ABD Almanya'nın maskelerine el koydu! Büyük kriz...

Almanya’nın bir Amerikan firmasına parasını peşin vererek sipariş ettiği 400 bin maskenin yarısına ABD’nin el koyduğu ileri sürüldü. Olayı modern korsanlık olarak tanımlayan Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Andreas Geisel, “Atlantik ötesi ortaklarla böyle başa çıkamayız” diyerek ABD’yi eleştirdi.

ABD Almanya'nın maskelerine el koydu! Büyük kriz...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kriziyle başa çıkmak için Amerikalı bir firmaya parasını ödeyerek 400 bin maske siparişi veren Almanya’nın maskelerine ABD'nin el koyduğu iddia edildi.

‘200 bin maske ABD’ye yönlendirildi’

Çin yapımı FFP2 ve FFP3 sınıfı yüz maskeleri, ilk olarak Alman hükümeti tarafından polis teşkilatı için Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında parası peşin olarak ödenerek bir Amerikan firmasından sipariş edildi. 200 bin koruyucu maskenin ise Almanya’ya girmeden ABD'ye yönlendirildiği iddia edildi.

Almanya'da Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Andreas Geisel, maskelerin yarısının hedeflerine ulaşmadığını doğrulayarak, “Bunu modern bir korsanlık eylemi olarak görüyoruz. Atlantik ötesi ortaklarla böyle başa çıkamayız” diyerek üstü kapalı ABD’yi eleştirdi.

Daha önce Kanada ve Fransa da, ABD’yi suçlamıştı

Alman hükümeti toplam 400 bin maske siparişini, Çin'de fabrikası bulunan Amerikalı bir üreticiye vermişti. Teslimatın 200 bin adeti Bangkok Havaalanı'ndan Almanya'ya gönderilecekti. Ancak maskelere ABD’nin el koyduğu belirtildi. Polis şefi Barbara Slowik, ABD hükümetinin ihracat yasağı yüzünden 200 bin maskenin Almanya’ya gelmediğini açıkladı.

Beyaz Saray ise maskelere el konulduğu iddiasını yalanladı. Daha önce Kanada ve Fransa da, ABD’yi benzer şekilde suçlamıştı.

Kanada’dan ABD’ye maske tepkisi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'nin Covid-19 ekipmanlarının ihracatını engellemesinden sonra mal akışını sınırlandırmasını hata olarak değerlendirdi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, düzenlediği basın toplantısı sırasında, “Sınırımızda tıbbi ürünler de dahil olmak üzere, önemli mal ve hizmetlerin giriş çıkışının engellenmesi ya da miktarının azaltılması büyük hata olur. Amerikan yönetimini şu anda çok açık bir şekilde uyardığımız nokta budur" dedi.

Perşembe günü Trump yönetimi, Savunma Üretim Yasası'nı (DPA) hayata geçirerek N95 maskeleri için Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'ndan (FEMA) öncelik sırası talep etti. Bu gelişme üzerine 3M firması tarafından üretilen ve Kanada'ya göndermek için anlaşma yapılan N95 maskelerinin sevkiyatı durduruldu. 3M firması benzer uygulamalar yüzünden ABD'ye karşı misillemelere neden olabileceği yönünde Trump yönetimini uyardı.

Öte yandan Ottawa yönetimi ABD’yle olan sınır kapılarına geçici olarak kapadı. Quebec eyaletinde bulunan Ontario sınırına polis gönderildi. Karantina önlemleri başlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günel
Günel - 4 ay Önce

Amerka Ne Zaman Dilençi Oldu PROFESOR SÖYLEDİYİNDE HAKLI ÇIKDI AMERKANIN İSMİ NEHENGİ İNSANLARA BAKMILAR TRANPIN ELİNDE OLAN PARA SİLAHDA ONU SİLAH SAVAŞ SİNVOLU AMERKADA PARA KAZANMAĞ ZOR İNSAN OLMAĞ ZOR TRANPIN YAŞADIĞI YERLER İYİDİ DİGER YERLERDE HER ŞEY VAHİM BETER OLSUNLAR TRANP MASKA DİLENİR TÜRK HALKI MASKA YAPIR KİMSEYE EL AÇMIR TRANP TÜRK HALKINA KURBAN OLSUN TÜRKÜYEYE EL AÇ AMERKAYA YARDIM ETSİN NEDEN YAPMIRSAN DİZİLERDE KÖTÜLER İNSANLARIN KARŞISIN KESİP ELİNDE OLANLARI ALILAR ALLAH SİZİ İSLAH ETSİN ŞUDA ZOR İNSANLAR İSLAH OLAR İBLİSLER İSLAH OLMAZ AMERKADA RUSDA YOK OLSUN SAVAŞSIZ GÜNLER HALKLARIN OLSUN

SIRADAKİ HABER

banner5