banner29

15 Temmuz'u önceden bildiren Rus uzman, bu kez direkt darbeyle tehdit etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Mart’ta Moskova’da bir araya gelecek. İki liderin gündeminde Suriye’nin İdlib kentinde yükselen tansiyon var. Türkiye'nin görüşmede taviz vermemesi bekleniyor.

Gündem 05.03.2020, 11:54 05.03.2020, 18:50
15 Temmuz'u önceden bildiren Rus uzman, bu kez direkt darbeyle tehdit etti!

15 Temmuz darbe girişimini önceden haber vermesiyle hatırlanan Rusya uzmanlarından siyaset bilimci Prof. Dr. Aleksandr Dugin, Aydınlık gazetesine bir söyleşi vererek, "İdlib’de ısrar, ikinci bir Batı darbesinin önünü açar" görüşünü savundu.

Dugin, "Türk jeopolitiği için İdlib’de ısrar etmek intihar olur. Paralel-Fetullahçı yapı tam da bunu istiyor. Suriye’de Rusya ile Türkiye’nin karşı karşıya gelmesini ve Batı’nın Suriye’ye müdahale etmesini. Bu, Türkiye’ye karşı yapılan yeni bir darbe olur. Davutoğlu ekibi Erdoğan’ı etkilemeye, ABD çıkarlarına çekmeye çalışıyor. Buna teslim olmak, düşmana teslim olmaktır, intihar etmektir" iddiasını öne sürdü.

"Bu uçak krizinden daha ciddi bir durum" diyen Dugin, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, Rusya’nın stratejik partneri ama bu durum tüm ilişkileri kötüye götürür. Sadece Erdoğan’a zarar vermez, Türkiye’ye de zarar verir. Atlantik’in Türkiye’deki çıkarlarını gerçekleştirmesinin önünü açar.

Türk ordusu Kemalist devrim geleneğinden gelen muhteşem bir ordu, kahramanlar ordusu, ve aynı şekilde Türkiye de tarihsel dostumuz. Türkiye bu yanlış yöne gitmemeli. İkinci bir Batı darbesinin önünü açmamalı. Kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket etmeli, bu çıkarlar İdlib’den, Rusya ile karşı karşıya gelmekten geçmiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İdlib’in asıl sahipleri olan Muhalifleri desteklemesinin Rusya tarafından meşru görülmediğini söyleyen Dugin, "Yani biz Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki meşru ve milli çıkarlarını, PKK gibi terör örgütlerine karşı mücadelesini anlıyoruz ve kabul ediyoruz fakat Erdoğan’ın radikal dinci terör örgütleri ile bağlantısını anlayamıyoruz ve bunun sorumluluğunu alamayız" ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

"Rusya, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunu kontrol etmesini kabul eder, Libya’daki şartlarını kabul eder fakat İdlib’de radikal terör örgütleri aracılığıyla oranın kontrol altında tutulmasına asla izin vermez. Erdoğan Rusya’ya geldiğinde Putin bu konuyu anlatacak. Pek çok konuda anlaşmaya hazırız. Fakat İdlib’deki durum Türkiye’nin milli çıkarları ile bağlantılı değil. Türkiye’nin İdlib üzerinden şantaj yapması da çok yanlış."

Yorumlar (1)
aslı 1 yıl önce
Bir rus 15 temmuz darbesini nasıl bilebiliyor demek ki rusların da parmağı var.yoksa avrasya gurubu mu işin içinde!
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?