GÜNDEM / 24 Haziran 2021

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - 1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde milletvekilleri toplantısına katılacak ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'u kabul edecek.

Gündem 24.06.2021 - 09:13 24.06.2021 - 09:13

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde milletvekilleri toplantısına katılacak ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'u kabul edecek.

(Ankara/11.00/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile bir araya gelecek, Uluslararası Balkan, Giritliler ve Mübadiller, Ege Balkan Rumeli Dernekleri, Ege Balkan Türkleri Federasyonları ve Rumeli Dernekleri başkanlarından oluşan heyeti kabul edecek.

(TBMM/15.15/17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Darıca ve Karamürsel'de muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya gelecek, Hereke'de esnafı ziyaret edecek. Kılıçdaroğlu, tekneyle Karamürsel’e geçerken balıkçılarla buluşacak ve müsilaj incelemesi yapacak.

(Kocaeli/09.30-14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yomra Belediyesini ziyaret edecek, Yomra, Akçaabat ve Ortahisar ilçelerinde esnafla bir araya gelecek.

(Trabzon/11.30/12.15/14.15/15.25) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Ekonomi Masası Heyeti, Konya iş dünyası ile buluşma toplantısı yapacak, Mali Müşavirler Odası, Ziraat Odası, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Karatay Süt Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası ve Meram Süt Üreticileri Birliği ile esnafı ziyaret edecek.

(Konya/10.30-16.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- TBMM'den

- Genel Kurulda, Askeri Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edilecek.

- Milli Savunma Komisyonunda, Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi görüşülecek.

- KİT Komisyonunda, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Bağlı Ortaklıklarının hesapları ele alınacak.

(TBMM/14.00/14.00/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)


EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, video konferans yöntemiyle düzenlenecek Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Enerji Bakanları Toplantısı'na katılacak.

(Ankara /10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hassas Güdüm Kiti-82 Teslimat Töreni'ne katılacak, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirecek.

(Ankara/10.00/12.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 16. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılış programına katılacak.

(İzmir/11.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Köprüsü Temel Atma Alanı’nda incelemelerde bulunacak ve basın açıklaması yapacak.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Türkiye-Tataristan İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilecek.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri, reel kesim güven endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve Para Politikası Kurulu toplantı özeti ile haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00/14.00/14.30)

7- TÜİK, haziran ayı sektörel güven endekslerini duyuracak.

(Ankara/10.00)


DÜNYA DİPLOMASİ

1- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Özbekistan’da düzenlenecek Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Turizm Bakanları 6. Toplantısı'na katılacak.

(Kokand) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- AB Liderler Zirvesi'nin ilk gün toplantısı yapılacak.

(Brüksel) (Fotoğraflı)

3- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'na katılacak.

(Brüksel) (Fotoğraflı)


GÜNCEL

1- Dünya genelinde Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


SPOR

1- Voleybol kadınlarda FIVB Milletler Ligi Dörtlü Finali İtalya'da başlayacak. A Milli Kadın Voleybol Takımı yarı finalde ABD ile karşı karşıya gelecek.

(Rimini/20.30)

2- Plaj Voleybolu Erkek Milli Takımları, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kota alacak ülkenin belirleneceği Hollanda'daki CEV Kıta Kupası (Continental Cup) Final Etabı'nın çeyrek finalinde Letonya ile karşılaşacak.

(Lahey)


ÖZEL HABER

1- Yıl sonuna kadar milyonlarca turist Türkiye'ye akacak

- TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya:

- "2021 sonunda Rusya’dan gelen toplam ziyaretçi sayısının 4-4,5 milyon bandında gerçekleşmesini öngörüyoruz"

- "Rusya pazarından talebin yaz aylarında yüksek seyretmesini, ertelenmiş taleplerin de etkisiyle bu talebin sonbahar aylarında da devam edeceğini değerlendiriyoruz. Sezonun kasım ayına kadar uzamasını bekliyoruz"

- "Almanya’daki meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde Türkiye’ye yönelik satışlarda ciddi bir ivme yakalandığı yönünde bilgiler almış durumdayız. Salgın kaynaklı herhangi bir kısıtlama gelmezse yıl sonuna kadar Almanya’dan gelecek toplam ziyaretçi sayımızın 2,5 ila 3 milyon bandında gerçekleşmesini bekliyoruz"

- "Fransa pazarında 2020 yılına göre bir artış beklentisine sahibiz. Bu çerçevede Fransa’dan 400 ila 500 bin bandında ziyaretçi gelmesini öngörüyoruz"

(Elif Ferhan Yeşilyurt/İstanbul)

2- Kovid-19 teşhisini 10 saniyeye düşüren yerli test kullanıma sunuldu

- Türk araştırmacılar tarafından geliştirilen ve virüsün erken evresinde sonuç verme özelliği ile öne çıkan nanoteknoloji temelli yeni tanı sistemi güvenirlik testlerini geçerek kullanılmaya başlandı

- Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar:

- "Şu anda seri üretim sürecine geçildi. Dünyanın her tarafından sisteme talep var. Özellikle Kovid-19 riski büyük olan havaalanı gibi yerlerde sonucu hemen alınabildiği için havaalanları, üretimin durması büyük maliyetlere neden olabileceği için büyük fabrikalar istiyor"

- Bilkent Üniversitesi UNAM baş araştırmacılarından Doktor Öğretim Üyesi Bülend Ortaç:

- "Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne başvurumuzu yaptık ve oradan bu sistemi kullanabileceğimiz onayı alındı. Cihazın Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onayı da alındı. Bu iki onay ile birlikte geliştirdiğimiz teknoloji sahada kullanılabilir hale geldi"

(Selma Kasap/Ankara)

3- "Türk boğazları"na yerli ve milli yazılım

- HAVELSAN tarafından yürütülen ve tamamlanma aşamasına gelen Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ve İlavesi Projesi ile boğazlardaki tüm altyapı millileştirilecek, bu alanda teknolojik bağımsızlık sağlanacak

- Yazılım, Türk boğazlarından sonra KKTC ve Doğu Akdeniz'i kapsayacak "Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Projesi" için de kullanılacak

- Marmara Denizi'nin tamamının gemi trafik hizmetleri kapsamına alınması amacıyla da çalışmalara başlandı

(Arife Yıldız Ünal/Ankara)


***

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@