Siber ekipler terör örgütlerine nefes aldırmadı

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürüttüğü çalışmalarla 126 bin terör örgütü yanlısı sosyal medya hesabı tespit edildi.

Siber ekipler terör örgütlerine nefes aldırmadı
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında terör örgütü yanlısı yorum ve paylaşım yapılan hesaplar hakkında yürütülen çalışmalar kapsamında 126 bin terör örgütü yanlısı sosyal medya hesabı tespit edildi.

Bunlardan 68 bininin terör propagandası yapan, örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden kullanıcılar olduğu, bunların da 50 bininin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), 17 binin PKK, bininin ise DEAŞ üyeleri tarafından kullanıldığı saptandı.

En çok terör propagandası yapan örgüt FETÖ

Analizler sonucu terör yanlısı paylaşımların yüzde 60'a yakınının FETÖ/PDY ile irtibatlı, iltisaklı veya örgüte müzahir hesaplar tarafından yapıldığı belirlendi.

Bu tespit, tüm terör örgütleri içinde sosyal medyayı en aktif kullanan örgütün FETÖ/PDY olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda bu tespit, örgütün ulusal ve uluslararası kamuoyunu yönlendirmek amacıyla algı yönetimi metotlarına ne ölçüde başvurduğunu gösteren önemli bir veri olarak kaydedildi.

Öte yandan, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğü ve toplumun can güvenliğine kast eden ve nefret söylemleri içeren 20 bin sosyal medya hesabı olduğu da çalışmalarla ortaya çıkarıldı.
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5