banner29

1939 Erzincan depreminde İçişleri Bakanı kimdi? Erzincan depreminde kaç kişi öldü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları sırasında 1939 yılında İçişleri Bakanı CHP'nin Bakanı diye açıklama yapmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri dönemin CHP'li içişleri bakanı Faik Öztrak'tı. Peki Erzincan depreminde neler yaşandı? Erzincan depreminde kaç kişi öldü? 1939 İçişleri Bakanı kimdi, hangi partidendi? Mustafa Faik Öztrak kimdir? İşte detaylar...

Gündem 05.11.2020, 19:31 05.11.2020, 20:10
1939 Erzincan depreminde İçişleri Bakanı kimdi? Erzincan depreminde kaç kişi öldü?

Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de meydana gelen depremin ardından hükümeti hedef alan CHP kanadına çok sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları sırasında 1939 yılında İçişleri Bakanı CHP'nin Bakanı diye açıklama yapmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri dönemin CHP'li içişleri bakanı Faik Öztrak'tı. Peki  Erzincan depreminde neler yaşandı? Erzincan depreminde kaç kişi öldü? 1939 İçişleri Bakanı kimdi, hangi partidendi? İşte detaylar...
 

İzmir'de meydana gelen 6,6 şiddetindeki deprem sonrasında bile hükümeti hedef alan CHP'ye tepkiler büyüyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP tarafına Erzincan depremini hatırlatarak "Yaşanan her felaket bize ülkemizin deprem kuşağında olduğunu, her an yeni sarsıntılarla karşılaşabileceğimiz gerçeğini tekrar hatırlatıyor. Bu konuda milat hiç şüphesiz 1999 depremidir. Erzincan depreminde CHP sözcüsünün dedesi de o zaman İçişleri Bakanı'ydı. 33 bin vatandaşımız o zaman ebediyete intikal ettiler. Kalkıp da geriye bakıp neler olmuş bunu sorgulama hassasiyetini göstermeyen bu zihniyet, kalkıyor bu yalan yanlış ifadeleri kullanabiliyor" dedi.

1939 ERZİNCAN DEPREMİNDE NELER YAŞANDI?

Yıl 1939, günlerden 26 Aralık'ı 27 Aralık'a bağlayan gece saat 02.00 de meydana gelen 7,9 şiddetindeki deprem, Erzincan'ı 52 saniye boyunca sallamış ve koca bir şehri adeta haritadan silmiş. Yerle bir olan Erzincan'da ve depremin etkilediği diğer illerde toplam 32 bin 962 kişi ölmüş, yaklaşık 100 bin kişi yaralanmış ve 116 bin 720 bina yıkılmış.

Deprem öncesi 20 bin olan şehir nüfusu 12 bine düşmüş, diğer kayıplar ilçelerde, köylerde ve komşu illerde meydana gelmiş. 2. Dünya savaşı arifesinde gelen bu felaket, ülkeyi derinden sarsmış, Erzincan ve bölgeyi yerle bir eden bu büyük depreme o günün koşullarında karşı koymak pek de mümkün olmamış. Kopan hatlar nedeniyle şehrin dış dünyayla bağlantısı kesilmiş, şehir acı kaderiyle baş başa kalmıştı. Deprem Erzincan'la birlikte birçok ilde hissedilmişti.

33 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ…

Yaklaşık 33 bin kişinin yaşamını yitirdiği 1939 Erzincan Depreminin üzerinden tam 80 yıl geçti. O dönemde felaket her ne kadar can aldıysa da muhakkak binalar o günün şartlarıyla da bu depremin verdiği zararın boyutunu arttırmıştı.

1939 Erzincan Depremi,

1939 Erzincan Depremi, 26-27 Aralık 1939 tarihinde Erzincan’da oluşan çok şiddetli yer sarsıntısıdır. Yüzey dalgası büyüklüğü 7,9 richter ölçeği'ne göre büyüklüğü 7,2 olan deprem sonucunda toplam 32.962 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 100.000 kişi de yaralanmıştır. Oluşan deprem neticesinde 116.720 bina yıkılmıştır.

Dünyanın büyük depremleri arasında sayılan bu deprem Türkiye'nin en ciddi deprem felaketlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Can kayıplarının fazla olmasını bir nedeni de zorlu kış şartlarından dolayı yardımların güç koşullar altında ulaşmasıdır. 52 saniye sürmüştür. Deprem nedeniyle Karadeniz kıyısındaki Fatsa'da tsunami yaşanmıştır.

Kültürel etkiler

Türk halkını derinden yaralayan deprem Kelkit ırmağı boyundaki tüm şehirleri vurmuş, en fazla can kaybının yaşandığı yerleşim birimlerinden biri de Tokat'ın Reşadiye ilçesi olmuş, köy ve mahalleriyle yerle bir olan kentte çoğu enkaz altında kalarak, bir kısmı da yanarak 2100 kişi hayatını kaybetmiştir.Zorlu kış şartlarından dolayı depremden 15 gün sonra bir doktor, 25 gün sonra da Kızılay yardımı gelir. Dönemin Reşadiye Belediye Başkanı Tahir Bey'de ailesiyle birlikte hayatını kaybetmiş. Anısına ağıt yakılmıştır. Daha sonra ağıt, Sevda Gül tarafından "Reşadiye Irmağı" isimli türkü olarak seslendirilmiştir.

Nâzım Hikmet'in 1939 Erzincan depremi üzerine yazdığı Kara Haber adlı şiiri vardır.

1939 İçişleri Bakanı kimdir ve hangi partidendi?

Mustafa Faik Öztrak kimdir?

1906’da o zaman İstanbul’da bulunan Mülkiye'yi bitirdi. Aynı yıl Edirne maiyet memurluğuna atandı. Çorlu, Sofulu, Keşan, Uzunköprü kaymakamlıklarında bulundu. Daha sonra Nablus (Ürdün), Denizli sancakları mutasarrıfı oldu. Kurtuluş Savaşı yıllarında Sarayköy’de menderes savunma hattını kurdu. Denizli mutasarrıfıyken Millî Mücadale'ye katıldı, yöredeki Kuvâ-yi Milliye birliklerine yardım etti. Dahiliye Vekâleti Teftiş Kurulu Genel Müdürlüğü, 1. Dönem Cebelibereket (Osmaniye), 2. Dönemden 8. Döneme dek Tekirdağ Milletvekilliği, TBMM Başkanvekilliği ve İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli ve beş çocuk babasıydı.

Ailesi

Eski İçişleri Bakanı Orhan Öztrak, TRT'nin ilk genel müdürlüğünü yapmış Adnan Öztrak ve Devlet Bakanlığı, Fahri Korutürk ve İhsan Sabri Çağlayangil dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış İlhan Öztrak'ın babası ve eski Hazine Müsteşarı ve 23-25. Dönem Tekirdağ milletvekili Faik Öztrak'ın büyükbabasıdır.

AKRABALARI DEVLET BÜROKRASİSİNDE!

Liyakat yalanını diline dolayan ve aile üzerinden siyaset yaparak Selçuk Bayraktar ve berat Albayrak'ı hedef alan

Öztrak'ın ailesinin yıllardır devletin sırtından geçindiği, eski hükümetler ve bürokraside önemli roller aldıkları ortaya çıktı.

Öztrak ailesinin geçmişine bakıldığında bürokrasi ve siyasetin merkezinde yer alan bir aile yapısı olduğu görülüyor. Akrabalarından birçoğunun devletin ya da başka kurumların belli noktalarında yıllarca görev yaptığı kaynaklarda da mevcut.

Dedesi Mustafa Faik Öztrak 

Örneğin CHP'li Faik Öztrak'ın dedesi eski İçişleri Bakanı Mustafa Faik Öztrak sekiz dönem CHP milletvekilliği yaptı. Bugün Tunceli dediğimiz Dersim'de "Olmayan" isyanı bastırma gerekçesiyle, kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere ortak paydaları Alevilik olan vatandaşlar katledildi. Belgenin altında Dahiliye Vekili (İçişleri Bakanı) Mustafa Faik Öztrak'ın imzası var.

DEDESİ ŞEKER FABRİKALARINA USULSÜZCE ORTAK OLMUŞ!

Öte yandan dönemin gazete kupürlerine baktığımızda Faik Öztrak'ın dedesi Mustafa Faik Öztrak'ın 1930'lu yıllarda şeker fabrikalarına usulsüzce ortak olduğu ortaya çıkıyor.

İşte dönemin gazetelerinden bu usülsüzlüğü gözler önüne seren birkaç örnek.

Babası Orhan Öztrak ise İsmet İnönü dönemi İçişleri Bakanlığı yapmış bir kişiydi. Ayrıca Bülent Ecevit'in Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nı yaptı.

Öztrak'ın babası Orhan Öztrak bakan iken CHP fabrika değil snack - bar açıyordu. Orhan Öztrak açılışta ise "bol içki ve sigara içilir İnşallah" ifadelerini kullandığı gazete küpürleri ile görülüyor.

Babası Orhan Öztrak

DENİZ GEZMİŞ'İN İDAMINA "EVET" DİYENLERDENDİ

Bununla birlikte Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idamına da "evet" dedi. Amcası İlhan Öztrak, TRT'nin ilk genel müdürüydü diğer amcası İlhami Öztrak ise Fahri Korutürk dönemi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekterliği ve devlet bakanlığı görevinde bulundu.

IMF'DEN TÜRKİYE'YE PARA TAHSİLATI YAPAN KİŞİ

Faik Öztrak ise 2007'den bugüne CHP'de 23. 24. 25. 26. ve 27. dönem milletvekili olarak görev aldı. Öztrak, 2001-2003 arası Kemal Derviş'in Hazine Müsteşarlığını yaptı. Yani IMF'nin Türkiye'den para tahsilatını sağlayan kişiydi.

Türkiye tarihinin en karanlık dönemlerinden biri olan 2001 krizinin en bilindik isimlerinden biri Kemal Derviş'ti. O dönem IMF tarafından yapılan baskı ile Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş, yanına çok güvendiği bir ismi de aldı.Uluslararası güçler tarafından Türkiye ekonomisini tasfiye göreviyle koltuğa getirilen Kemal Derviş'in bütün faaliyetlerinde yancısı ve şakşakçısı olarak CHP'nin şu anki sözcüsü Faik Öztrak da bulundu. Öztrak, ABD'nin Truva atı olan Kemal Derviş ile birlikte Hazine'deki bütün milliyetçi ve muhafazakar bürokratlara kıyım uygulayan ekipte yer aldı.

ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE KALKTI

En son olarak Faik Öztrak İzmir'deki camilerden İtalyan devrim marşı "Çav Bella"nın çalınması karşın seçimlerde "Camide Dombra çalınırken neredeydiniz?" diyerek camiye yapılan saygısızlığı örtmeye çalışırken iftira attı. Çünkü AK Parti Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın açıklamasına göre camiden hiçbir zaman dombra çalınmadı.

Yorumlar (1)
Yalana Dayanamayan 4 ay önce
Haber kaynağı olarak tüm güvenimi sarstınız. Ayıp, ayrıca yalan günahtır.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?