banner29

612 terörist ikna edilerek teslim oldu!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son 2 ayda 39 teröristin ikna edilerek teslim olmasının sağlandığını, bu rakamın son 3 yılda 612 olduğunu açıkladı.

Gündem 20.02.2020, 12:30
612 terörist ikna edilerek teslim oldu!

Türkiye yurt içi ve dışında her türlü terör oluşumlarına karşı amansız mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Son yıllardaki başarılı operasyonlar sayesinde özellikle PKK'nın beli büküldü. Güvenlik unsurları teröristleri bir yandan yok ederken bir yandan da ikna etme yoluyla etkisiz hale getiriyor.

Terör örgütü PKK tarafından kandırılan teröristlerin; aileleri, polis ve jandarmayla temas kurarak, çocuklarının teslim olması için ikna edilmesini sağlıyor.

Yeni konseptle teslim olanların sayısı her geçen gün artarken, 2 ayda 39 terör örgütü üyesinin örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğu öğrenildi.

2017'den bu yana 612 terörist teslim oldu

İkna çalışmalarında, 2017 yılından bugüne kadar toplamda 612 teröristin teslim olduğu öğrenildi. Yeni konseptin her yıl etkisini artırdığı, teslim olan terörist sayılarından ortaya çıktı. 2017 yılında 135, 2018 yılında 165, 2019 yılında 273, 2020 yılının ilk iki ayında 39 terörist ikna çalışmalarıyla teslim oldu.

20 yıl önce örgüte katılan terörist de teslim oldu

Ailelerinin desteğiyle, ikna edilerek dün teslim olan 2 teröristten H.K.’nin 20 yıl, Ç.O.'nun ise 16 yıl önce örgüte katıldığı belirlendi. Örgütte uzun süre kalan teröristlerin de teslim olanlar arasında yer alması, terör örgütünün propagandalarının etkisini kaybettiğini ortaya koydu.

Annelerin nöbetine de katkı sağladı

Öte yandan yeni konsepteki çalışmalar, "Diyarbakır Anneleri" olarak anılan, çocukları kandırılarak terör örgütüne katılmış ailelerin mücadelesine de katkı sağladı. 3 Eylül 2019 tarihinden bugüne Diyarbakır HDP İl binası önünde, çocuklarının fotoğrafları ile oturma eylemi yapan annelerin çağrıları sonucu güvenlik güçlerine teslim olan 8 terör örgütü üyesi, aileleriyle buluşturuldu.

Teslim olan terörist sayısındaki artış, örgütünün baskı ve tehditlerinin de etkisiz kaldığını gösterdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?