Giresun Belediyesi'ne yakışmadı! İhsan Süreyya Sırma'ya siyasi engel

Belediye, İlahiyatçı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’yı önce kitap fuarına davet etti, ardından “Giresun’daki yerel siyasi dengeler” nedeniyle etkinlikten çıkardı.

Siyaset 04.01.2020 - 12:56 04.01.2020 - 12:56

Belediye, İlahiyatçı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’yı önce kitap fuarına davet etti, ardından “Giresun’daki yerel siyasi dengeler” nedeniyle etkinlikten çıkardı.

Sırma'yı fuara katılmaktan men eden Giresun Belediyesi, sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından kınandı.

Fuar davetlisi Beyan Yayınları uygunsuz davranış sonrası fuardan çekildiğini açıkladı. 

Beyan Yayınları’nın “Giresun Fuarı’nda Neden Yokuz” başlıklı kamuoyuna yayınladığı mesajı şöyle:

“Bu yıl ilk defa düzenleyeceğinden haberdar olduğumuz 1. Giresun Kitap Fuarı için tüm kitapseverler gibi biz de mutlu olduk ve yapılan davete icabet ettik.

Kitaplarımızı hazırladık ve fuara katılabilecek yazarlarımızı organizasyon şirketine bildirdik.

Gelen cevapta, yazarlarımızdan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Hoca’mızın fuara davetli yazarlar arasında yer almasının uygun görüldüğü bildirildi ve alınmış uçak bileti tarafımıza iletildi.

Hocamızın görsellerinin Giresun caddelerindeki bilbordlarda yer aldığından haberdar olduk.

Fakat daha sonra fuar organizasyonundan, fuarın sahibi sayılan Giresun Belediyesi’nce İhsan Süreyya Sırma Hoca’mızın fuara katılımının uygun görülmediği bildirildi.

“UYGULAMAYI PROTESTO EDİYOR VE FUARDAN ÇEKİLİYORUZ”

Sebebini sorduğumuzda Giresun’daki yerel siyasi dengeler sebebiyle böyle bir karar alındığını söylediler.

Bunun üzerine biz de, Beyan Yayınları olarak bu uygulamayı protesto ederek fuardan çekilmeye karar verdik.

Giresun Belediyesi’nin böyle bir karar almasına sebep olan baskının adresini tespit etmek bizim için zor değil.

Bu adresin, İsmet Özel’in Amentu şiirinde,

‘Çanlar sustu ve fakat

binlerce yılın yabancısı bir ses

değdi minarelere: Tanrı uludur Tanrı uludur

polisten babam

Cumhuriyetin bir kuludur’

Herkes tıynetine göre davranacak, Anadolu’da bilinen deyimle ‘Kurt kurtluğunu, it de itliğini’ yapacaktı.

Bu alıştığımız bir durumdu. Fakat bizim için asıl acıtıcı taraf, bu baskı karşısında, bu coğrafyanın mağdur ve mazlum halkının temsilci olarak iktidara gelmiş kadroların, yapılan baskıya boyun eğmeleri ve “Onların dinlerine girmedikçe asla sizden razı olmayacaklardır” ilahi mesajını unutmuş olmalarıdır.

Diyerek tanımladığı sesin sahibi olan siyasi çizginin günümüzdeki temsilcileri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

“DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAYANLAR, DEĞER GÖRMEYE LAYIK OLMAYACAKLAR”

İhsan Süreyya Sırma Hoca, bu ülkenin en önemli değerlerinden biridir. İlerlemiş yaşına ve uygun olmayan sağlık şartlarına rağmen, hiçbir karşılık beklemeden davet edildiği her toplantıya katılan, bildiği doğruları anlatmaktan başka amacı olmayan bir ilim adamına yapılan bu muamele, asla kabul edilmemeli ve ödenmesi gereken bir bedeli olmalıdır.

Son söz olarak şunu söylemek isteriz ki, değerlerine sahip çıkamayanlar, iki cihanda da değer görmeye layık olmayacaklar.”

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Beyan Yayınlarının açıklamalarından haberdar olduklarını ancak belediye olarak gün içerisinde bir açıklama yapacaklarını söylemekle yetindi. 

Bu arada İnsan Süreyya Sırma'nın katılmasının belediyece uygun görülmediği fuara çok sayıda gazetesi ve yazar katılıyor.

Belediyenin internet sitesinde yer alan bilgiye göre kitap fuarına; Nurullah Genç, Mete Yarar, Necmettin Alkan, Çağlayan Yılmaz, Rasim Özdenören, Asım Gültekin, Nedim Şener, Sadık Yalsızuçanlar, Ahmet Turgut, Abdullah Yıldız, Ufuk Tufan, Taha Kılınç, Tarık Tufan, İsmail Kılıçarslan, Mustafa Akar, Selahattin Yusuf, Furkan Çalışkan, Gökçen Çatlı, Kaan Murat Yanık ve Ali Ural gibi yazarların katılacak.

Yorumlar