banner30

banner29

'Resmi ideolojinin kıskacında eğitim'

Özgür-Der, Bayrampaşa Kültür Merkezi’nde “Resmi İdeolojinin kıskacında eğitim” başlıklı bir panel düzenledi.

Genel 08.12.2006, 10:40 23.07.2019, 22:23
'Resmi ideolojinin kıskacında eğitim'

Program sırasında ayrıca Çeçenistan yararına yiyecek kermesi de düzenlenecek. Özgür-Der’den yapılan açıklamada kermese katkıda bulunmak isteyenlerin 15:30’dan itibaren salona gelebilecekleri bildirildi.

Özgür-Der tarafından cumartesi günü Bayrampaşa Kültür Merkezi’nde yapılacak olan geniş katılımlı panelde eğitimde resmi ideoloji dayatması ele alınacak. Ankara’da İLKAV’ın düzenlediği panelin medyanın ihbarcı tutumu ve siyasilerin her zamanki kişiliksiz tutumları nedeniyle tehdit ve saldırılara konu olması konunun önemini ortaya koyuyor. Özgür-Der tarafından yapılan açıklamada resmi ideoloji putunun önünde sinmeye ve susturulmaya çalışılan kitlelerin onurlu bir gelecek için dayatmalara karşı açık bir tutumla karşı koymak dışında bir seçeneklerinin bulunmadığı vurgulanırken, saldırılar karşısında geri adım atılmadığının her vesileyle ortaya konulması gerektiği hatırlatıldı. Açıklamada zorla ve baskıyla “eğitim” sürecine tabi tutulan insanların kendilerinin ve çocuklarının maruz kaldıkları kişiliksizleştirme ve aşağılamalara karşı tepkisiz, duyarsız kalmadıklarını göstermeleri için cumartesi günü yapılacak olan panele katılımın önemli ve anlamlı bir vesile olarak algılanması gerektiği belirtildi.

ÇEÇENİSTAN'DA YAŞANAN VAHŞETE GÖZLERİMİZİ KAPAYAMAYIZ

Özgür-Der “Resmi İdeolojinin kıskacında eğitim” başlıklı panelle birlikte Bayrampaşa Kültür Merkezi’nde program sırasında Çeçenistan yararına yiyecek kermesi de düzenliyor. Açıklamada Çeçenistan’da dünyanın gözlerini ve kulaklarını kapadığı bir işgal ve sistematik bir katliam icra edildiği hatırlatılarak, buna karşın Çeçenistan Müslümanlarıyla dayanışma içinde olduğumuzu vurgulamak için söz konusu kermese ilgi gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

Özgür-Der eğitim ve resmi İdeolojinin tartışılacağı panele Mehmet Ali Birand’ı da bekliyor!

Medyanın Türkiye’de özgür düşünce ve insan hakları önünde en az devletin baskı aygıtları kadar etkili bir engel olduğu açık. İhbarcılığı kendisine iş edinmiş ve provokasyon mantığına saplanmış bu medyanın işleyiş tarzı her gün yeni olaylarla kendini açığa çıkarmakta. Kısa bir süre önce Atilla Yayla hakkında başlatılan linç kampanyasının utancı tazeliğini korurken, İLKAV’ın paneli vesilesiyle sürdürülen yayınlar bu olgunun daha da çarpıcı bir tarzda görülmesine vesile oldu. Sürekli biçimde devlete daha fazla baskı, daha fazla otoriter tahammülsüzlük çağrıları yapan bir medya gerçeği var bu ülkenin. Oysa medya kamuoyu adına özgürlüklere çağrı yapması gereken, düşüncelerinden dolayı insanların baskı ve kovuşturmalara tabi tutulmasına karşı çıkması gereken bir işlev yüklenmeli değil mi?

Özgür-Der “söyleyecek sözümüz var” diyor. daha ötesi “Sözümüzü her zeminde ve ısrarla söylemekten vazgeçmeyeceğiz” diyor. Eğer medyanın kelli felli isimleri resmi ideoloji bağnazlığının savunulabilecek bir içeriği, tutarlı bir yanı olduğunu düşünüyorlarsa “Buyursunlar, tartışalım; korkutarak, tehdit ederek polisleri, savcıları göreve çağırma ucuzluğuna kapılarak bizi susturamazsınız, bu şekilde ancak seviyenizi sergilemiş olursunuz” diye de “ilgilileri” uyarıyor.

haksöz

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?