banner30

banner29

7 Şehrimize Tsunami Uyarısı

Akdeniz’de peş peşe meydana gelen depremler sonrası Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 7 şehir için tsunami uyarısında bulundu.

Gündem 06.05.2020, 20:16
7 Şehrimize Tsunami Uyarısı

Sözbilir, 7 şiddetinde bir depremin olması durumunda, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, Muğla ve Aydın’da tsunami olabileceği uyarsında bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü olan Hasan Sözbilir, Akdeniz’in Girit Adası’nda en büyüğü 6.4 şiddetinde olmak üzere peş peşe gelen depremler sonrasında bir açıklama yaparak, 7 şiddetindeki bir depremin kıyı kesimlerinde tsunami oluşturacağı ve şehirlerin etkileneceğini kaydetti.

7 ŞEHİR TEHLİKELİ

Sözbilir açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Belki depremler Türkiye'nin dışında ancak tsunami bizi de etkileyecektir. 6.4 büyüklüğündeki bir deprem bizim kıyılarımızda tsunamiye neden olmasa bile 7.0'yi aşmaya başladığında tsunami tehlikesi olacaktır. 8.0'i geçen olası bir depremde, bizim Akdeniz ve Ege kıyılarının, yani Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir'e kadar olan kesimleri tsunamiden etkilenebilir “ dedi.

Geçmiş tarihlere bakıldığında denizlerde oluşan depremlerin tsunami oluşturduğuna dikkat çeken Sözbilir, bu yönde çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?