banner29

Nurettin Canikli: Yeni OHAL Kararnameleri Var

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: 'OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonuyla ilgili çok kısa süre içerisinde atamalar yapılacak, 16 Nisan'dan önce de bu komisyonun faaliyete başlamasını ve müracaatları almasını bekliyoruz. Yeni OHAL kararnameleri var ama içeriğiyle ilgili bir açıklama yapamayız, ilgili onay süreçleri devam ediyor, şu anda da çalışmasını yaptığımız bir kanun hükmünde kararname (KHK) taslak çalışması var.'

Gündem 16.03.2017, 19:46 16.03.2017, 19:46
Nurettin Canikli: Yeni OHAL Kararnameleri Var
Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Canikli, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili Türk siyasetinde hiç olmadığı kadar manipülasyon yapıldığını ifade eden Canikli, önerilen sistemle ilgili çok fazla yalan söylendiğini belirtti.

Mevcut sistemin sadece Türkiye'de bulunduğunu, 1982 Anayasası ile cumhurbaşkanına inanılmaz yetkiler verildiğini dile getiren Canikli, Türkiye'deki sistemin parlamenter sistemden ziyade cumhurbaşkanlığı ya da başkanlık sistemine daha yakın olduğunu söyledi.

Canikli, mevcut sistemde atamalar ve hükümetin kuruluşu gibi önemli kararların gerçekleşebilmesi için hem başbakanın hem de cumhurbaşkanının hemfikir olması gerektiğini ifade ederek, "Cumhurbaşkanının önerme yetkisi yok, başbakanın onaylama yetkisi yok. Tek başına cumhurbaşkanı ya da başbakan o atamayı yapamıyor, ikisi birlikte olması gerekiyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir sistem yok. Dünyanın akıllısı biz miyiz Allah aşkına?" diye konuştu.

Mevcut sistemin kaos ürettiğini, çatışmayı körüklediğini dile getiren Canikli, söz konusu sistemde aynı siyasi hareket içinde bile olsa bu çatışmaların yaşanabileceğini söyledi.

Canikli, Türk siyasi tarihine bakıldığında bu sistemin getirdiği kavgaların eksik olmadığının altını çizerek, şöyle konuştu:

"En ilginç olanı Ahmet Necdet Sezer ile rahmetli Ecevit'in kavgasıdır ki Sezer'i de cumhurbaşkanı olarak, Ecevit'in başbakanlığı yaptığı koalisyonu oluşturan siyasi partiler seçti. Onlar arasında da hiç kavga eksik olmadı. Bir tanesi artık patladı. Anayasa fırlatma meselesi basına yansıdı. Ondan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük krizi o zaman ortaya çıktı. Dolayısıyla bu sistem kim gelirse gelsin çok istisnai durumlar hariç, o istisnalardan bir tanesini şimdi yaşıyoruz, onun dışında uygulandığı dönemlerde hep krizi tetiklemiştir, kavgayı, çatışmayı körüklemiştir. Toplumun mesaisinin de buraya yönelmesine neden olmuştur. Güçlü yürütme organının oluşumunu engellemiştir."

Canikli, Türkiye gibi büyük sorunları, geleceğe ilişkin önemli hedefleri olan ülkelerde güçlü yönetim olmazsa ilerlemenin mümkün olmayacağının altını çizerek, "Bazen insan, 'Gerçekten kasıtlı olarak bir proje çerçevesinde, Türkiye hiç bir zaman kendisine gelemesin güçlü iktidara hakim, sorunlara neşter vurabilen, müdahale edebilen, etrafı ile ilgilenen, ülkenin menfaatlerini güçlü kararlarla koruma kapasitesine sahip hükümetler oluşmasın diye mi böyle dünyanın hiç bir yerinde olmayan sistem getirirsin.' diye düşünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Zayıf hükümetlerden en fazla terör örgütlerinin faydalandığını anlatan Canikli, 7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan tabloyu bu şekilde okumak gerektiğini belirtti.

Canikli, bölücü terör örgütünün saldırılarına 7 Haziran seçimlerinden sonra başladığını, bunun tesadüf olmadığını belirterek, "AK Parti ile CHP'nin yaptığı bir koalisyon hükümetinde terörle mücadele edilmesi söz konusu bile değil ya da hiçbir etkili kararların alınması mümkün değil. İki tane siyasi parti, taban tabana zıt politikaları var. Siyasi yelpazenin iki uç noktasındaki partiler. Bu iki siyasi partinin koalisyon hükümeti kurduğunu düşünün, her gün kavga hazırdır. Dolayısıyla buradan güçlü bir yönetim çıkmaz. Terör örgütü bunu biliyor, sürekli olarak kavga edecekler. Dolayısıyla CHP en azından son yıllarda terör örgütlerine ve yandaşlarına, onlarla siyasi ya da sosyal bağlantı içerisinde olan kuruluşlara verdiği desteği iktidara geldiği zaman da sürdürmeye devam edecekti, bu da çatışmalar meydana getirecekti. Terör örgütü bu bulutlu, dumanlı havada 'ben de kendi isteklerimi elde edebilirim', ondan faydalanarak Türkiye'nin işgal edilmesi dahil, böyle bir takım projeler vardı." ifadelerini kullandı.

AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?