banner30

banner29

İmam Hatip Liseleri sahipsiz mi kaldı?

Bir dönemin gözdesi, öğrencilerinin büyük başarılar yakaladığı İmam Hatip Liseleri bugün ne durumda? Yazarımız Mehmet Emin Sofuoğlu, İHL'lerin sayılarının artmasıyla beraber meydana gelen sorunları dile getiren bir yazıyı köşesine taşıdı.

Gündem 13.09.2018, 16:20 13.09.2018, 16:20
İmam Hatip Liseleri sahipsiz mi kaldı?
İşte Yazarımız Mehmet Emin Sofuoğlu'nun 'Nitelik mi nicelik mi' sorusunu akıllara getiren yazısı...

------

AK Parti iktidarından hemen önce 2002’de, İmam Hatip Lisesi sayısı 450, öğrenci sayısı ise yaklaşık 70 bin kusurlarda idi. Bugün, İmam Hatip Lisesi sayısı 1500 lere yaklaştı, öğrenci sayısı da yaklaşık 650 bin civarında.

Kuruldukları günden beri milletin gözbebeği olan bu okulların sayılarının artmış olmasına sevinelim ama; bugün İmam Hatip Lisesi mezunu yaklaşık 234 bin adaydan sadece yaklaşık 37 bini üniversite tercihlerine yerleşiyorsa, burada bir durup düşünerek ciddi bir muhasebe yapmamız gerek!

Yani, sınava giren her beş İmam Hatipliden sadece bir tanesi üniversiteye girebilmiş.

Daha acısı; aynı sınavda İmam Hatipli 100 öğrenciden sadece 19’u fen bilimlerinden bir soru ve üstünü bilmiş, 81 öğrenci ise, bir soru bile çözememiş!

2016-2017 de sadece İstanbul’da 9. Sınıfta İHL’ye yerleşip, sonra nakil alarak başka okula giden öğrenci sayısı 34 bin.

Peki Neden?!

Okullarda idarecilerden kaynaklanan sorunlar, binaların fiziki şartlarından kaynaklanan sorunlar, öğretmen yokluğundan, eğitim araç-gereçlerinin yetersizliğinden, boş kalan kontenjanlardan, 9. sınıfta İmam-Hatiplere yerleştiği halde, burada durmayarak başka okullara geçenlerden, İmam-Hatiplilerin %80’inin üniversiteyi niçin kazanamadıklarından, derslerin nasıl işlendiğinden, öğrenci servislerinden, derslik yetersizliklerinden, milli-manevi değerlerin anlatılmamasından, kültürel ve sportif faaliyetlerin yapılmamasından ve hatta bunları beyhude görmekten, hafize okullarının müftülük ve kur’an kurslarıyla eşgüdümsüzlüklerinden ve ilgilenilmemesinden, yaşları hayli ilerlemiş olan hafız öğrencilerin sınıf tekrarı yapmalarına göz yumulmaktan, imam-hatip ruhunun verilmemesinden vs kaynaklanan sorunlar.. Ve daha neler neler..

Bir çok ilde hemen hemen aynı sorunlar..

Tüm bu sorunların asıl kaynaklarından biri;

bu okullarda göreve getirilen bazı idarecilerin, ve bu birimlere bakan büro amirlerinin “mesleki ve idari liyakat” ile olumlu “insan ilişkileri yeterlikleri” ve “sosyal beceri ve kabiliyetleri” göz önüne alınmadan, bu özellikler kendilerinde aranmadan, olması gereken ölçülere uymadan; kişisel ilişkilerle ya da ilgisiz ve yetersiz ama söz sahibi kişi veya kişilerin aynı cemaatten, aynı memleketten, aynı düşünce orijininden vb.. olmalarından dolayı önermesiyle göreve getirilmiş olmaları…

Bu görevler için, sadece ilahiyat ya da İmam Hatip menşeyli olmak da yeterli mi sizce?

Oysa bizim ölçümüz belli değil miydi?!:

“Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder…” (Nisa 58)

İmam-Hatip okullarında görev yapan bazı okul idarecilerinin idari kifayetsizlikleri ve insan ilişkilerindeki yetersizlikleri yüzünden oluşan okulun olumsuz prestiji sebebiyle, bu okullara (özellikle erkek lise bölümlerine) öğrenci göndermek istemeyen velilerin ve gitmek istemeyen öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor!

Bu okullarda öğrenim gören öğrencilerle birlikte bazı nitelikli öğretmenler de, kurumdaki düzene sokulamayan disiplinsizlikler, ilgisizlikler ve idari zaafiyetler yüzünden, okullarından ayrılarak başka okullara geçmek istiyor ya da bu okullarda görev yapmak istemiyor.

Bazı kifayetsiz muhterislerin yükselme arzu ve istekleri için, bu milletin en hassas kurumlarına bu zulüm reva görülmemeli!

Siyasetçiler de, ilgili stk lar da, bürokratlar da okullarımızın sorunlarına çözüm getirmek için hakikaten dertlenmeli!

Bu kurumlarımız, yetkililerin, ilgililerin umurlarında olmalı!

Yapılan toplantılar, sadece gösterişli şovlar olmamalı!

İmam hatipler üzerinden popülizm yaparak her türlü prim sağlamaya çalışmaktan vazgeçilmeli!

İmam-Hatiplerle sözüm ona ilgilenen(!) müdür-bürokrat ve stk cılar gözden geçirilmeli! Varsa kripto FETÖ bulaşıkları, derhal görevden uzaklaştırılmalı!

Dostlar alışverişte görsün hesabı İmam hatipçilik yapmaktan vazgeçilmeli!

İlgisiz, yetkisiz ve yetersiz insanların İmam Hatiplerin üzerindeki elleri, derhal çektirilmeli!

Herkes, yukarıdakinin gözüne girmekle değil, İmam-Hatip okullarının sorunlarını çözmekle ilgilenmeli!

Sorunlar, gerçek çözümlere kavuşturulmalı!

İMAM-HATİPLER, BU ÜLKEDE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA SAHİPSİZ mi?! Daha fazla mahzun mu?! Daha fazla ilgiye muhtaç mı?!.. sorularını duyarlı insanlar ister istemez soruyorlar!

Bunlarla ilgili ilkeler ve prensipler belirlenmeden, yetkili kurum ve kişilerden danışmanlık alınmadan, detaylı fizibilite yapılmadan ve ilgililerle istişareler edilmeden verilen kararlardan ve yapılan icraatlardan doğan olumsuz sonuçların sorumluluğunu kim üstlenecek?!

Hesabını kim verecek?!

Bunun telafisi var mıdır sizce?!…

Dertsiz, çilesiz, beceriksiz insanlarla zorlu yolları aşamayız. İnsanlığa sılh-ü selamet, adalet ve merhamet sunacak bir medeniyet inşa edemeyiz!

Onun için atadıklarımızı da, seçtikerimizi de yeniden gözden geçirelim. Sonra aramıza karışan müfsitler yüzünden, içimizdeki beyinsizlerin işleri yüzünden helak olabiliriz! Allah muhafaza!

Allah, cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez! Evet, o “İşi ehline vermemizi, istişare ve şura yapmamızı, sabırlı olmamızı, haksızlıklara ve zulme karşı direnmemizi istiyor”.

Bizimle Allah’ın yardımı arasında perde oluşturacak, Allah’ın yardımını engelleyip, Allah’ın gazabını bize çekecek olan cahil, zalim, fasık topluluklardan, müfsit insanlardan, içimizdeki beyinsizlerden uzak duralım. “Zalimlere yardım etmeyin, sonra ateş size de dokunur” denmiştir.

** ** **

NOT: İşlerini, gecesini gündüzüne katarak fedakarca kutsal bir ibadet aşkıyla yapan ve sayıları hayli fazla olan idarecilerimizi, bahis mevzu olan yetersizliklerden tenzih ediyorum. Lütfen üzerlerine alınmasınlar. Sözlerimizin muhataplarının sayısı, çok azdır. Kimler bu yazılanlara tepki veriyorsa, onlar, bu yazının gerçek muhataplarıdır!
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?