banner29

Faşist Avrupa'dan Demokrasi Tarihini Utandıran Tavır !

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun uçağına izin verilmedi, Aile Bakanı Kaya Rotterdam’da engellendi. Rutte’nin Hollandası, dünya demokrasi tarihini utandıran tavrı ile tarihe geçti.

Gündem 12.03.2017, 10:41 12.03.2017, 10:41
Faşist Avrupa'dan Demokrasi Tarihini Utandıran Tavır !
16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumu ile Ankara-Moskova yakınlaşması AB’nin gözünü korkuttu. Almanya ve Avusturya’dan sonra Avrupa’nın uyuşturucu deposu da ‘hayır’cılar safında yer aldı. Bosna’da 1995 yılında kendisine sığınan Müslüman Boşnakları Sırp canilere teslim eden Hollanda, şimdi de bir dizi diplomatik skandallara imza atıyor.

BAKAN’DAN TARİHİ AYAR

Hollanda hükümeti önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının Rotterdam’a iniş iznini iptal etti, ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Türkiye’nin Hollanda Başkonsolosluğuna girişini engelledi. Bakan Kaya Almanya’ya geri dönmesini söyleyen Hollanda polisine “Ben Konsolosluk binamıza gireceğim. Burası benim ülkemin binası ve ben bir ülkenin bakanıyım. Hiçbir uluslararası teamülde böyle bir şey yok Almanya’ya da dönmüyorum” diye cevap verdi. Başkonsolos Sadin Ayyıldız’ın da konsolosluktan çıkışı engellendi. Bu sırada polis TRT ve AA temsilcilerinin yolunu keserek bir saat alıkoydu ardından da mevcutlu olarak sınırdışı etti.

KONSOLOS DA REHİN

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Başkonsolosluk binasının dışına çıktı. Başkonsolosluğun etrafındaki kaldırımın polis barikatlarıyla çevrildiğini gören Ayyıldız, Türk protestocuların yanına gidemeden binaya geri döndü. Ayyıldız, Bakan Kaya’nın aracının durdurulduğunu belirterek, “Tam olarak nerede durdurulduğunu bilmiyorum, yanına gitmeme de müsaade etmiyorlar” dedi.

ANKARA’DAN MİSİLLEME

Gelişmeler üzerine Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bakanlık daha sonra yaptığı açıklamayla bir süredir izinli olarak ülkesinde bulunan Hollanda büyükelçisinin bir süre daha Türkiye’ye dönmemesini istedi. Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun giriş ve çıkışları güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Ayrıca Hollanda Büyükelçiliği Maslahatgüzarının evi ile Başkonsolosun konutu da aynı uygulamaya tabi tutuldu.LALELER SiZi ADAM EDEMEMiŞ


Hollanda’nın uçuş izni vermediği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Fransa’ya gitti. Bakan Çavuşoğlu, Hollanda’nın çirkin tavrına şöyle tepki gösterdi: “Her bakımdan skandaldır ve kabul edilemez. Bir kere diplomaside en uç noktadır. Hollanda’nın attığı bu adımın elbette bir karşılığı olacak. ‘Türkiye Dışişleri Bakanı bizdeki laleleri görmeye gelebilir’ demiş. Bir defa o laleler Osmanlı döneminde gitti Hollanda’ya. Demek ki o laleler bunları adam edememiş. Eğer adam olacaklarsa biz yeni laleler göndeririz adam olurlar.

Yeni yönetim sistemi, anayasadaki değişiklik sizi neden bu kadar rahatsız etti de bunu engellemeye çalışıyorsunuz? Çünkü bunlar biliyor ki Türkiye bu referandumla birlikte artık daha güçlenecek, daha bağımsız bir ülke olacak, ekonomisi çok daha güçlenecek ve onların tabiriyle tutulamayacak bir ülke olacak. Hollanda hiç kusura bakmasın, biz de hak ettikleri karşılığı vereceğiz.”
Nerede demokratik değerler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesine ilişkin, “Avrupa ülkelerinden özellikle Hollanda’dan savunduklarını söyledikleri demokratik değerlere bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. İfade özgürlüğü, hareket, toplanma özgürlüğü şu an bunların hepsini askıya almış durumdalar” dedi. Konsolosluk topraklarının Türkiye toprakları sayıldığına işaret eden Kaya, “Biz başkonsolosumuzun, büyükelçimizin aracıyla geçmek üzereydik. Ona da engel olundu” diye konuştu.


Bahçeli’den teşkilatlara talimat

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teşkilatlarına protestolara katılma emri verdi. Avrupa Türk Konfederasyonu da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağı hangi havalimanına inecekse orada oturma eylemi düzenleyecek.


İstanbul, Ankara ve Rotterdam’da Türkler faşizme karşı ayaklandı

Türkler, Rotterdam konsolosluğu önünde toplandı. Hollanda polisi ellerinde sadece Türk bayrağı bulunan kalabalığa atlar ve köpeklerle saldırdı. Bakan Kaya’nın içinde bulunduğu araç ise saatlerce bekletildikten sonra polis nezaretinde sınırdışı edildi. Bariyerlerle kapatılan Türk konsolosluğuna çıkan yollardan kimsenin geçmesine izin verilmiyor. Konsolosluk personeli de sınır dışı edildi. Gurbetçiler protesto gösterilerini sürdürüyor. İstanbul ve Ankara’da Hollanda temsilcilikleri önünde toplanan binlerce vatandaş, sabaha kadar hukuksuzluğu protesto etti.

STAR
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?