Gizli kamera skandalı çete işi mi?

Eskişehir'deki Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin Nöroşirurji Polikliniği'nde 3 hasta muayene odasında ortaya çıkarılan gizli kameraları kimlerin ve ne amaçla yerleştirildiğinin ortaya çıkarılması için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı

Gündem 28.06.2008 - 01:09 28.06.2008 - 01:09

Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin Nöroşirurji Polikliniği'nde 3 hasta muayene odasında ortaya çıkarılan gizli kameraları kimlerin ve ne amaçla yerleştirildiğinin ortaya çıkarılması için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Polisin ulaştığı ilk bilgilere göre, olayı doktorlara şantaj yapmak isteyen bir çetenin organize ettiği ihtimali ağırlık kazandı.

Eskişehir'de her gün yüzlerce hastanın başvurup muayene olduğu Yunus Emre Devlet Hastanesi poliklinikler binasının birinci katındaki Nöroşirürji Polikliniği’nde 23 Haziran 2008 tarihinde temizlik yapan poliklinik sekterleri, doktorların hasta muayene ettiği 3 ayrı odada doktor koltuğunun arkasındaki kalorifer peteği ile duvar arasına konulmuş gizli kameralar buldu. Görüntü ve ses alma özelliğine sahip olan kameralar yerlerinden söken hastane yetkilileri trafından olay polise ve cumhuriyet savcılığına iletildi.

Muayene odalarında gizli kamera olayının ortaya çıkması dostorlar ve sağlık personelini şoke ederken, geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Polisin incelemesinin ardından cumhuriyet savcılığına teslim edilerek adli emanete konulan kameraların piyasada satılan sadece görüntü ses alıcı ve verici özelliği olan kemaralar olduğu belirtildi. Kameraların her 3 odanın kapı önündeki poliklinik sekreterlerinin bilgisayarlarından enerji aldığı, kablosuz internet aracılığıyla odalardaki görüntüleri başka bir bilgisayara kaydedebildiği ortaya çıktı.

Kameraların teknik incelemesini yapan bir yetkili, “Bu kameralar kullanılarak, hastane bahçesinde dizüstü bilgisayara muayene odalarından görüntü ve ses kaydedilebilir. Sökülen kameralar alıcı ve verici olduğundan dolayı bunlarda bir kayıt bulunmadı. Odalarıdaki görüntüler bu kameralar aracılığıyla başka bir bilgisayara kaydedilmiştir. Bu bilgisayar bulunmalı” dedi.

ŞANTAJ ÇETESİ Mİ YAPTI?

Savcılık ve polis hastanede muayene odalarında gizli kameraları kimin koyduğuna ilişkin geniş kapsamlı soruşturma yaparken olayın ‘şantaj çetesinin organizasyonu olduğu’ ihtimali ağrılık kazandı. Soruşturmada ulaşılan ilk ipuçlarına göre şu ihtimaller üzerinde duruluyor:

* İlaç ve medikal malzeme pazarlamasıyla ilişkili olabilir. Beyin cerrahisinde pahalı ilaç ve madikal ürünler kullanıyor. İlaçların fiyatı 10 YTL ile bin 600 YTL arasında. Beyin ve bel fıtığı ameliyatlarında kullanılan medikal ürünlerin fiyatları ise 3 bin YTL’den 15 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Bu durumda ilaç ve medikal firma çalışanları, kendi ilaç ve medikal ürünlerinin kullanılması için doktorlara şantaj yapmak üzere, muayene odalarını izleyip olup bitenleri kaydetmiştir. Muayene için kendilerinden birilerini gönderip, doktorlarla para alışverişine sokmaya çalışabilir. Bu görüntüleri elde ettiklerinde de doktorlara şantaj yapıp reçetelere kendi firmalarının ürünlerini yazdırmayı amaçlar.

* Hastane personeli arasındaki sürtüşme nedeniyle olabilir. Rakip gördüğü personelin açığını bulmak isteyen görevli, bu yönteme başvurmuş olabilir.

* Hastane yönetimi zor durumda bırakmak isteyenler yapmış olabilir. Gizli kamera skandalının ortaya çıkmasıyla, hastanenin yönetiminden 
sorumlu kadroların zor durumda bırakılması istenmiş olabilir.

* Hırsızlığa karşı konulmuştur. Gizli kameraların yerleştirildiği poliklinikte bir süre önce bir sekreterin yüklü miktarda parasının çalındığı iddia edildi. Hırsızı yakalamak için kameraları yerleştiren personel, olay ortaya çıkınca skandalın sorumlusu olmaktan korktuğu için gerçeği söylemez.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ NE DİYOR?

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü yetkilileri gizli kameraların bulunmasından sonra olayı savcılık ve polisin soruşturduğunu, gerekli tüm bilgileri kendilerine verdiklerini söyledi.

Sağlık Müdürlüğü olarak kendilerinin de soruşturma yaptıklarını belirten bir yetkili, hastanedeki güvenlik kameraları ile bilgisayarları da incelemeye aldıklarını, hastanede görevli teknik ekip, sekreterler ve bazı çalışanların ifadelerinin alınacağı söyledi. Aynı yetkili, hastanenin güvenliğinden sorumlu şirketle ilgili soruşturma yapıldığını sözlerine ekledi.

TABİB ODASI'NIN SUÇ DUYURUSU

Bu arada Eskişehir Tabib Odası, Yunus Emre Devlet Hastanesi’ndeki muayene odasına konulan gizli kameralarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Eskişehir Tabib Odası Başkanı Opr.Dr.Muharrem Şenel, olayın faillerinin yakalanmasını istedikleri belirterek bu konuda hastane yönetimi ile özel güvenlik şirketinin de görevi ihmal ettiklerini söyledi. Şenel şöyle dedi:

“Poliklinikteki muayene odasına konulan gizli kamerelar ile özel hayatın gizliliği ve hasta hakları ihlal edilmiştir. Bu konuda soruşturma açılması için cumhuriyet savclığına suç duyurusunda bulundu. Ayrıca savclığa verdiğimiz dilekçede gerekli denetim görevini yerine getirmeyen hastane yönetimi ile hastanenin özel güvenlik şirketinin de görevi ihmal suçunu işlediklerini belirttik. Hasta ile doktor ilişkisi çok özeldir. Bunun gizli kemarayla kayda alınması özel hayatın gizliliğini ihlal anlamına gelmektedir. Konulan gizli kameralarla hasta ve doktor hakları hiçe sayılmıştır. Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı ise soruşturmanın cumhuriyet savcılığı tarafından yürütüldüğünü, adliyeye intikal edilen konu hakkında görüş bildirmenin doğru olmayacağını söylemekle yetindi. 

Hürriyet

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@