İstanbul seçim sonuçlarında kim önde? İşte İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları…

İstanbul'da açılan sandık oranı yüzde 8.08 olurken, Millet İttifakı'nın oy oranı 33,06, Cumhur İttifakı'nın oy oranı ise 52.70. Cumhurbaşkanı adaylarından Erdoğan'ın oyu 53.33, İnce'nin 33.52, Demiretaş'ın 7.28, Akşener'in ise 4.81. İstanbul'da ikamet eden vatandaşlar hangi ilçede hangi parti yüzde kaç oy aldı, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında kim önde, hangi parti İstanbul'da kaç milletvekili çıkardı sorularının yanıtlarını arıyor. sozcu.com.tr adresinden İstanbul ve tüm illerin seçim sonuçlarını anlık takip edebilirsiniz.

İstanbul seçim sonuçlarında kim önde? İşte İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları…
24 Haziran seçimlerinin sonuçları yavaş yavaş belli oluyor. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul en çok milletvekili çıkaran şehir. İstanbul’dan 24 Haziran seçimlerinde 98 milletvekili çıkacak ve nüfusu dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en çok etkileyen il olacak. 3 bölgeye bölünen İstanbul’un seçim sonuçları haberimizde. İşte partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları…

 

14 AĞUSTOS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 24 Haziran seçimleri ile Cumhurbaşkanı ve Meclis'i belirleyecek. Bu seçimlerle birlikte geçen yılki referandumda kabul edilen anayasa değişiklikleriyle getirilen “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçiş tamamlanmış olacak. Mart ayında kabul edilen ve kısaca “ittifak yasası” olarak da bilinen kanun değişikliği de ilk kez bu seçimde uygulandı. Bu düzenleme ile seçimde ittifak kuran partiler, yüzde 10’luk seçim barajından da muaf. Milletvekili Seçimlerinde ittifak grupları arasında; iktidar kanadında “Cumhur İttifakı (AKP-MHP)”, muhalefet kanadında ise “Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi, Demokrat Parti” yer alıyor. Vatandaşlar 24 Haziran seçim sonuçlarının yanı sıra önceki seçim sonuçlarını da araştırıyor.

2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanını belirlemek için 10 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cumhurbaşkanının doğrudan halk oyuyla seçildiği ilk seçimdir. Seçim Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen ilk turda cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonlanmıştır.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5