Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni dönem mesaisine NATO ile başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden göreve gelmesinin ardından katılacağı ilk yurt dışı uluslararası zirve "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni dönem mesaisine NATO ile başlayacak
Belçika'nın başkenti Brüksel'de, 11-12 Temmuz tarihlerinde "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" yapılacak ve zirve ilk kez NATO'nun yeni karargah binasında gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleriyle yeniden göreve gelmesinin ardından, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"na katılarak ilk yurt dışı temasına başlayacak.

Zirve kapsamında Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May başta olmak üzere birçok NATO ülkesinin liderleriyle bir araya gelecek ve ikili görüşmeler yapacak.

Görüşmelerde, bazı NATO ülkelerinin bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verdiği destek ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma füzeleri konularının ele alınması öngörülüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile de tek tek görüşmesi bekleniyor.

Yeni kabineyle ilk yurt dışı zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO'daki liderler zirvesine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yeni kabinesinden bazı isimlerle katılması bekleniyor.

Erdoğan'a zirvede yeni kabinedeki dışişleri, milli savunma ile enerji ve tabii kaynaklar bakanlarının eşlik etmesi planlanıyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Yardımcılarının da Erdoğan'ın yanında olması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ise, Brüksel'deki NATO zirvesine katılan lider eşleri için düzenlenen programlara katılması planlanıyor.

"Terörün her türüyle ortak mücadele"

Erdoğan geçen yıl katıldığı "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" çerçevesinde ikili görüşmeler yapmıştı.

Bu kapsamda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile görüşmüştü.

Olumlu bir atmosferde geçen Erdoğan-Macron görüşmesinde Suriye, Irak ve diğer bölgesel konular ele alınmış, PKK ve DEAŞ dahil terörün her türüyle ortak mücadelenin önemine işaret edilmişti.

İki lider, savunma sanayisinde iş birliği ve karşılıklı ticaret hacmine dair konuları da ele almıştı.
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5