banner29

İki savcılığın garip Ergenekon savaşı!

Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) dava süreci, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmalarla sarsılıyor. Önce İstanbul Organize Şube’ye baskın yapıldı. Şimdi de İşçi Partisi’nde yapılan aramanın hukuka aykırı yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Olaylar Ankara savcısı, İstanbul savcısına karşı diye yorumlandı.

Genel 03.09.2008, 01:28 19.07.2019, 21:24
İki savcılığın garip Ergenekon savaşı!

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ün dinlendiği iddialarını araştıran Ankara Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan’ın İstanbul Organize Şube Müdürlüğü’ne yaptırdığı baskının ardından, yeni bir soruşturma daha geldi.

İŞÇİ PARTİSİ'NDEN YAPILAN ARAMAYA SORUŞTURMA

Memur suçlarına bakmakla görevli Ankara Savcısı Abbas Özden, Yargıtay’a suikast krokilerinin de ele geçirildiği İşçi Partisi’nde yapılan arama işleminin hukuka aykırı yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün talimatı üzerine emniyet güçleri, 21 mart 2008 günü İşçi Partisi genel merkezi’nde, parti genel başkan yardımcısı Nusret Senem’in evinde arama yapmıştı.

Aramalarda bir CD içinde, yargıtay binasına giriş ve güvenli kaçış yollarını belirten ayrıntılı bir suikast krokisi ele geçirilmişti.

Ergenekon iddianamesinde de yer alan belgelere karşı İşçi Partililer, delillerin Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda belirtilen maddelere aykırı elde edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

İŞÇİ PARTİSİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İşçi Partililer, bilgisayarlara şifreli oldukları gerekçesiyle yedekleme yapılmadan el konulduğunu, bilgisayarlardaki verilerin yedeklerinin çıkarılmadığı, kendilerine verilmediği ve bilgisayarlara kendilerine ait olmayan bilgilerin yüklenmesinin mümkün olduğu iddiasını dile getirdi. Suç duyurusu üzerine Abbas Özden soruşturma başlattı.

Savcının, CMK’nın 134. maddesinin ihlal edildiği, yedekleme yapılmadan bilgisayarlara el konulduğu, verilerin yedeklerinin çıkarılmadığı ve parti yöneticilerine el konulan verilerin birer örneğinin verilmediği iddiasıyla İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep edeceği ifade edildi.

YEDEKLER İSTENİRSE VERİLİYOR

Arama ve el koyma işlemi, cumhuriyet savcısı gözetiminde gerçekleştirilmişti. Savcının bu girişimiyle Ergenekon delillerinin bir kısmının tartışmalı hale geleceği de öne sürüldü. CMK 134. madde, şifrelenen bilgisayarlara girilememesi halinde el konulacağını, şifrenin çözülmesi ve gerekli kopyanın alınması durumunda el konulan cihazların iade edileceğini belirtiyor.

Hukukçular, soruşturmalarda el konulan bilgisayarların yedeklemelerinin, şüpheli ve vekiline verilmesi gibi bir zorunluluğun bulunmadığını, ancak ilgili kişilerin talebi olursa bu yedeklemelerin verileceğini ifade ediyor. Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedri Eryılmaz, “Yedeklemenin verilmemesi delillerin kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Burada basit bir hukuka aykırılık söz konusu olabilir. Zanlının delillerin kendi bilgisayarında olmadığını ispatlaması gerekir.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?