banner29

3 üniversiteden kargolarla ilgili çok çarpıcı araştırma

Koronavirüs salgını nedeniyle Bath, Bristol ve Southampton üniversiteleri tarafından İngiltere'de ortak yürütülen ortak araştırma, çarpıcı sonuçları ortaya koydu. 3 üniversitenin araştırmasından çıkan sonuca göre, koronavirüsten korunmak için sipariş edilen kargoların eve geldikten sonraki 3 gün boyunca dokunulmadan bekletilmesi ve muhafaza edilmesi gerekiyor.

Gündem 14.05.2020, 22:22
3 üniversiteden kargolarla ilgili çok çarpıcı araştırma

Covid-19 ile ilgili her gün yeni gelişmeler yaşanmaya ve virüsle ilgili bilinmeyen bir gerçek daha ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri de eve gelen kargoları ve dolasıyısıyla da bizleri yakından ilgilendiriyor. 

Türkiye’de de sıklıkla gündeme gelen kargolarla ilgili önemli bir araştırma İngiltere’nin Bath, Bristol ve Southampton üniversiteleri tarafından ortak yürütüldü.

Salgın sürecinde internetten alışverişin artmasıyla kargo teslimatlarının da patlama yaptığı belirtilen araştırmada, bu alanda alınabilecek önlemlere dikkat çekildi.

CANLI KALABİLİYOR

Eve gelen paket veya kutuların en az üç gün boyunca açılmaması gerektiği ifade edilen araştırmada, virüsün bu tip yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği vurgulandı.

Uzmanlar, “Teslim edilen ürün, üç gün boyunca ayrı bir dolapta ya da dışarıda bekletildiğinde virüs ölmüş olur. Bu sayede risk en düşük seviyeye indirilir. Eğer üç gün, kullanacağınız ürün için mümkün değilse, yapabildiğiniz en uzun süre bile riski düşürmede etken olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?