'Son Başbakan'ın kullandığı otomobile gözü gibi bakıyor

Başbakan Yıldırım'ın Sabuncubeli Tünelleri'nin açılışında kullandığı 1957 model klasik otomobilin sahibi Murat Akarsu, "Son Başbakan"ın hatırasını taşıyan otomobili özenle koruyor.

'Son Başbakan'ın kullandığı otomobile gözü gibi bakıyor
Orijinalliği ile Türkiye'de "tek" olduğu belirtilen 61 yaşındaki Plymouth Savoy marka otomobil, Başbakan Binali Yıldırım'ın Sabuncubeli Tünelleri'nin iki ucu arasında kullanmasının ardından "Son Başbakan'ın kullandığı araç" olarak nitelendirildi.

  • İzmir-Manisa arasını 15 dakikaya indiren Sabuncubeli Tünelleri ulaşıma açıldı


Özel bir kapalı garajda tutuluyor

Aracın sahibi ve İzmir Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Murat Akarsu, aracı klasik otomobillerin muhafaza edildiği özel bir kapalı garajda tutuyor. Fuarlar, etkinlikler ya da özel günlerde trafiğe çıkartılan araç hem görünümünü hem de kondisyonunu korumak amacıyla özenle bakılıyor.

Araca orijinalliğini bozacak hiçbir yenileme yapılmıyor. Yenilenecek parçalar ABD'den üretim yılına uygun olarak sipariş ediliyor, tamiri ise klasik otomobil restorasyonu ustalarınca gerçekleştiriliyor.

Trafikte dikkatle kullanılan ve az kilometre yapmasına rağmen bakımları aksatılmayan Plymouth Savoy, yola çıktığında çevredekilerin ilgisini çekiyor."Türkiye'de envanterlerde tek"

Aracın sahibi Murat Akarsu, aracı 5 yıl önce İstanbul'daki bir klasik otomobil tutkunundan satın aldığını söyledi.

Akarsu, çok kötü durumdaki aracın restorasyonu için ABD'den orijinal parçalarını getirttiğini, uzun süren çalışmaların ardından aracı ilk günkü haline dönüştürdüğünü anlattı.

Otomobili 5 yıldır koleksiyonunda sergilediğini belirten Akarsu, "1957 model, 8 silindirli, otomatik vites. Şanzımanı tuşlarla hareket ediyor. Dört kapı, direksiz. Bu özellikleriyle Türkiye'de envanterlerde tek görülüyor. Kondisyon bakımından da üst düzey" bilgisini verdi.

"Başbakan Yıldırım bu aracı seçti"

Sabuncubeli Tünelleri'nin açılışından önce aracın Başbakanlık'tan ve AK Parti'nin İzmir teşkilatından talep iletildiğini ifade eden Akarsu, kendisine ve üyelere ait bazı araçların bilgi ve fotoğraflarını Başbakanlığa gönderdiklerini, Başbakan Yıldırım'ın bu aracı seçtiğini söyledi.

"Açılışta kendi çalıştırdı, kendi stop etti"

Akarsu, otomobili Başbakan Yıldırım kullanmadan önce bakımdan geçirdiklerini anlattı.

"Bu arabada şanzıman tuşlarla hareket ettiği için kullanmadan önce kendilerine kısa bir bilgi verdim. Açılışta kendi çalıştırdı, kendi stop etti. Sayın Başbakanımız otomobillerden anlayan bir insan, sorunsuz kullandı."

"Çok kişi aradı"

Açılıştan sonra kendisini yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kişinin aradığını belirten Akarsu, klasik otomobil tutkunları ve Başbakan Yıldırım'ın sevenlerinin otomobili satın almak istediğini söyledi.

"Koleksiyonerler tarafından yoğun bir şekilde telefon trafiğine tutuldum. Çok kişi aradı, koleksiyonlarına katmayı arzu ediyorlar. Son Başbakanımızın kullandığı bir araç, önemli bir açılışta kullandı. Bu nedenle koleksiyonerler talep gösteriyor. Aracımız zaten satılıktı. Sayın Başbakanımızın kullanması gururlandırdı ama fiyatını arttırmadık."
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 07:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5