banner29

Bir Merhamet Devrimcisi: Rachel Corrie..

2003 Mart’ında Refah’ta, bir eve, bir geleceğe, bir doğruya siper olurken hayata veda etti Rachel Corrie. Üniversiteli öğrenciler tarafından hayata vahyin penceresinden bakma düşüncesiyle kurulan, Kur'an'ı anlama, yaşama derdiyle hep zulme karşı adaletten yana olan Kampüs Kur'an Halkaları, İstanbul ve Ankara'da düzenlediği etkinliklerle Rachel Corrie'yi anlattı..

Gündem 17.03.2017, 10:21 17.03.2017, 10:21
Bir Merhamet Devrimcisi: Rachel Corrie..
16 Mart 2003'te ülkesinin koruyup kolladığı bir zulmün tam karşısına dikilip, “yıkım” aracına “Geçemezsin!” demişti.

“Geçmemelisin…”

“Geçmemen gerekir…”

“Burada olman bile hata ve yanlış…”

İşgal rejiminin buldozeri, bir Filistinli doktorun evine siper olan bedeninin üzerinden geçtiğinde O, henüz 24 yaşındaydı..Üniversiteli öğrenciler tarafından hayata vahyin penceresinden bakma düşüncesiyle kurulan, Kur'an'ı anlama, yaşama derdiyle hep zulme karşı adaletten yana olan Kampüs Kur'an Halkaları, İstanbul ve Ankara'da düzenlediği etkinliklerle Rachel Corrie'yi anlattı.


 

Rachel Corrie'nin şehadet yıl dönümünde onun mücadelesini anlamak ve anlatmak için İstanbul Eminönü ve Taksim'de, Ankara Hamamönü ve Hacı Bayram Veli'de karanfil, kartvizit ve bildiriler dağıttılar. Dağıtımın ardından basın açıklaması ile etkinlik sonlandırıldı.Filistin için yaşamını değiştirdi
Racel yaşadığı devlet olan ABD‘ye yapılan 11 Eylül saldırıları sonucu toplumda oluşan ‘Müslümanlar Teröristtir‘ bakışını çabucak benimsemeyip sorgulama yoluna gidiyor ve kendince doğruları bulabiliyordu. Hayatında önem arz eden şaşaalı uğraşları ve ailesinin istememesine rağmen hepsini bir kenara bırakıp Filistinlilerin sorunlarını haykırmaya çalışıyordu. ABD‘de düzenledikleri gösterilerin pek de ses getirmediğini gören Corrie, arkadaşlarının da isteği üzerine olayın yaşandığı yer olan Filistin‘e gitmeye karar veriyor. Filistin‘e vardığında ise ABD vatandaşı olmanın da olumlu getirilerini kullanarak birkaç iyi gün geçirdikten sonra asıl olayların yaşandığı şehirlere gidince, aslında Filistin meselesinin dışarıya gösterildiğinden çok daha beter olduğunu görüyor. Evler yıkılıyor, insanlar yerlerinden ediliyor, çocuklar katlediliyor, çocukların anneleri ya da kız kardeşleri tecavüze uğruyor, babaları ise ‘işe gidiyorum‘ diye çıkıyor ve bir daha geri dönemiyordu. Bunların hepsine şahit olmuştu Rachel Corie ve bunun için de oradaki kalış süresini devamlı uzattı. Bu sırada ailesinin "dön" çağrılarına kulak tıkayıp bir anlamda onlara da tavır aldı.Düşleriyle beraber eziliyorRachel aslında buradaki zorluğu görüp ülkesine geri dönebilirdi de. Bir süre bunun çelişkisi içinde kalıyor ama hiçbir zaman gitme kararını alamıyor. Filistin‘de ne kadar zor şartlar altında olsa da çocukların ona gösterdiği sempatik yaklaşımları, Filistinli ailelerin onu sahiplenmeleri, Rachel‘e o toprakların bir parçası olma yolunu açıyor. Kısacası Rachel artık bir Filistinli gibi yaşıyor ve mücadelesini daha da sert bir şekilde devam ettiriyor. Eşkiya İsrailli askerlerin öldürdüğü Filistinlinin cenazesini alabilmek için İsrailli askerlerin üzerine yürüyor. Karşılığında ise kurşunları buluyor. Su kuyularını sahiplenen İsrailli askerlere karşı çıkıyor. Kontrol noktalarında yapılan zulmü durdurmaya çabalıyor ve yaşamına mal olacak olay yaklaşmadan önce de babasından bir mektup alıyor. Yaşlı gözlerle satırları okuduğunda mücadelesinin ne kadar haklı olduğunun farkına varıyor.  Kendine kucak açan ve ailesiyle iyi ilişkilerde bulunan Dr. Samir‘in evini korumaya çabalaması ise onun son mücadelesi oluyor. Evi yıkmak için ilerleyen İsraillinin kullandığı buldozerin hemen önünde beliriyor ve buldozer ona yaklaştıkça o geri adım atmak yerine ayaklarını daha da sağlam basıyor. Geri çekilmeyeceğini megafondan inatla haykırsa da sesini buldozer sürücüsüne ulaştıramıyor. Rachel‘in bedeni buldozerin altında kaldığında, ileriye yönelik iyi hayalleri, insanlar için düşlediği sevimli bir dünya da beraberinde eziliyor. Sarı saçlı mavi gözlü kızın yüzü de bedeniyle beraber parçalanırken son nefesini dava arkadaşlarının kollarında veriyor.
Kendinden başkasını düşünemeyen ruhlara bir kalpleri olduğunu hatırlatan adanmış kadın merhamet devrimcisi Rachel Corrie'ye, rahmet olsun..


HABER VAKTİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?