banner30

banner29

Bloomberg açıkladı! En önemli parçalar Türkiye'de üretiliyor...

Gündem 05.10.2018, 16:23 05.10.2018, 16:23
Bloomberg açıkladı! En önemli parçalar Türkiye'de üretiliyor...
ABD'nin ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, ''Lockheed üretimi F-35'in bir Türkiye sorunu var'' başlıklı haberinde 5. senil hayalet savaş uçağı F-35'lerin en önemli yedek parçalarının Türkiye'de üretildiğini hatırlattı. Zira ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye'ye 'F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına' hükmetti. Türkiye'ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.

'TÜRKİYE KÜRESEL LİDER'

Bu hamleye karşı ''Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider'' değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, şu ikazı yaptı:

''F-35'in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor. Kokpit görüntüsü cihazı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağı Türkiye.''

F-35'in kilit parçalarını Northrop Grunman ile birlikte Türk Havacılık Uzay Sanayii'nin (TAI) ürettiğine dikkat çeken Bloomberg, uçağın Türkiye'ye satışının durması durumunda tedarik zincirinin zarar göreceği vurgusu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?