Türkiye'deki krizi fırsat bilip, İdlib'i hedef aldılar!

Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizi fırsat bilen Rusya, İran ve Esed rejimi İdlib'e saldırmaya başladı. Olası saldırıların artmasıyla birlikte katliamların yaşanacağı ve büyük bir göç dalgasının yaşanabileceği belirtildi.

Türkiye'deki krizi fırsat bilip, İdlib'i hedef aldılar!
Halep, Dera, Şam, Deyr-i Zor, Hama, Humus ve tüm Suriye kentlerinden sürgün edilen insanların bir sığınma alana olarak kullandığı İdlib kentinde her metrekareye neredeyse bir çadır düşüyor. 5 milyona yakın insanın yer aldığı İdlib’te Rusya, İran ve Esed rejiminin kıskacı halen daha devam ediyor.

Kısa bir süre önce Rus ve Esed rejimi uçaklarının bombardımanı altında kalan İdlib’te olası bir ağır saldırının ardından yaşanacak can kaybı ve göç dalgası Türkiye’yi tedirgin etmeye devam ediyor.

SON KALE İDLİB’E GÖZ DİKİLDİ

İdlib’de bulunan yazarımız Muhammed Köse bölgenin nabzını sitemize şöyle aktardı; ‘’Astana ve Cenevre sürecinden sonra Rusya ısrarla Esed rejimini ayakta tutmaya çalışıyor. Dera ve Duma gibi çatışmasızlık bölgeleri işgal edildi. Şu an çatışmasızlık bölgesi olarak bir tek İdlib kaldı ve gözlerini oraya diktiler. İdlib’e sığınan Suriyeliler, Türkiye güvencesiyle bölgeye yerleşti.’’

TÜRKİYE’DEKİ KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Değerlendirmelerine devam eden Köse, ‘’Türkiye’nin ABD ile arasının bozuk olduğu bir dönemde İdlib’e yardım edemeyeceğini düşünen Rusya, İran ve Esed rejimi, Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyor. İdlib’de bulunan halkın şu an tek güvencesi Türkiye ve bunu sıklıkla dillendiriyorlar. Buradaki insanların artık kaybedeceği hiçbir şey kalmadı. Bölgede Şii hilali kurmak isteyen İran; Irak, Suriye ve Lübnan’ı kapsayan bir hayal peşinde. ABD’de kimyasal silah kullanmadığın sürece her şeyi yapabilirsin tavrıyla, terör örgütü PYD ile ele geçirdiği bölgelerin tadını çıkarıyor.’’ İfadelerini kullandı.

Haber Vakti-Özel
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5