banner29

Malezya'da çocuk gelin tartışması büyüyor

Malezya'da 11 yaşındaki Ayu’nun 41 yaşındaki Che Abdul Karim ile evlendirilmesi ülkede tartışma yarattı.

Gündem 01.08.2018, 12:01 01.08.2018, 12:01
Malezya'da çocuk gelin tartışması büyüyor
Malezya'nın Kelantan eyaletinde 11 yaşındaki bir kız çocuğunun 41 yaşındaki zengin bir adamla evlendirilmesi ülkede tartışma yarattı. Dünya basınına da konu olan olayla ilgli PKR (Halkın Adalet Partisi) Parti avukatlarından Latheefa Koya, Malezya Başbakan Yardımcısı Wan Azizah'a çocuk evlilikleri üzerinden sert çıktı.

Avukat Koya, Başbakan Yardımcısı olan Wan Azizah Wan İsmail'e hükümetin çocuk evliliklerine karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Kelantan eyaletinde cami cemaatinden ve zengin bir kauçuk tüccarı olan 41 yaşındaki Che Abdul Karim Che Abdul Hamid'İn 11 yaşındaki Ayu ile evlendirilmesi olayının arkasında ise ekonomik sebeplerin olduğu da belirtiliyor.

AVUKAT KOYA: WAN AZİZAH NEDEN OLAYA ‘DEDİKODU' DİYOR?

Avukat Koya ise “41 yaşındaki şüpheli zaten kız çocuğunun 7 yaşından beri arkasında olduğunu, onunla evlilik sözleşmesi yapmak için çabaladığını ve en rahatsız edici olanı ise çocukla beraber yaşadığını kabul etti” diyerek, “Wan Azizah neden suçu işleyen şüpheli bile olayı kabul etmiş ve gerçekler apaçık iken ‘dedikodu' diyerek olaya bahane bulmaktadır?” diye konuştu.

Malezya Başbakan Yardımcısı Wan Azizah'a çıkkışan Koya ayrıca, “Bu vakada hiçbir şekilde ‘dedikodu' ortaya çıkamaz çünkü olayla ilgili bütün taraflar hatta suçu işleyen dahil soruşturmacılar tarafından kayda alınmıştır” diye ekledi.

WAN AZİZAH: DAHA FAZLA DELİLE İHTİYAÇ DUYULUYOR

Wan Azizah ise olayla ilgili ayrıntılı bir soruşturmanın gerçekleştirildiğini kaydetti. Azizah, Başsavcılar Dairesi ile olayı görüştüğünü ve onların daha fazla delile gerek duyulduğunu söylediklerini belirtti.

Avukat Koya, “Yargılamanın temelinin dayandığı basit soru, bu çocuk üzerinde cinsel istismara hazırlama olayı gerçekleşmiş midir gerçekleşmemiş midir?” derken olayın uluslararası basına konu olduğunu da beyan ederek “Wan Azizah duraksamamalı, Parlamentoda kaçamak cevaplar vermemeli ve Malezya'yı yarı yolda bırakmamalıdır” diye konuştu.

“BEŞ YIL SONRA NİKAHIMA ALACAĞIM!”

Öte yandan kauçuk tüccarı Karim ise beş yıl sonra “gelin” 16 yaşına geldiğinde evliliği resmileştirmek için evlilik cüzdanı almak üzere başvuracağını beyan etti. Malezya İslami Kanunları'na göre bir kız çocuğunun evlenebileceği en düşük yasal yaş 16.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?