banner5

banner29

Rize'de 366 Hafız için düzenlenen icazet merasiminde büyük coşku!

Rize İl Müftülüğü tarafından, Rize Yenişehir Spor Salonu'nda 5 bin kişinin takıp ettiği, İl genelinde 366 erkek ve kız hafız için icazet merasimi düzenlendi.

Gündem 29.07.2018, 19:00 29.07.2018, 19:00
Rize'de 366 Hafız için düzenlenen icazet merasiminde büyük coşku!
İcazet programının sonumunu Mehmet Emin Albayrak yaparken,Açılış konuşmasını Rize Müftüsü İsmail yalçın yaptı.
Günün en anlamlı ve heyecanlı konuşmasını Rize eski milletvekili Şevki Yılmaz Yaptı.Kurrâ ve huffâzın ilk muallimi, Kur’an’ı, sünnetiyle yaşanan bir hayata dönüştüren Hz. Peygamber’e salat ve selam olsun.

Vahyin ilk muhatabı olup Kur’an’la her daim hemhal olan Ashab-ı Kirâm başta olmak üzere, tarihten günümüze kadar ilahi kelama hâdim olan bütün ehl-i Kur’an’a da rahmet ve selam olsun.

Büyük bir heyecanla bu Kur’an merasimine gelen değerli kardeşlerim, kıymetli hocalarımız, sevgili hafızlarımız ve öğrencilerimiz;

Sözlerime başlarken, hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerimize olsun.

Bugün Rabbimizin bizlere en büyük nimeti olan Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen kardeşlerimizin hafızlık icazet merasimi vesilesiyle bir aradayız. İnsanlığın ufkunu aydınlatan bir kitabın ezberlenmesi gayreti ve heyecanı bizi bu güzel mekânda buluşturdu.

Çünkü Kur’an; Allah’ın insanlığa son vahyidir.Sözlerin en doğru ve güzel olanıdır.

Kur’an; insana, kendini, Rabbini, evreni, varoluşun gayesini, asil, onurlu ve tertemiz bir hayatın nasıl yaşanacağını ve ahireti anlatan bir kitaptır.

Kur’an; hakk ile batılı, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, faydalı ile zararlıyı birbirinden ayıran furkandır, bir ölçüdür.

Kur’an; kalbi, aklı imar eder, en doğru yola iletir. Hakkı hakikati, ilmi, irfanı, edebi, hikmeti, adaleti, merhameti, ahde vefayı, hayırda yarışmayı, iyi kul olmayı, iyi baba olmayı, iyi aile olmayı, iyi anne olmayı, iyi eş olmayı, iyi evlat olmayı, iyi kardeş olmayı, iyi dost olmayı Kur’an; en güzel ahlakı gösterir. Aşırılıktan, azgınlıktan, her türlü kötülükten, münkerden, yanlıştan sakındırır...

Kıymetli Misafirler;

Kur’an-ı Kerim’in insanlığa kazandırdığı değerleri yaşama ve yeryüzüne taşıma görevini Allah’ın Rasulü veda haccında bizlere emanet etmiştir.

“Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın Kitab'ı ve Resûlü’nün sünneti”

Kur’an-ı Kerim insanı ve inanan toplulukları yücelten bir kitaptır. Allah nice kavimleri, nice milletleri bu kitapla yüceltmiştir. O kitabı dikkate almayan, O’nun hayat veren ilkelerine tavır alan topluluklar da nice talihsizliklere duçar olmuşlardır.
Tarihten günümüze kadar mü’minler Kur’an-ı Kerim’i anlama ve O’nu hayat rehberi edinme gayretiyle bütün insanlık adına nice güzel hizmetler yapmışlardır.

Milletimizin büyük medeniyetler kurmasında, zor zamanlardan çıkmasında, istiklal mücadelesi dönemlerinde en büyük imkânı ve motivasyonu, inandığı kitabı Kur’an-ı Kerim olmuştur. Hamdolsun Rabbimize ki, biz kitabını her şeyden aziz bilen bir milletiz. Edebiyatımızdan örfümüze, maddi varlıklarımızdan kalbimizin derinliklerine her şeyimizde Kur’an’ın özel ve müstesna bir yeri vardır.

Bugün de devasa sorunlarla boğuşan dünyamızın hangi meselesini çözmek istersek, mutlaka Kur’an’ın mesajlarını gündeme almak zorundayız. Çünkü Kur’an bir hidayet rehberidir ve en doğru yola iletir.

“Gerçekten bu Kur’an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü’minler için büyük bir mükâfat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bir azap hazırladığımızı müjdeler.” (İsra, 17/8-9)

Herkes Kur’an-ı Kerim’den Kur’an’a hizmeti kadar istifade eder.
Yani O’na ne kadar değer verirsek, Allah katında değerimiz o kadar artacaktır. Biz Kur’an-ı Kerim’e kalbimizi, aklımızı ne kadar açarsak O, bizlere bereketini, hakikatini, şefaatini o kadar açacaktır. Eğer biz kitabımıza karşı sorumluluklarımızı hakkıyla ifa edersek; O da bize dünyada izzet, itibar ve kudret kazandıracak, ahirette bizi bahtiyar olanlardan kılacaktır.

Onun için; Kur’an’a bir hayat rehberi, hidayet kılavuzu bilinciyle iman etmeliyiz.

Elbette O’nu en güzel şekilde okumayı öğrenmeli ve her daim okumalıyız. Her mü’min kitabını öğrenmenin ve okumanın gayretini taşımalıdır. Hamdolsun ülkemizdeKur’an-ı Kerim’i okuma azmi ve heyecanı her gün artmaktadır. Kur’an kurslarımıza gösterilen ilgiden biz bunu biliyoruz. Bundan dolayı halkımıza ve bu alanda çalışan personelimize teşekkür ediyor, gayretlerinin bereketli, başarılarının daim olmasını diliyorum.
O’nun hayat veren ilkelerini, mesajını en doğru şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Bugün bütün İslam dünyasında Kur’an ile ilgili çalışmaların çok büyük bir kısmı O’nun metnini okuma ile ilgilidir. Maalesef Kur’an’ın metnini okuma ve tilaveti için gösterilen çaba onu anlamak için gösterilmemektedir. Oysa Kur’an, “oku” emriyle başlayan, bilgiyi, bilenleri üstün ilan eden, her daim tefekküre, akletmeye, vurgu yapan bir kitaptır.

O’nu anlamak kadar önemli bir husus da O’nu doğru anlamaktır.

Zira İslam konusundaki bilgisizlik ve cehalet istismara sebep olmaktadır.
Nitekim bugün Müslümanların saf dini duygularını istismar eden kişi, grup ve örgütlerin varlığı din güvenliğimizi ve millet geleceğimizi tehdit eden boyutlara varabilmektedir. Onun için milletimizin dinî bilgi konusunda hassas olmaları ve dini istismar edenlere itibar etmemeleri hususunu önemle ifade etmek istiyorum. Başkanlığımızın en temel vazifelerinden biri, toplumu din konusunda aydınlatmaktır. Bunun için bütün hocalarımızla, kitabımızı en doğru bilgi ile anlatmanın gayreti içerisindeyiz. Halkımızın, inancımız ile ilgili bütün meselelerde Başkanlığımızı takip etmesi, bizi memnun etmektedir.

Kur’an bir hayat kitabıdır. Yaşamak için gelmiştir. Yaşanmak için gelmiştir

Onunla hayatımızı, davranışlarımızı, düşüncelerimizi güzelleştirmeliyiz. Bugünün, bunalımlar yaşayan, türlü sorunlarla kuşatılmış dünyasına Kur’an’ın çağlar üstü mesajını, merhamet, adalet, ahlak yüklü, hayat veren ilkelerini taşımak, bizim için bir sorumluluktur.

Değerli Kardeşlerim;
Hafızlık Allah’ın yeryüzünde bir insana verebileceği en büyük nimettir, şereftir. Payedir. Hafızlarımı tebrik ediyorum. Çünkü hafızlık, adeta canlı bir Mushaf haline gelmektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını aklına, kalbine nakşetmektir. Meleklerle dost olmaktır.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) Efendimiz bir hadislerinde; “Kur’an’ı ezberleyip usulünce okuyan kişi, şerefli elçiler (melekler)le birliktedir…” buyurmaktadır.

Hafız kardeşlerim, arkadaşlarım;
Kur’an-ı Kerim’in eşsiz nazmını ezberlediniz. Allah’ın en büyük nimeti hafızlık payesini aldınız. Sizleri tebrik ediyorum.

Bu şerefi bir ömür taşımak ve bu büyük payenin hakkını vererek ahirette en büyük mükâfata nail olmak için hayatınız boyunca şu 4 şeyi asla ihmal etmeyiniz.

1. Ezberlediğiniz, kalbinize nakşettiğiniz Kur’an-ı Kerim’in hayat veren mesajlarını anlayacaksınız. Anlamaya çalışacaksınız. Manasına, tefsirine, bütün inceliklerine vakıf olacaksınız. O’nun üstün hakikatlerini öğrendikçe hafızlığınızdan daha çok zevk alacaksınız.

2. Onun ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştireceksiniz. Onu yaşayarak topluma örnek olacaksınız. Hafızlık bir kitabı öylesine ezberlemek değildir. Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmek, hayata ve ahlaka kılavuz yapmak, anlayarak aydınlattığı yoldan yürümektir.
3. Hıfzınızı asla unutmayacaksınız. Sahip olduğunuz bu hazineyi kaybetmeyeceksiniz. Hafızlık büyük bir nimettir. Her nimetin şükrü kendi cinsinden eda edilir. Hafızlığın şükrü, onu unutmamak, yaşamak ve hayatı onunla güzelleştirmek ve hafız yetiştirmektir.

4. Eğitiminize devam edeceksiniz. Sizler bu toplumun âlimleri olacaksınız. İlmin bütün alanlarında bilgi sahibi olacaksınız. Yabancı diller öğreneceksiniz. Başta Arapçayı….ekleme var…. Bütün okulları başarıyla bitireceksiniz. Sizler bu gaye ile çalıştıkça Allah size yardım edecek; aileniz, milletimiz ve bütün insanlık için hayırlı işler yapmaya sizleri Rabbim muvaffak kılacak.

Bu duygu ve düşüncelerle, kalplerini Kur’an ile ziynetlendiren hafızlarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Anne-babalarını tebrik ediyorum

Kur’an kurslarımıza yardım eden, emek ve gönül veren herkese şükranlarımı sunuyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.diyerek sözlerini tamamladı.

Program sonunda 366 erkek ve kız hafıza hediyeleri takdim edilip hatıra fotografı çektirildi.İcazet programına Ak Parti Rize Milletvekili ,Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, eski Gençlik ve Spor Bakanı AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, AK Parti İl Başkanı İshak Alim, Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz,Rize Valisi Erdoğan bektaş ,reis-ül kura Mustafa Demirkan hoca, Diyanet görevlileri , hafızların yakınlarıyla yaklaşık 5 bin kişi katıldı.


Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. M. United 8 13
11. Crystal Palace 9 13
12. Arsenal 9 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7