banner29

Haçlı İttifakı Havadan Saldırdı! Asıl Hedef 3.Havalimanı

3. Havalimanı ve THY’nin yükselişini engelleyemeyen ‘Haçlı ittifakı’ skandal bir yasağa imza attı. ABD, Türkiye’nin de aralarında olduğu 8 ülke uçaklarında cep telefonundan büyük elektronik cihazlara kabin yasağı getirdi. Merkel’in Trump ile görüşmesinden sonra alınan karar, zordaki ABD’li havayolu şirketlerini sevindirdi. Batı’nın transit yolcuların tercih ettiği İstanbul’un havacılıkta bir merkez olmasının engellemek istediği belirtildi.

Gündem 22.03.2017, 08:25 22.03.2017, 08:25
Haçlı İttifakı Havadan Saldırdı! Asıl Hedef 3.Havalimanı
Daha önce göçmen yasağına imza atan ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni kararı uçaklarda elektronik cihaz yasağı oldu. Karara göre İstanbul’un da bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklarda yolcular, bugün sabahtan itibaren uçağa cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokamayacak. Yolcular bu cihazları kabin yerine bagaja vermek zorunda kalacak. Ne kadar süreceği belli olmayan yasak listesinde ilk başta Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Amman (Ürdün), Cidde, Riyad (Suudi Arabistan), Doha (Katar), Kahire (Mısır), Kazablanka (Fas) ve Kuveyt (Kuveyt) bulunurken listeye son anda Türkiye de eklendi.Bu son dakika değişikliğinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ABD’ye yaptığı  ziyaretin etkili olduğu belirtiliyor. Merkel’in 3’üncü Havaalanı’ndan ve THY’nin Avrupa’daki liderliğinden rahatsızlığı biliniyor.

İNGİLTERE SIRADA

Benzer bir karar için İngiltere’nin de harekete geçtiği belirtiliyor. Bavul hırsızlığı oranının yüksekliği ile dikkat çeken ABD’nin bu kararı, yolcuları tedirgin ederken, zordaki ABD ve Avrupalı havayolu şirketlerini ise sevindirdi. Çünkü yasak gelen şirketler transit yolcu kaybına uğrayacak. Son yıllarda bir çok ABD havayolu şirketi, rekabete dayanamayarak Türkiye’nin yanı sıra Körfez bölgesinden çekilmek veya seferlerini azaltmak zorunda kaldı. Başta THY, Emirates, Qatar ve Etihad Havayolları olmak üzere bu pazardan çok önemli pay almaya başladı. Trump ise seçilir seçilmez Amerikan havayolu şirketleri ile biraraya gelmiş, bu şirketler yeni başkana zarar ettiklerinden dert yanmıştı. Trump’ın aldığı kararın direkt bu şirketleri ve THY’yi hedef alması dikkat çekti.

Uzmanlar İstanbul üzerinden transit olarak ABD’ye uçacak olan yabancı yolcu sayısında büyük kayıp olacağını belirterek bu yolcuların Avrupa ülkelerine kayabileceğini belirtiyor. Yetkililer “Atatürk Havalimanı son yıllarda özellikle okyanus aşırı uçuşlarda transit yolcu bakımından adeta bir üs gibi çalıştı. Bu yasağın gelmesi özellikle transit yolcuları çok etkiler. Yolcu, bu gibi uçuşlarda uzun yol boyunca diz üstü bilgisayarı veya tabletiyle çalışır veya oyalanır. Bundan mahrum kalmak istemeyen transit yolcular, tercihlerini Avrupa ülkeleri üzerinden yapacaklardır” dediler. İstanbul’dan geçen yıl sadece 6 ayda 7.6 milyon transit yolcunun geçtiğini belirten yetkililer, Türkiye’nin bu yasak kapsamına alınmasının ABD’ye direkt sefer yapan tek havayolu şirketi olan THY’yi etkileyeceğini söylediler.


ELEKTRONİK CİHAZLAR NASIL TAŞINACAK?


Uygulamaya göre, yolcular cep telefonlarından daha büyük olan diz üstü bilgisayar, tablet, DVD oynatıcısı, elektronik oyunlar veya elektronik kitap okuyucularını kabinde taşımak yerine bavuluna koyacak. Bavul kontuarda teslim edildikten sonra havalimanı güvenliğinden geçirilecek. ABD aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede yetkilendirdiği güvenlik şirketlerinden hizmet alıyor. Bu şirketler, uçağa gönderilen bagajı tekrar x-ray cihazından geçiriyor. Bu arada tıbbi cihazlar bu yasağın dışında kalacak.

Arslan: İstanbul’u başkalarıyla karıştırmasınlar

ABD’nin aldığı karar sonrası dün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havalimanı güvenlik yetkilileriyle Ankara’da bir toplantı yaparken Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ABD’den geri adım atmasını istedi. Arslan “Türkiye açısından da ABD açısından da doğru bir şey değil” dedi. Arslan, şunları söyledi: “Seyahat süresinde yolcuların yapmaları gereken çalışmaları yapabilmeleri adına bu tip cihazların yanlarında olmasının çok daha verimli ve sağlıklı olacağını düşünüyorum. Arkadaşlar muhatapları ile bu konu üzerinde çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde bunu sonuçlandırmış olacağız. İstanbul Atatürk Havalimanı’nı, başka ülkelerdeki havalimanlarıyla karıştırmamaları gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Yılda 80 milyonun üzerinde uçuşun gerçekleştiği İstanbul’u başka yerlerle karıştırmasınlar.” Her türlü güvenliğin ve tedbirin alındığına da dikkat çeken Arslan “Herhangi bir uygulama olduğunda muhataplar uygulamanın nasıl olacağını konuşurlar. Bu konuda olumlu sonuç alır ve yolcularımızın çok daha rahat yolculuk yapmalarını sağlarız. Bizim derdimiz uygulamanın nasıl olacağı konusu değil. Bu uygulamanın yolcunun konforunu da sayısını da düşürebileceği, bunun yolcuların faydasına olmadığını özellikle vurgulayıp bundan geri adım atmalarını veya daha hafifletilmesi gerektiğini konuşuyoruz” dedi.


HIRSIZLIK ARTABİLİR


Maddi değeri yüksek elektronik cihazların bavula konulması akıllara hırsızlık riskini getiriyor. Özellikle ABD bavul hırsızlık oranlarının yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Benzer bir yasağı, 2006’da İngiltere uygulamış, hırsızlık olaylarında ciddi bir artış yaşanmıştı.

STAR
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?