Komşuda Büyük Felaket! Onlarca ölü!

Dünya tek yürek oldu! Türkiye'den mesaj

Komşuda Büyük Felaket! Onlarca ölü!
Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün başlayan ve bugün de devam eden yangın faciası devam ederken, dünya liderleri ve resmi makamlar Yunanistan için bir araya geldi. Başta Türkiye olmak üzere, İsrail, İspanya, İtalya, Bulgaristan, Almanya, Polonya ve Fransa, Yunanistan'a destek mesajı verdi ve ekip gönderdi.Yunanistan’ın başkenti Atina’da önceki gün başlayan ve bugün de bölgeyi alev alev yakan yangın devam ederken dünya tek vücut oldu. Resmi rakamlara göre en az 49 kişinin yanarak veya zehirlenerek hayatını kaybettiği, 150’den fazla kişinin ise yaralandığı yangın faciası sonrasında dünya liderlerinden taziye mesajları gelirken birçok ülke yardıma hazır olduklarını duyurdu.TÜRKİYE VE ERDOĞAN'DAN MESAJ: BİZ HAZIRIZ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada, "İhtiyaç duyulması halinde her türlü yardıma hazır olduğumuzu Yunan bakanlara ilettik. Bu elim hadise konusunda ülkem ve milletim adına tüm Yunan halkına şahsım ve milletim adına başsağlığı diliyorum" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı ile görüşürken "yardıma hazırız" mesajını verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yangın söndürme uçaklarımız İzmir’de hazır bekliyor. Talep gelirse 45 dakikada Atina’da olabilir" açıklamasını yaptı.DÜNYA AYAKTA

Türkiye ile birlikte İsrail’in Atina’daki Büyükelçiliği, "İsrailli kurtarma ekipleri teyakkuzda. Çağrılması durumunda Yunanistan’a gelecekler" açıklamasını yaptı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Yunan mevkidaşı Alexis Çipras ile görüşürken, 50 itfaiye ve iki ilk yardım aracı gönderildiğini duyurdu.

Kıbrıs Rum Kesimi ve İspanya’nın da personel ve ekipman gönderdiği açıklandı.

Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’a yangın söndürme uçağı, araç ve itfaiye eri gönderdiğini açıklarken, Syntagma Meydanı’ndaki Yunan bayrağı yarıya indirildi.

Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter üzerinden, "Düşüncelerimiz Yunanistan ile birlikte ve bu korkunç yangında hayatını kaybedenlerle birlikte" dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Twitter üzerinden, "Yunanistan’da yaşanan yangından dolayı çok üzgünüz. Avrupa Yunan dostlarımız ile birlikte olacaktır. Avrupa Birliği ülkelerinden yardım yolda" ifadesini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in de Çipras’ı telefonla aradığı ve başsağlığı dilediği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5