Google Türkiye’nin koronavirüs karnesini açıkladı! İşte sonuçlar

Google koronavirüs salgını ile ilgili ilginç bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada Türkiye’deki verilere de yer verildi. İşte detaylar.

Gündem 24.04.2020 - 22:14 24.04.2020 - 22:14 Bülent Deniz

Google koronavirüs salgını ile ilgili ilginç bir istatistik yayınladı. Yapılan araştırmaya göre koronavirüs salgını sonrası Türkiye’de evde kalma oranı yüzde 17 oranında arttı.

Yapılan uyarılar sonrası Türkiye’de AVM alanlarına gidiş yüzde 75 oranında azalırken, toplu taşıma kullanımı da yüzde 71 oranında düştü.

Şu anda pek çok park ve piknik alanı kapalı olsa da açık olanlarının kullanımı da yüzde 58 oranında azaldı.

Google Türkiye’nin koronavirüs karnesini açıkladı! Sınıfı geçtik!

Pek çok özel şirketin yarı zamanlı ya da evden çalışmaya geçmesi sonucunda iş yerlerindeki hareketlilik de yüzde 45 oranında düştü.

Son dönemde uygulama ve internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması sayesinde bakkal, market ve eczane alışverişlerinin de yüzde 39 oranında düştüğü rapor edildi.

Öte yandan Türkiye haricinde diğer ülkelerin de koronavirüs salgını ile ilgili hareketlerine yer verildi. Salgına karşın günlük rutininden vazgeçmeyen ve dışarı çıkmaya devam eden tek ülke ABD oldu. Amerika’da tüm uyarılara rağmen AVM merkezlerine gidiş yalnızca yüzde 47 oranında düştü.

Bu konuda İtalya ise zirveye oynuyor. İtalya sokaklarında belli haller dahilinde dışarı çıkılıyor olsa da halk evlerinde kalmaya devam ediyor. İtalya’nın yüzde 90’ı evden dışarı adım atmıyor. İtalya’nın arından yüzde 82 ile Fransa 2. sırada yer alıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@