24 yıl önce Erdoğan Taksim Camii projesini anlatıyor!

Görüntüler bundan 24 yıl öncesine ait. 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'de bir binanın tepesinde gazetecilere projelerini anlatıyor. O projeler arasında Taksim'e yapılması planlanan cami de var. Erdoğan caminin yapılacağı alanı eliyle gösteriyor kameralara. yenisafak.com'un ulaştığı bu çok özel görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul sevdasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

24 yıl önce Erdoğan Taksim Camii projesini anlatıyor!

habervakti.com'un derlediği bu çok özel görüntüler 24 yıl öncesine ait. 1994 yılının Ocak ayı, yer Taksim. İstanbul’a olan sevdasını her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 yıl önce şevkle anlattığı Taksim Camii projesinin bitmesine çok az kaldı!
O dönem Refah Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığını açıkladığı basın toplantısı sonrası bir binanın çatısında gazetecilerle sohbet ediyor. Erdoğan, Taksim'e yapmayı planladığı caminin yerini gazetecilere gösterdikten sonra, “İnşallah burasının temelini atmak bize nasip olur" diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gün belediye başkanı adayı olarak yaptığı bu dua, yıllar sonra kabul oldu. Taksim Camisi inşaatı bu sözlerden tam 23 yıl sonra 9 Şubat 2017 tarihinde başladı.

Kubbe üzerinde hazırlanan tahta iskelelerin üzerine beton dökülmesiyle caminin üzeri kapanacak ve kaba inşaat tamamlanmış olacak. Kaba inşaatın tamamlanmasının ardından binanın iç yapısına geçilecek. Yapımını Sur Yapı adına Altan Elmas'ın üstlendiği caminin bu yıl ibadete açılması planlanıyor.

Hummalı bir çalışma var!

Yapımına bir yıl önce başlanan Taksim Camii inşaatında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Camideki inşaa çalışmaları kubbe bölümünde yoğunlaşmış durumda. İskele sistemi tamamlanmak üzere olan kubbeye önümüzdeki günlerde beton dökme işlemi yapılacak. Bu amaçla yoğun bir çalışmanın sürdüğü caminin kubbesinde onlarca işçi aynı anda çalışıyor.

Çok yakında minarelere başlanacak!

İnşaatın bir sonraki aşamasında minarelerin yapılması için start verilecek. Caminin altında 4 kat otopark bulunacağı belirtildi. Giriş katı kültür merkezi olarak yapılması planan caminin 2018 yılı içinde ibadete açılması planlanıyor.

İlk olarak 1968’de gündeme gelmişti

Taksim Meydanı'nda bir cami inşa edilmesi ilk olarak 1968 yılında gündeme geldi. Projenin gerçekleştiği alan imar planında 1977 yılından itibaren cami olarak belirlendi. Ancak Danıştay'ın 1983 yılında aldığı karar sebebiyle inşaat gerçekleşmedi.

En son olarak Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın tasarımını yaptığı cami projesi İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunuldu. Bu sunum 19 Ocak 2017 tarihinde kuruldan ada pafta parsel numarası ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5