Gündem / 4 Nisan 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - GÜNCEL - 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.

Gündem 04.04.2020 - 09:30 04.04.2020 - 09:30

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.

(Fotoğraflı-Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- Destek ve işsizlik sigortası ödemeleri konutlarda yapılacak

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu:

- "İşsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemeleri, vatandaşlara PTT çalışanları tarafından 6 Nisan'dan itibaren konutlarında teslim edilecek"

- "Bu süreçte vatandaşlarımıza PTT iş yerlerinden, PTT ATM'lerinden ve kamu banka ATM'lerinden ödeme yapılmayacak"

(Arife Yıldız Ünal/Ankara)

2- Kovid-19'a karşı "immün plazma" tedavisi devrede

- Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda, Türk Kızılayın yürütücülüğünde, küresel bir sağlık sorunu haline gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılacağı duyurulan "immün plazma" tedavisi, gelecek hafta devreye alınacak

- Tedaviyle Kovid-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor

- Bu sayede kan plazması ile kritik durumdaki hastaların tedavi edilmesi hedefleniyor

- Plazmada yer alan "immünglobulin" denilen antikorlar, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden ve riski yükselmiş vatandaşları tedavi edici özellik taşıyor

(Elif Küçük-Hatice Şenses/İstanbul)


3- Düşük petrol fiyatları Orta Doğu ekonomilerini tehdit ediyor

- Son dönemde 30 doların altında seyreden petrol fiyatları Suudi Arabistan, Irak, İran ve Nijerya gibi petrol gelirlerine bağlı ekonomiler için giderek daha büyük bir risk oluşturuyor

- Primary Vision Enerji Analisti Rossano:

- "Petrol ihraç eden ülkelerin ekonomik kayıpları çok büyük olacak. Mevcut borç yükü sebebiyle bu ülkelerin ekonomilerinin daha da kötüye gideceğini öngörüyoruz"

- "Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında en sıkıntılı olan Suudi Arabistan. Özellikle Kovid-19 öncesinde İran ve Irak'ta yerel çapta yaşanan protestolar sebebiyle bu ülkelerdeki risklerin de çok büyük olduğunu söyleyebiliriz"

- IEA MENA Program Direktörü Al-Saffar:

- "Irak'ın bu yılki gelirleri geçen yıla göre yaklaşık yüzde 70 azalarak 30 milyar dolar seviyesine düşecek. Nijerya'nın gelirleri ise yüzde 75 azalarak 11 milyar dolar seviyesinde kalacak"

(Nuran Erkul Kaya-Övünç Kutlu/İstanbul)


***

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@