Gazzeli hemşire vurulan eşini kurtaramadı

Abluka altındaki Gazze'de gönüllü olarak çalışan Lemya hemşirenin müdahaleleri, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu başından yaralanan eşini kurtarmaya yetmedi.

Gazzeli hemşire vurulan eşini kurtaramadı
Lemya hemşire, abluka altındaki Gazze'nin doğu sınırında, geçen ay şehit edilen "yardım meleği" lakaplı 21 yaşındaki hemşire Rezzan en-Neccar gibi gönüllü çalışıyor.

İsrail askerlerinin dün açtığı ateş sonucu başından yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Gazi Ebu Mustafa'ya yaralandıktan sonra ilk müdahalesi, sınırda ilk yardım çalışmalarına katılan Filistinli eşi Lemya hemşire tarafından yapılmıştı.

Bir ay önce de vurulmuştu

Lemya hemşire, sınırda birlikte gösterilere katıldığı eşini, bir ay sonra ikinci kez yaralı halde gördü ve hayat arkadaşına ilk müdahaleyi yaptı.

Filistinli yardım gönüllüsü Lemya hemşirenin, tedavi gördüğü Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi’nde kurtarılamayan kocasının ardından feryadı yürekleri dağladı.

Bu arada sosyal medyada, Ebu Mustafa'nın şehit olmadan çok kısa bir süre önce sınırda eşiyle çektiği fotoğraf paylaşıldı

Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Han Yunus kentinin doğu sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Gazi Ebu Mustafa'nın, Refah kentinin doğusunda ise 14 yaşındaki Mecdi es-Satari'nin başlarından vurularak şehit olduğu belirtilmişti.

"Büyük Dönüş Yürüyüşü"

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı nedeniyle 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında işgal karşıtı eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerde şu ana kadar 18'i çocuk, 2'si sağlık görevlisi ve 2'si gazeteci olmak üzere 150'nin üzerinde Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5