Gök taşıyla helak olan bir kent daha keşfedildi! Lut Kavmi olabilir mi?

Suriye’de bulunan dünyadaki ilk yerleşim yerlerinden bir olan Tel Abu Hureyra’nın 12.5 bin yıl önce 'uzaydan gelen bir darbe' sonucu birkaç saniye içinde tamamen yok olduğunu belirtti. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalarının ardından akıllara gökten yağan taşlarla helak olan Lut Kavmi'ni getirdi.

Gündem 14.03.2020 - 12:31 14.03.2020 - 12:31

Suriye'nin Tel Abu Hureyra’nın 12.5 bin yıl önce 'uzaydan gelen bir darbe' sonucu yok olduğu belirtildi.

LUT KAVMİ OLABİLİR

Bilim insanları, yeryüzündeki ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Tel Abu Hureyra, bir kuyruklu yıldızın çarpması sonucu yok olduğunu belirtti. Bu açıklamanın ardından Lut Kavmi'nin gökten yağan taşlarla helak olduğu ve o bölgede hayatlarını sürdürdükleri varsayılarak, keşfedilen bölgede yaşayanların Lut Kavmi olabileceği düşünüldü. Lut Kavmi'nin yaşadığı yer olarak daha önce Lut Gölü civarına düşen gök taşının bulunduğu yer belirtiliyordu. Yine yakın bir bölgede gök taşı düşerek yok olan Tel Abu Hureyra'daki antik kent soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Tel Abu Hureyra, günümüzde Esad Gölü altında kalan, toplayıcı ve avcı toplulukların üretim evresine geçtikleri yer olarak belirtiliyor. Söz konusu bölgeye geçen yüz yılda inşa edilen baraj, arkeolojik alanı sular altında bırakmıştı. Ancak bilim insanları, bölge sular altında kalmadan önce, bir çok eseri bulup tanımlama fırsatı buldu. Eski insanların kullandığı ev, yiyecek ve alet parçalarının yanı sıra erimiş cam bulundu.  

O dönemlerde dünyada eşyaları bu denli değiştirebilecek hiçbir teknoloji yoktu. Bu da, eşyaların insan kontrolünün ötesinde, modern bir otomobili saniyeler içinde erimiş bir kütleye dönüştürebilecek bir sıcaklıktan etkilendikleri anlamına geliyor.

Uzmanlar, 12.5 bin yıl önce gezegenimizin atmosferinde patlayan bir kuyruklu yıldızın dünyadaki tüm dengeleri bozarak büyük felaketlere yol açtığını belirtiyor. Bilim insanlarına göre bu tarih aynı zamanda, mamutların neslinin tükendiği  döneme denk geliyor.

Yorumlar