banner5

banner29

Erdoğan: Biz Hollandalıları Srebrenitsa Katliamından Biliriz

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Tıp Bayramı programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Savaşta bile sağlık görevlilerine açılmaz. Ha Hollandalı gibi olursa açar, onu da söyleyeyim. Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Onların cibilliyetinin karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak’ı orada nasıl katlettiklerinden tanırız, bunları iyi biliriz' dedi.

Gündem 14.03.2017, 14:17 14.03.2017, 14:17
Erdoğan: Biz Hollandalıları Srebrenitsa Katliamından Biliriz


Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Tıp Bayramı programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler kara gün dostu ifadesinin müşahhas hale geldiği kutsal bir mesleği icra ediyorsunuz" diyerek "Gülen gözüme değil ağlayan gönlüme bak diyerek sağlıkçılarımızdan çok daha fazlasının beklendiğini anlatan şarkılarımız vardır. Rabbimizin Şafi ve Rahman ismine sizler her an şahitlik ediyorsunuz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

14 Mart iki kritik hadiseyle önemli. 14 Mart, bundan iki asır önce Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin kurulmasıdır. Bu okul ülkemizin ilk tıp mektebidir. İkincisi ise Payitaht'ın işgali karşısında tıbbıyelilerin beyaz önlüklerini bayraklaştırarak başlattıkları tarihi direniştir.

Neye uğradıklarını şaşıran İngiliz askerleri toplantıyı dağıtır ve birçok öğrenciyi de tutuklar. 14 Mart büyük bir direnişin kıvılcımını ateşlemiştir.

Vatan müdafaası için, bağımsızlığımız için 98 yıl önce şaha kalkan direniş ruhunun bugün de aynı şekilde devam ettiğini görüyorum. 15 Temmuz gecesi yaşadıklarımız, şahit olduklarımız bunun en açık ispatıdır. Darbe teşebbüsü karşısında sağlık teşkilatımızın nasıl fedakarca çalıştığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben o cefakar, vefakar sağlık çalışanlarımızın terör bölgesinde nasıl çalıştıklarını da iyi biliyorum. Yine o gece hastanelerde görev yapan, görevli olmadığı halde evinden oraya gelen tüm personelimizi de biliyorum. FETÖ ihanet çetesi teröristlerin neler yaptığını, kendilerine ait özel hastaneleri nasıl safdışı bıraktıklarını da biliyoruz. Canilikle insanlarımıza saldıranlara karşı, onlar yaralı kardeşlerimize nasıl sahip olduklarını da iyi biliyoruz.

"HOLLANDALILARI CİBİLİYETLERİNİN NASIL BOZUK OLDUĞUNU İYİ BİLİRİZ"

Savaşın bir kuralı vardır. Savaşta sağlık görevlilerine ateş açılmaz. Hollandalı gibi olursa açar. Biz Hollandalıları Srebrenitza katlamından beri tanırız. 8 bin Boşnağı orada nasıl katlettiklerinden biliriz. Biz bunların cibiliyetinin nasıl bozuk olduğunu iyi biliriz. Bu milletin alnı aktır, ama onların tarihi kapkaradır. Biz  Kimse bize medeniyet dersi vermesin. arihe centilmenler savaşı olarak geçen Çanakkale Savaşı bunun sayısız örneğiyle doludur.

AKLINI HOCA KILIKLI BİR ŞARLATANA ZİMMETLEYENİN NE AHLAKI KALIR NE NAMUSU

Vatanını 1 dolara satacak birisinde namus, onur, haysiyet kalır mı? Allah aşkına kendi silah arkadaşlarını dahi katleden bir caniden ne beklersiniz? Hainin ne insanlığı ne arkadaşlığı olur. Aklını hoca kılıklı bir şarlatana zimmetleyenin ne ahlakı kalır, ne namusu.

Bir terör örgütüne militan olmayı, bu millete asker olmaya tercih edende onur da ilke de kalmaz. Bir insanda Allah korkusu yoksa, düşmanın dahi yapamayacağı ihanetleri, katliamları işlemekten bunlar çekinmez.

O SAVUNMASIZ İNSANLARIN ELİNDE SİLAH VAR MI?

15 Temmuz gecesi buna defalarca şahit olduk. Sağlık görevlilerimize saldırıldı, ambulanslarımız kurşunlandı. O gece insanımıza kurşun sıkan, gözü ve gönlü kararmış bu tipler her gün mağduriyetten bahsediyor. İfadelerine bakarsanız, FETÖ'yi hayatlarında duymamış, örgütle hiç bağlantıları olmamış. Bunların yalanları da tek tek ifşa olacak. Kaçarken imha ettiklerini sandıkları kayıtlar, insanımıza acımasızca kurşun sıktıklarını ortaya koyuyor. Alçaksınız, adisiniz. Ne yaptı o polisler size? O savunmasız insanların ellerinde silah mı var? Onlar Türk bayrağıyla o yürüyüşü yaparken, şahadete o şekilde koşarken, onlar demokrasiye yürürken, onlar bombaları yağdırıyordu.

BÖYLE BİR MİLLETE HİZMET ETTİĞİM İÇİN ALLAH'IMA HAMD EDİYORUM

15 Temmuz gecesi kayıtları, ülkemizin ve milletimizin nasıl büyük bir badire atlattığını gösterirken, nasıl önemli ve güçlü bir millet olduğunu göstermesi bakımından önemliydi. Böyle bir millete hizmet etme görevini bana lütfettiği için Allah'ıma hamd ediyorum. O görüntüler hepimize meselenin sadece darbe girişimi değil, ülkemizin işgal girişimi olduğunu hatırlatıyor. Fedakarlıklarınızı unutmak mümkün değil. Sizler bunu ahdinize sadık kalarak yaptınız. Birileri bunu yapmayabilirdi ama siz yaptınız. Tıpkı 14 Mart 1919'da bayrak açan tıbbiyeliler gibi bayrağımız, geleceğimiz için yaptınız.

SAĞLIKTA YAPILANLARI ANLATTI

14 Mart Tıp Bayramı hem iftihar vesikası, hem de tıp camiasına minnettarlığımızın ifadesidir. Her 14 Mart'ta hem bir yılın değerlendirmesini yapıyor, hem de 14 yılın bilançosunu çıkarıyoruz. 2002 yılında öncelik vereceğimiz dört alandan biri sağlıktır. Geçtiğimiz 14 yılda en büyük başarıyı gösterdiğimiz alanlardan iki üç başlıktan birisi sağlıktır. Türkiye'nin sağlıkta tarihinin en büyük dönüşümünü geçirdiğidir. Bu reform sürecinde insanı merkeze alan anlayışla yorumladık. Tüm kamu hastanelerini tek çatı altında toplayarak işe başladık. Büyük bir altyapı hamlesi başlattık. 2002 yılında 1156 sağlık tesisi sayısına 14 yılda 3480 tesis ilave ettik. 2002 yılında 378 bin olan sağlık çalışanımız 14 yılda 500 bin ilaveyle çok daha güçlendi. Sağlık üniversiteleri kurmaya başladık, fakülte yetmiyor. Bu sağlık üniversitelerinden hepsi yetişsin. 2002 yılında 481 olan 112 acil sağlık istasyonu sayısı 2401'e, 618 ambulans sayısı 4815'e yükselmiştir. Türkiye'de ilk defa helikopter ve uçak ambulansla sağlık dünyamız tanıştı. 17 adet helikopter, 3 adet uçak ambulans, 285 kar paletli ambulansla hastalarımıza ulaşabiliyoruz. 2002 yılında MR sayımız 58'di. Bugün 831. Bir röntgen çektireceksin 1-2 sene sonra gün veriyor.

TÜRKİYE STANDART BELİRLEYEN ÖNCÜ BİR ÜLKE SEVİYESİNE ÇIKIYOR

Eskiden buradan Clevland'a gidiyorlardı. Şimdi herkes dünyanın her yerinden buraya gelecekler. A'dan Z'ye bizim doktorlarımız onlardan geri değil. Tüm dünyadan buraya gelen hastalarımız olacak. Yakın coğrafya buraya akıyor. 15-20 yıl öncesine kadar insanların çok basit ameliyatlar için yurtdışına giden ülkeden, dünyaya hizmet veren ülke haline geldik. Şehir hastanelerimizle Türkiye başkalarını takip eden değil, standart belirleyen öncü bir ülke seviyesine çıkıyor.

Mersin Şehir Hastanesi'nin açılışında 'Rabbim şükürler olsun, aşkım gerçekleşti' dedim. 14 sene sonra ilk eser ortaya çıktı. Aynı şekilde Yozgat Şehir Hastanesi. Arka arkaya gelecek. Hedefimiz 30 büyükşehirde şehir hastanesinin kurulması. Toplamda 30 milyar lira yatırım tutarına sahip 29 şehir hastanesini 2019 yılına kadar hizmete almış olacağız.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜ ONLARI ÜRKÜTÜYOR

Türkiye'nin büyümesi birileri için nasıl umut olduysa, bazılarının kabusu oldu; Hollanda, Almaya gibi. Dayanamıyorlar. Türkiye güçleniyor, dev şehir hastaneleri kuruyor. Olacak olacak, daha neler olacak. Birinci köprüye, ikinci köprüye hayır dediler, Yavuz Sultan Selim, Osman Gazi Köprsü'ne, Marmaray'a hayır dediler. Avrasya Tüneli hayır dediler. 18 Mart Çanakkale Köprüsü'ne de hayır derler. Onlara rağmen biz evet dedik ve yolu açtık. Dünyanın bir numaralı köprüsü. Avrupa'dan gelen araçlar hemen Tekirdağ, Eceabad, Gelibolu, Lapseki geçecek. Bunlar bize vakit nakittir anlayışından çok şeyler kazandıracak.

BU GÜÇ ONLARI ÜRKÜTÜYOR

Bir de dünyaya bir güçlü bir milletiz, biz Türk milletiyiz, bunu gösterecek. Özgüveni artan, güçlü bağımsız bir Türkiye. Batı'ya garnizonluk yapan, IMF'e el açanları şaşkınlığa uğrattı. Göreve geldik 23,5 milyar dolar IMF borç var. Adam ülkeyi nasıl yöneteceğimizi soruyor. Bu güç onları ürkütüyor. Türkiye kaynaklarını çeşitlendirdi.

ONLARA OY VERMEYİN

Türkiye'ye düşmanlık güdenlere oradaki tüm yabancılara diyorum ki gelin oylarınızı verirken iktidardakine ve o ırkçıya oy vermeyin.

"SENİN ONDAN FARKIN YOK"

Züccaciye dükkanına giren fil gibi, insan haklarını, uluslararası hukuku yıkıp dökmeye başladılar. Bazı Avrupa ülkeleri ırkçı ve faşist partilerin oyuncağı haline dönmüştür. Avrupa ülkelerini meydanı faşistlere ve yabancı düşmanlarına bırakmamaları gerektiğini defaatle söyledik. Son bir haftadır yaşadıklarımız endişelerimizi ortaya çıkarmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza gösterilen saygısızlık uluslararası diplomasiye yapılmıştır. Viyana Sözleşmesi, AB kriterleri Hollanda yönetimi tarafından ayaklar altına alınmıştır. Çıkmış Almanya'nın şansölyesi 'Ben Hollanda'nın yanındayım'. Senin ondan farkın olmadığını biliyoruz. Onlar atlarıyla, itleriyle saldırıyor, sen de öyle.
 STAR

Yorumlar (0)
5
açık
Günün Anketi Tümü
Berat Albayrak'ın istifasını doğru buluyor musunuz?
Berat Albayrak'ın istifasını doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:55
Öğle 12:56
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:11
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 8 16
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. M. United 8 13
10. Crystal Palace 9 13
11. Arsenal 9 13
12. Wolverhampton 8 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Valencia 10 12
9. Elche 8 12
10. Getafe 9 12
11. Real Betis 9 12
12. Barcelona 8 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 10 10
15. Eibar 10 10
16. Athletic Bilbao 8 9
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7