Gezi’ye beraat Sami’ye müebbet

Çapulcularının Türkiye’yi savaş alanına çevirdiği Gezi kalkışmasında delillere rağmen tüm zanlıları aklayan yargı, ‘kilise taşladı’ yalanıyla 28 Şubat sürecinde müebbet hapis cezasına çarptırılan Gazeteci Sami Erengül’e tek kişilik hücrede zindan zulmü uyguluyor.

Gündem 24.02.2020 - 10:35 24.02.2020 - 10:35

Gezi kalkışmasıyla Türkiye’yi uçurumun kıyısına sürükleyen çapulcuları aklayan adalet sistemi, alnı secdeli Müslümanlara yönelik 28 Şubat alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Yazı ve yorumlarıyla İBDA camiasının önemli isimleri arasında yer alan gazeteci Sami Erengül, hiçbir delile dayanmaksızın 28 Şubat sürecinde “kilise taşladı” yalanıyla atıldığı zindanda müebbet zulme maruz almaya devam ediyor.

Merhamet sadece çapulcuya

Konuşa ilişkin Akit’e konuşan 28 Şubat Kahramanlarına Özgürlük Platformu Sözcüsü Gülçin Şenel, şunları dile getirdi: “Erengül’ün yeniden yargılanma talebi bile karşılanmazken Gezicilere sağlanan bu tolerans adaletin değil hukuksuzluğun göstergesidir. Çok enteresan günler yaşıyoruz. Hukuk ve merhamet sadece Geziciler için mi var! Erengül’ün üzerine atılı suçla alakalı hiçbir delil yok. Onu yargılayanlar şu anda FETÖ’den tutuklu. Ona barodan atanan avukat bile şaibeli çıktı. Sami Erengül af veya davanın düşürülmesini beklemiyor. Sadece yeniden yargılanmak istiyor.”

28 Şubat zulmünü yıllarca zindanlarda yaşayan yazar Hayrettin Soykan ise şunları ifade etti:

Bu nasıl adalet!

“28 Şubat mazlumları hücrelerde ölüme terk edilmiş olarak beklerken ‘adalet’ onların yaralarını değil, onları hapseden darbeci zihniyetin yaralarını sarıyor. Kilise taşladığı gerekçesiyle FETÖ’cü polislerin işkence edip sakatladığı, FETÖ’cü hakimlerin yargıladığı, FETÖ’cü Yargıtay hakimlerinin onayladığı müebbet cezayı hâlâ yatmakta olan hücre komşum Celalettin Sami Erengül’e, bırakınız hakettiği beraati acilen vermeyi, bu kadar açık hukuksuzluğa rağmen bir ‘yeniden yargılama’yı bile çok görüyor! Adalet, darbecilerin zulmettiklerine değil, ne yazık ki darbeci zihniyetin yandaşı vahşilere beraat dağıtıyor bu ülkede.”

Gezicilere müebbet gerek

Hukuksuzluğu Akit’e değerlendiren Avukat Hamza Uçan ise, şunları söyledi: “Anayasal düzene karşı işlenen suçlardan birisi de meşru hükümeti devirmeye teşebbüstür. Bu da bizim iç hukukumuzda ağırlaştırılmış müebbet cezasını gerektiriyor. Anayasal düzeni değiştirme suçu için organize olması, dış destek alması, finansman desteği bulunması gerekiyor. Gezi’de bunların hepsi var. Sami Erengül herhangi bir polis aracına saldırmadı ama Gezici militanlar saldırdı. Erengül meşru hükümeti devirmeye kalkmadı, o militanlar yaptı. Erengül esnafa ve ATM’lere saldırmadı, Geziciler saldırdı. Ama yargı Gezicilere ‘gösterici’ dedi, Sami Erengül’e militan muamelesi yaptı.”

Yorumlar (1)