İlaçta dikkat çeken düzenleme

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında ilaç fiyatlarına ilişkin de düzenleme getirildi. Sağlık Bakanlığı'nın teklifi üzerine ilaç fiyatlarının tespitine ilişkin usul ve esaslar yeni dönemde artık Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

İlaçta dikkat çeken düzenleme

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişte yeni sistemin yönetim altyapısı peş peşe yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile düzenlendi.


Çıkartılan kararnameler arasında en dikkat çekici olanlardan biri ise ilaç fiyatlarına yönelik oldu.CUMHURBAŞKANI BELİRLEYECEK


Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyesi ile yeni sistemde ilaç fiyatlarının tespitine ilişkin usul ve esaslar artık Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.18 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNDE


İlaçta son dönemin gelişmeleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilaç geri ödeme listesine alması öne çıkmıştı.
  • Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırmasına Dair Karar ilaç fiyatlarında euro kurunu sınırlıyor.


Bu kapsamda Türk Lirası cinsinden 1 euro değeri, 2018 yılı için, bir önceki dönemde uygulanan 1 euro değerinin yüzde 15 fazlasını geçmeyecek şekilde 2,69 lira olarak belirlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5