İHA'larla İlgili Yeni Hamle! Yazılımı Özgün Hale Gelecek

Türkiye'de üretilen insansız hava araçlarının tek başına ya da sürü halinde çok daha etkin görev yapmasını sağlayacak donanım, yazılım ve algoritmalar özgün şekilde geliştirilecek.

İHA'larla İlgili Yeni Hamle! Yazılımı Özgün Hale Gelecek
Türkiye'de üretilen insansız hava araçlarının (İHA) tek başına veya sürü halinde yüksek çözünürlükte görüntü alma, işleme üniteleriyle birlikte çalışma algoritmalarının özgün olarak geliştirilmesi sağlanacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), savunma sanayisinin ihtiyaçlarını dikkate alarak Öncelikli Alanlarda Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programına, "insansız hava araçları için aviyonik, görüntü alma ve işleme sistemlerinin geliştirilmesi"ni de ekledi.

İHA'lar için görüntü alma, işleme görev yükü üniteleri ve birlikte çalışma algoritmaları kritik önem taşıyor. TÜBİTAK, bu alanlardaki ihtiyaçları ve gelişen teknolojileri dikkate alarak İHA'lara yönelik yeni bir çağrıya çıktı.

Çağrıyla, Türkiye'de üretilen İHA tipleri için tek başına veya sürü halinde görüntü alma, işleme görev yükü üniteleri ve birlikte çalışma algoritmaları için özgün ürünlerin geliştirilmesi, tasarım ve test yeteneklerinin kazanılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, orta irtifa (20 bin fit servis irtifası) ve yüksek irtifa (36 bin fit ve üstü) uzun menzilli İHA'da konuşlu (aracın boyut, ağırlık ve güç kapasitesi ile uyumlu olarak) gözleme alanının yer görüntüsünü tek seferde, 360x185 dereceyle, yüksek çözünürlükte (20 cm'den daha küçük) sağlayabilen, tazeleme hızı 30 Hz olan çoklu kameralı görüntü alma sistemlerinin geliştirilmesine odaklanılacak.

Belirtilen sistemler için FPGA (alanda programlanabilir kapı dizileri) tabanlı görüntü işleme, video kodlama ve şifreleme algoritmalarının donanım ve yazılımları geliştirilecek.

Görüntü işleme algoritmaları ve donanımlarında kullanılmak üzere daha az enerji harcayan ve daha az yer kaplayan ASIC (uygulamaya özel tümleşik devre) sistemleri yapılacak.

Otonom İHA'ların hareketli hedef belirleme ve izleme görevleri için sürü algoritmalarını da kullanarak aracın rotasını hesaplayan algoritma ve yazılımlar oluşturulacak.

Projeler sonunda belirtilen hedeflere uygun prototipler elde edilmesi hedefleniyor. Sürü içindeki hava araçlarının dinamikleri ve konum bilgileri, hava şartları, 3 boyutlu arazi haritası, 2 boyutlu yol ve ilgi noktaları haritası, görev tanımı gibi bilgileri girdi olarak kullanarak, hava aracının takip edeceği detaylı 3 boyutlu rota (noktalar, dönüşler, yükseklik) bilgilerini çıktı olarak sağlayan algoritmalar ve yazılımlara da ulaşılması bekleniyor.

"İHA'lar için aviyonik, görüntü alma ve işleme sistemlerinin geliştirilmesi"ne yönelik projelerde belirtilen hedeflere ulaşılabilmesi için 36 aylık üst sınır bulunuyor.

Proje bütçesinin üst sınırı 4 milyon lira olarak belirlendi. Bu sınır ortaklı projelerde 5 milyon liraya yükselecek.

Yurt dışından danışmanlık ve hizmet alımı harcaması ise proje bütçesinin yüzde 10'unu geçemeyecek.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5