banner30

banner29

Suriye'de Muhalifler Hama Merkezine Yaklaştı

Suriye'nin Hama ilinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer rejim karşıtı gruplar, Esed rejimi güçlerine karşı başlattıkları saldırılarda ilerlemeye devam ederek, kent merkezinin 3 kilometre yakınına ulaştı.

Gündem 24.03.2017, 08:21 24.03.2017, 08:21
Suriye'de Muhalifler Hama Merkezine Yaklaştı

Muhaliflerin, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesine saldırı hazırlığı içindeki rejim güçlerini engellemek için Cobar-Kabun hattında 5 gün önce başlattığı operasyona, Hama ilinde destek gelmişti.


Ülkenin orta kesimlerindeki Hama'da önceki gün büyük bir saldırı başlatan ÖSO ve rejim karşıtı gruplar, çok sayıda köyün ve beldenin kontrolünü ele geçirdi.


Hama'da operasyona iştirak eden ÖSO bileşenlerinden Zafer Ordusu'nun (Ceyş el-Nasır) askeri sözcüsü Muhammed Raşid, AA muhabirine internet üzerinden ilettiği ses kaydıyla yaptığı açıklamada, çatışmalarda rejim ordusu ve İran destekli yabancı gruplardan çok sayıda esir aldıklarını söyledi.Raşid, Hama-Miharda otoyolunda rejim güçlerine ait iki tankı imha ettiklerini, Hırba Hiccama ve Sur kontrol noktalarında 4 tank, çok sayıda mühimmat ve silah deposu ele geçirdiklerini anlattı.Bölgedeki AA muhabirlerinin aktardığı bilgilere göre de Zafer Ordusu öncülüğündeki muhalifler, Hama’nın kuzey kırsalından kent merkezine doğru ilerleyerek son 3 günde Muardis, Mecdel ve Şizer beldelerinin yanı sıra Hattab, Mecdel, Maarzaf, Belhasan, Kefer Amim, Şiir, Erze, Subin, Hattap, Şelyut, Şizer, Kevkep ve Hırbatul Hicama köylerini aldı.


Hama kırsalında 8 kilometre ilerleyen muhalifler, böylece merkezin 3 kilometre, askeri havaalanının ise 4 kilometre yakınına ulaştı.


AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?