banner29

'Herkes eşittir, bazıları daha eşittir'

İsrail'in Ulus Devlet Yasası'nın kabulünün ardından milletvekillerinin çektiği selfie Jerusalem Post karikatüristi Avi Katz tarafından çizildi. Katz'ın kovulmasına sebep olan o karikatürde 'Herkes eşittir, bazıları daha eşittir' yazıyordu.

Gündem 26.07.2018, 15:16 26.07.2018, 15:16
'Herkes eşittir, bazıları daha eşittir'
İsrail meclisinde çok az bir oy farkıyla kabul edilen Yahudi ulus devlet yasası, iki farklı vatandaş modeli öngörüyor. Buna göre, 8 milyonu aşkın nüfuslu ülkenin yüzde 20'den fazlasını oluşturan Arapların ikinci sınıf vatandaş konumuna düşeceği belirtiliyor. Hâlihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları hükme bağladığı eleştirileri yöneltilen yasayla, Arapça resmi dil olmaktan çıktı ve ülkenin tek resmi dili İbranice oldu. Bununla birlikte yasanın en çok tepki çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor: "Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir, İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır, dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır, Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve İsrail'in başkenti Kudüs'tür."

Yasada, "İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır" denilerek, Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve haklarının da görmezden gelinmiş olduğu dile getiriliyor. İsrail, dünyanın değişik bölgelerindeki Yahudileri İsrail'e gelip yerleşmeye teşvik ederken 1948'de vatanlarından sürdüğü Filistinlilere geri dönme hakkı tanımayı ise reddediyor.

"HERKES EŞİTTİR, BAZILARI DAHA EŞİTTİR"

Bu yasanın kabulü sonrasında Knesset'teki milletvekilleri Başbakan Benjamin Netanyahu ile selfie çekmişti. Vekillerin o anları objektirflere şu şekilde yansımıştı:Jerusalem Post karikatüristi Avi Katz, yasayı ve bu pozu eleştirmek adına bir karikatür çizdi. Karikatürün üzerinde Gerorge Orwell'ın 'Hayvan Çiftliği' kitabına atıf yapılarak "Herkes eşittir, bazıları daha eşittir" yazıyordu.

Katz'ın kovulmasına sebep olan o karikatür şu şekilde:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?