banner29

2019 yılında neler değişecek?

1 Ocak 2019 itibarıyla bir dizi yeni uygulama yürürlüğe girecek. 1 Ocak gününe uyandığımızda market alışverişlerinde plastik poşetler ücretli hale gelecek, sigara paketlerinde tek tip uygulaması başlayacak, internette kota kalkacak. Milyonları ilgilendiren düzenlemeleri derledik.

Gündem 01.01.2019, 04:56
2019 yılında neler değişecek?

Türkiye 2019 yılına bazı değişikliklerle girecek. Plastik torba ücretli olurken, sigara paketleri de tek tip ve tek renge bürünecek.

İnternet kullanımı alışkanlıklarında da bazı farklılıklar olacak. 1 Ocak itibariyle günlük hayatımızın akışını değiştirecek düzenlemeleri derledik. 

Market alışverişlerinde plastik posetler ücretli hale gelecek. Plastik alışveriş posetleri en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

İnternete vergi geliyor

Google, Youtube, Facebook gibi yurt dışı platformlara ve "internet fenomeni" olarak tabir edilen kişilere verilecek reklamlar ve aracılık hizmetleri, ödemeler üzerinden stopaj uygulamasıyla vergiye tabi olacak. 

İnternet ortamında reklam hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılacak ödemeler, ödeme yapılan kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, belirlenmiş oranlarda stopaj vergisine tabi olacak. 

Karar uyarınca internet ortamında reklam hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılacak ödemeler, ödeme yapılan kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, belirlenmiş oranlarda stopaj vergisine tabi olacak.

Elektronik kitap, dergi KDV'si artacak

Elektronik kitap, gazete ve dergiler için KDV orani yüzde 8 yerine yüzde 18 olarak uygulanacak. 

Basılı satılan gazete ve dergide yüzde 1, basılı kitapta ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

İnternet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünü olan adil kullanım kotası kaldırılacak.

Sigara paketleri tek tip olacak

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65'den yüzde 85'e çıkarılacak.

Tütün ürünleri markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek.

Marka, sigara paketinin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5'ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli olacak. Düz ( standard paket ), yasalar uyarınca, sağlık uyarıları dışında, markanın adı ve ürün bilgisinin standart yazı tip ve boyutuyla yazılması ve markaya ait logo, renk, resim ve promosyon bilgilerinin kullanılmasının yasaklanması olarak tanımlanır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?