banner30

banner29

Fransa, İngiltere ile yaşanan balıkçılık sorunu nedeniyle Jersey Adası'na iki donanma gemisi gönderdi

Genel 06.05.2021, 14:52
Fransa, İngiltere ile yaşanan balıkçılık sorunu nedeniyle Jersey Adası'na iki donanma gemisi gönderdi

PARİS (AA) - Fransa, İngiltere ile yaşanan balıkçılık sorunu nedeniyle İngiltere'ye bağlı Jersey Adası'na iki donanma gemisi gönderdi.

Yetkililerden yapılan açıklamada, yaklaşık 50 Fransız balıkçının, Brexit sonrası uygulanan balıkçılık koşullarını Jersey Adası'nda protesto ettiği, bu nedenle ada yakınlarına iki donanma gemisi gönderildiği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, yaptığı açıklamada, dün iki donanma gemisi gönderen İngiltere'nin, adadaki "manevralarının" kendilerini şaşırtmaması gerektiğini kaydetti.

- Fransa tehdit etmişti

Sorun, Jersey Adası yönetiminin, Brexit sonrası imzalanan İngiltere-AB Ticaret Anlaşması kapsamında, kendi sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki balıkçılık faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemesiyle başlamıştı.

Bunun üzerine Fransa, Jersey'nin elektriğini kesme, Fransız balıkçılar da adanın limanını ablukaya alma tehdidinde bulunmuştu.

İngiliz hükümeti de dün Jersey Adası'na "ihtiyati bir önlem" olarak iki donanma gemisi göndermişti.

Manş Adaları'ndan olan Jersey'nin elektriğinin yüzde 95'i yaklaşık 14 mil uzaklıktaki Fransa tarafından sağlanıyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan ada, uluslararası arenada İngiltere tarafından temsil ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?