banner30

banner29

Türkiye'de 100 Kişiden 15'i Uykusuz!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Merkezi Başkanı Prof. Dr. Karadeniz, "Türkiye'de uykusuzluk oranı yüzde 15'tir. Yani 100 insanın 15'i uykusuzluk hastası." dedi.

Gündem 20.03.2017, 11:29 20.03.2017, 11:29
Türkiye'de 100 Kişiden 15'i Uykusuz!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Merkezi Başkanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, Türkiye'de her 100 kişiden 15'inde uykusuzluk görüldüğünü belirterek, "Uyku hastalıkları diğer hastalıklara da çok sıklıkla eşlik eden, tespit ve tedavi edilirlerse kişinin fiziksel sağlığını ve yaşam kalitesini çok ciddi etkileyen hastalıklar." dedi.


Karadeniz, 17 Mart Dünya Uyku Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için uykularının düzenli olması gerektiğini belirterek, uyku düzenindeki bozuklukların bazı hastalıklara neden olabileceğini anlattı.


Öncelikle normal uykuyla hastalıklı uykunun ayırt edilmesi gerektiğini vurgulayan Karadeniz, "Uyku hastalıkları dediğimizde belirtileri iyi bilmemiz gerekiyor. Biz o belirtilere göre hangi uyku hastalığı olduğunu öngörüp ona göre tetkik yapıyoruz.'' diye konuştu.


Derya Karadeniz, uyku hastalıklarının belirtilerinin farklı şekillerde olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:


''Gece uykusuna ait belirtiler ve gündüz uyanıklığa ait belirtiler var uyku hastalıkları dedirten. Örneğin uykuya dalmada zorluk, sık uyanmak, kalitesiz uyuma, gece uykuda terleme, gece tuvalete kalkma, sabahtan dinlenmemiş yorgun uyanma, sabah baş ağrısıyla uyanma, gün içinde uyuklama isteği, gün içinde yorgunluk, dikkatte azalma, normal bir beslenmeye rağmen giderek kilo alma gibi her şeyin arkasında bir uyku hastalığı yatıyor olabilir. Uyku hastalıklarının tanısında gece uyku tetkiki dediğimiz vücutta olup biten her şeyi kayıt ettiğimiz tetkik kullanıyoruz ve bunun adı Polisomnografi. Polisomnografi'de biz kişinin beyin aktivitesini, hareketlerini, solunumunu, nabzını, oksijenini her şeyini kayıt ederek uykuda olup biten her şeyi tespit ediyoruz. Çünkü uyku hastalıkları kişinin farkında olacağı şeyler değildir. Uykuda ortaya çıkarlar veya gündüz uyuklamayla kendisini gösterirler. Dolayısıyla tanı koymamız için uyku tetkiki yapıyoruz.''"Uyku bozuksa uyanıklık da bozuktur"


Karadeniz, 85 farklı uyku hastalığı türü olduğunu vurgulayarak, ''Örneğin uykusuzluk hastalıkları, uykuda solunum bozuklukları, uykuda hareket bozuklukları, uykuda yürüme, konuşma, bağırma, çağırma, uyku uyanık ritminin bozulduğu hastalıklar, uyuklama gibi 85 farklı hastalık var." dedi.


Tedavide öncelikle hastalığın tipini belirlediklerini dile getiren Derya Karadeniz, tespit ettikten sonra uyku hastalıklarının tedavi edilebileceğini, uyku hastalıklarının tedaviye çok iyi yanıt veren hastalıklardan olduğunu söyledi.


Karadeniz, "Uyku bozuksa uyanıklık da bozuktur. Uyku bozuksa bir insanın sağlıklı olması mümkün değildir. Çünkü uyanıklıktaki durumu aslında uykumuz sağlar. Uykuda beyin tamir edilir. Eğer uykuyu bozan bir şey varsa, tamir de bozulacağı için ertesi gün sorunlar ortaya çıkar.'' dedi.Gündüz uyuklama normal değil


Gündüz uyuklama halinin normal bir durum olmadığını kaydeden Karadeniz, ''Gündüz uyanık kalamama, beynin uyanıklığı sürdürememe gibi istemeden uykuya dalma ya da uyku isteği, gündüz uyuklama, kişinin kendisinin farkında olmadığı ve kabul etmediği bir durum da olabilir. Bir uyku hastalığı olup olmadığı, uyku merkezlerinde gece boyunca yapılan uyku tetkiklerine ilave olarak gün içerisinde yapılan testle anlaşılır.'' diye konuştu.


Türkiye'de uykusuzluk oranının yüzde 15 olduğunu belirten Karadeniz, şöyle devam etti:


"Yani 100 insanın 15'i uykusuzluk hastası ülkemizde. Uyku apnesi dediğimiz uykuda solunum bozukluğuna bakarsak yüzde 14, dünyadan daha fazla ve kadınlarda daha çok tespit ettik. Uyanık kalamamaya giden hastalıklar binde 5 gibi. Uykuda hareket bozukluğu dediğimiz bir grup hastalığımız var, huzursuz bacak sendromu, uykuda bacak hareketleri gibi, bu yüzde 7 gibi. Yani uyku hastalıkları aslında toplumda çok iyi bildiğimiz şeker, hipertansiyon kadar sık hatta onlardan daha fazla ortaya çıkan hastalıklardır.''


AA

Yorumlar (9)
İLKAY TİMUÇİN AY 12 ay önce
SÜTÇÜ BULUT' LARI KISMEN'DE OLSA DEPREM HAKKIN'DA BİLGİ VERİYOR, YB- AB TAKİP SİSTEMİ'Nİ BİLMEK , BİLİMİN TA KENDİSİDİR DİYE DÜŞÜNEN'LERDENİM..
SAYIN HOCAM ÇALIŞMALARI NIZDA BAŞARILAR...
Beyhan Erdem 12 ay önce
İlk takipçilerinizden biri olarak yıllardır doğru tahminlerinize şahitlik ediyorum,emekleriniz çok , yaptığınız bu hizmetin bir gün takdir edilmesi ümidiyle...
Ayşe ŞİRİN ALTAŞ 12 ay önce
Sizi destekliyorum, çalışmalarınıza-eğitimlerinize katılamasamda paylaşımlarınızı paylaşıyorum, duam inşAllah sesinizi duyarlar
Şükran çetindag 12 ay önce
Tüm bu bileğileri paylaştığınız için teşekkür ederiz yolunuz açık olsun
Mesude Uğur 12 ay önce
Sayın hocam ülkemizin yetiştirdiği nadide bilim adamlarından birisiniz.Umarım kıymetiniz bilinip verdiğiniz bilgiler iyi bir şekilde değerlendirilir.Varlığınız sayesinde önceden olası deprem tahminlerini görmek içimizi rahatlatıyor.İyi ki varsınız.Sadece manevi değil maddi destek görmenizi çok isterim.
Miray Diler 12 ay önce
Bu bilgiler kolay kazanılmıyor 99 depremi sonrası hangi yer bilimci deprem öncesi gerçekleşen sıra dışı davranışları araştırmış ???? Kadir Sütçü dışında hayvanlardaki sıra dışı davranışları inceleyen bir bilim insanı var mı ? Heran büyük deprem olabilir zaman veremeyiz diyen bilim insanları 99 depreminden sonra deprem öncesi sıra dışı olayları incelemiş mi ?? Cevap hayır peki neden incelenmiyor?? Ülkü Ulusoy bu konuda kitap yazdı 99 depremi öncesi yaşanan sıra dışı olayları ele aldı Kadir Sütçü dışında kim inceledi bunları ??Gecesini gündüzüne katıp bütün sıra dışı olayları inceleyen bu bilim insanının elinden neden tutulmuyor ?? Uyan ey Türkiye
Durdane Guney 12 ay önce
Çok yüksek bir bileğiye sahipsiniz genç nesil sözden ders almalı yolunuz hep acık olsun tas koymak isteyenlere Allah fırsat vermesin
Dilek çoşar 12 ay önce
Allah ın yarattığı her canlı bu enerjiye kendi bünyesinde tepki veriyor ama insanoğlu at gözlükleri ile yola devam ediyor.Hocam bu zorlu mücadelede her zaman yaninizdayim öğrenmeyi kabul eden bir öğrenci olarak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?