1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden, Kilis Yukarı Afrin Barajı ve İçme Suyu İsale Hattı Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katılacak.

(İstanbul/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Anadolu Masalları Eskişehir Masal Evi Açılışı"na katılacak.

(Eskişehir/10.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gökçebey Belediye Başkanlığını ve ilçe esnafını ziyaret edecek, kent merkezi, Kozlu ve Ereğli ilçelerinde de esnaf ziyaretinde bulunacak.

(Zonguldak/11.40-16.20) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, esnafı ziyaret edecek, Kalkandere'de muhtarlarla bir araya gelecek.

(Rize/11.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Trakya Bölge Toplantısı'nın açılışında konuşacak.

(Edirne/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karapınar'da "Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları, Güneş Enerjisi Santrali"nde saha incelemelerinde bulunacak ve temel atma törenine katılacak.

(Konya/11.45) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, çevrim içi gerçekleştirilecek Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'na iştirak edecek.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yukarı Afrin Barajı ve İsale Hattı’nın açılış törenine katılacak.

(Kilis/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Altınova Balıkçılar Kooperatifini ve Ayvalık Meydanı'ndaki gezi teknelerini ziyaret edecek, İvrindi Korucu yol çalışmalarını inceledikten sonra Balıkesir-Savaştape ve Balıkesir- Dursunbey şantiyelerine ziyarette bulunacak.

(Balıkesir/09.30-18.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Fırat Teknokent’te Faaliyet Gösteren Firmalar ve Akademisyenler Buluşması, Savunma Sanayii Elazığ Buluşması programlarına katılacak ve çeşitli ziyaretler yapacak.

(Elazığ/10.00-19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin beklenti anketi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00 )

7- TÜİK, nisan ayı sanayi üretim, perakende satış ve ciro endekslerini duyuracak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- G7 ülkeleri liderleri, İngiltere'nin ev sahipliğinde düzenlenecek zirvede bir araya gelecek.

(Londra) (Fotoğraflı)


GÜNCEL

1- Dünya genelinde Kovid-19'a ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


SPOR

1- 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), Roma Olimpiyat Stadı'nda A Grubu'ndaki Türkiye-İtalya maçıyla başlayacak. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da karşılaşmayı statta izleyecek.

(Roma/22.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Dünya Judo Şampiyonası'nın altıncı gününde milli sporculardan Mert Şişmanlar 100 kiloda mücadele edecek.

(Budapeşte)

3- Milli sporcuların da madalya mücadelesi verdiği Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası Bulgaristan'da sürecek.

(Varna)

4- 17-27 Haziran tarihlerinde İspanya ile Fransa'nın ortaklaşa düzenleyeceği FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası öncesi çalışmalarını sürdüren A Milli Kadın Basketbol Takımı, hazırlık turnuvasında İtalya ile karşı karşıya gelecek.

(Valensiya/19.00)

5- Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) tek erkeklerde yarı final maçları yapılacak.

(Paris) (Fotoğraflı)


ÖZEL HABER

1- Milli savaş uçağı için teknolojik seferberlik

- Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden Milli Muharip Uçak için ülkedeki tüm kabiliyetler bir araya getiriliyor

- Uçakta ihtiyaç duyulan motor, iklimlendirme sistemi, iniş takımı, aviyonik, aktüatör, kanopi, radar, yazılım, sensör, merkezi bilgisayar ve güç dağıtım sistemi gibi alt sistemler için birçok firma çalışma yürütüyor

- TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil:

- "MMU'nun parçalarının üretimi 2022 sonuna kadar tamamlanacak. Şu anda parça üretimi başladı. İmalatta sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Buna rağmen ekstra tedbirlerle gidiyoruz. Motor çalıştırmadaki 18 Mart 2023 hedefini tutturmak bizim için çok değerli"

- "Bu uçakta Türkiye'deki bütün kabiliyetleri devreye almış durumdayız. Savaş uçağı yapmak demek, katkı verebilecek tüm unsurları devreye almak anlamına geliyor. Kim ne yapmak istiyorsa iş veriyoruz"

(Göksel Yıldırım/Ankara)

2- GRAFİKLİ - Petrol devlerinin karı ilk çeyrekte 46,5 milyar dolar oldu

- Dünyanın en büyük 10 petrol şirketinin toplam geliri, ocak-mart döneminde yüzde 6,6 artışla 387 milyar dolara yükseldi

- Bu dönemde, Rosneft ve Shell geliri azalan şirketler arasında yer alırken, gelirini en fazla artıran şirket Saudi Aramco oldu

(Sibel Morrow/Ankara)

3- Yapay zeka denilince akla ilk "robot" geliyor

- Yapay Zekâ Politikaları Derneği Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu:

- "Yaptırdığımız araştırmaya katılanların yüzde 22'si yapay zekaya dair bir fikri olmadığını, yüzde 21'i ise yapay zekayı robot kavramı ile özdeşleştirdiğini söylüyor"

- "Öğrencilerdeki yapay zeka korkusunun ana kaynağı işsizliğin artması, robotların insanların işini elinden alacağı düşüncesi"

- "Yapay zekadan korktuklarını ifade eden katılımcıların yüzde 40'ı, yapay zekanın tehlikeli, ürkütücü ve insanlığı tehdit edici, ele geçirici özelliklerine vurgu yapıyor"

(Abdulkadir Günyol/İstanbul)

***