banner30

banner29

ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye hakkındaki yorumları!

ABD'de 3 Kasım'da yapılan seçimlerde Demokrat Parti'nin başkan adayı olan Joe Biden'in Aralık ayında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmelerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından iktidar ve muhalefet bu sözlere tepki gösterdi. Peki ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye hakkındaki yorumları nedir? Joe Biden'ın Türkiye hakkındaki sözleri nedir? İşte detaylar...

Gündem 03.11.2020, 22:11 02.01.2021, 15:39
ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye hakkındaki yorumları!

ABD'de 3 Kasım'da yapılan seçimlerde Demokrat Parti'nin başkan adayı olan Joe Biden'in Aralık ayında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmelerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından iktidar ve muhalefet bu sözlere tepki gösterdi. Peki ABD Başkan adayı Joe Biden'ın  Türkiye hakkındaki yorumları nedir? Joe Biden'ın  Türkiye hakkındaki sözleri ndir? İşte detaylar...

Kendisi Türkiye'yi de yakından tanıyor. 2000'lerin başından bu yana iki ülke ilişkilerinin bazı dönüm noktalarında kritik roller üstlenmişti.

Biden, Senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiye'nin Kıbrıs politikasını sert dille eleştirirken, 1915 olaylarının ABD tarafından 'Ermeni Soykırımı' olarak tanınması için de faal olarak çalışmalar yürüttü.

Türkiye'ye ilk ziyaretini 2011'in Aralık ayında yaptı. Ziyaretin gündemi Arap Baharı nedeniyle Orta Doğu'da yaşanan olaylardı. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

İkinci ziyaretini ise IŞİD'in Kobane'ye yönelik operasyonu ve ABD'nin de örgüte karşı başlattığı hava bombardımanlarının hemen ardından yaptı. Ziyaret kapsamında İstanbul'da bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya geldi.

Üçüncü ve son ziyaretini ise 2016'da yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra yaptığı bu ziyaretin ana gündemi ise Fethullah Gülen'in iadesiydi.

Joe Biden daha önce Türkiye hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle 2 kere özür dilemek zorunda kalmıştı.

Türkiye'ye yaptığı ikinci ziyaretten birkaç ay sonra, yaptığı bir konuşmada Orta Doğu'daki en büyük sorunlarını müttefikleri olarak tanımladı.Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad'ı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söyledi.

 "Bu ülkeler, Esad'la savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para ve onlarca, binlerce ton silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİD'in işine geldi."

 Ayrıca, Türkiye'nin Suriye'ye giden çok sayıda yabancı savaşçının sınırı geçmesine izin verdiğini kabul ettiğini de söyledi.

Bu sözler, Türkiye'nin tepkisini çekti. Biden da daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi.

İkinci özürünü ise 15 Temmuz'un ardından diledi.

Darbe girişiminden bir ay sonra yaptığı ziyarette şu konuşmayı yaptı. 

"Amerikan halkı sizin yanınızda. Obama, Erdoğan'ı arayan ilk insanlardan biri oldu. Ancak yine de özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan), halkınıza büyük hayranlık duyuyoruz ve bu zorluklara göğüs germe biçiminize hayranlık duyuyoruz."

Ayasofya yorumu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın rakibi ve Obama döneminde başkan yardımcılığı yapan Joe Biden, Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılarak cami yolunun açılması hakkında açıklama yaptı. Ayasofya'nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını hatırlatan Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaparak, karardan endişe duyduğunu bu adımdan geri dönülmesini talep etti.

Erdoğan yorumu

Joe Biden'ın Ocak ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Onu darbeyle değil seçimle devireceğim" ifadelerini kullandığı konuşmasının gündem olmasıyla, Biden'a AKP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'nden tepkiler geldi.

ABD Başkan adayı Joe Biden kimdir? Joe Biden kaç yaşında? Joe Biden'ın mesleği ne?

2008 başkanlık kampanyası hiçbir zaman hız kazanmadı, ancak Demokrat adayı Barack Obama onu aday arkadaşı olarak seçti ve Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin 47. başkan yardımcısı olarak iki dönem görev yaptı. 2017 yılında yönetiminin kapanışında Obama, Biden'a Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı takdim etti. İki yıl sonra Biden, ABD başkanı için kampanyasını başlattı ve 2020 Demokrat cumhurbaşkanı adayı oldu.

İlk yıllar

20 Kasım 1942'de doğan Biden, ülkenin en yüksek siyasi bürolarından birine ulaşmadan çok önce, Pennsylvania'nın kuzeydoğusundaki mavi yakalı Scranton şehrinde büyüdü. Babası Joseph Biden Sr., fırın temizliği ve ikinci el araba satıcısı olarak çalıştı. Annesi Catherine Eugenia "Jean" Finnegan'dı.

Biden, ailesine ona sertlik, sıkı çalışma ve azim aşıladıkları için kredi verir. Babasının sık sık şöyle dediğini hatırladı: "Şampiyon, bir adamın ölçüsü ne sıklıkta yere yığıldığı değil, ne kadar çabuk kalktığıdır." Ayrıca, mahalledeki büyük çocuklardan biri tarafından zorbalığa uğradığı için eve somurtkan bir şekilde döndüğünde, annesinin ona "Burnunu kanla ki ertesi gün sokakta yürüyebilesin!"

Biden, Scranton'daki St. Paul İlkokuluna gitti. 1955'te, 13 yaşındayken, aile, Mayfield, Delaware'ye taşındı. Bu, hızla büyüyen orta sınıf bir topluluk olan ve öncelikle yakındaki DuPont kimya şirketi tarafından sürdürüldü.

Çocukken Biden kekelemeyle boğuştu ve çocuklar onunla alay etmek için ona "Dash" ve "Joe Impedimenta" adını verdiler. Sonunda uzun şiir bölümlerini ezberleyerek ve bunları aynanın önünde yüksek sesle okuyarak konuşma engelini aştı.

Biden, prestijli Archmere Akademisi'ne kabul edilinceye kadar St. Helena Okulu'na devam etti. Ailesinin okul ücretini karşılamasına yardımcı olmak için okul camlarını yıkayarak ve bahçeleri ayıklayarak çalışmak zorunda olmasına rağmen, Biden uzun zamandır "en derin arzumun nesnesi Oz'um" dediği okula gitmeyi hayal etmişti. Archmere'de Biden sağlam bir öğrenciydi ve küçük boyutuna rağmen futbol takımında göze çarpan bir oyuncuydu. "Zayıf bir çocuktu," diye hatırladı koçu, "ama o bir koç olarak 16 yıldır sahip olduğum en iyi pas alıcılardan biriydi." Biden, 1961'de Archmere'den mezun oldu.

Kolej, Evlilik ve Hukuk Fakültesi

Biden, tarih ve siyaset bilimi okuduğu ve futbol oynadığı yakındaki Delaware Üniversitesi'ne gitti. Daha sonra üniversitenin ilk iki yılını akademisyenlerden çok futbol, ​​kızlar ve partilerle daha fazla ilgilenerek geçirdiğini itiraf edecekti. Ama aynı zamanda , 1961'de John F. Kennedy'nin ilham verici açılışının da etkisiyle, bu yıllarda siyasete keskin bir ilgi duydu .

İlk sınıftaki Bahamalar'a bir bahar tatili gezisinde Biden, Neilia Hunter adında bir Syracuse Üniversitesi öğrencisi ile tanıştı ve kendi deyimiyle "ilk bakışta aşık teneke bardağa aşık oldu." Yeni aşkından cesaret alarak çalışmalarına daha fazla başvurdu ve 1965'te Delaware'den mezun olduktan sonra Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kabul edildi. Biden ve Hunter ertesi yıl 1966'da evlendi.

Biden en iyi ihtimalle vasat bir hukuk öğrencisiydi. Syracuse'daki ilk yılında, bir hukuk inceleme makalesine atıfta bulunmayı gerektiği gibi göstermediği için sınıfta kaldı. Kazara bir gözetim olduğunu iddia etmesine rağmen, olay daha sonra kariyerinde onu rahatsız edecek.

Erken Siyasi Kariyer

1968'de hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra, Biden bir hukuk firmasında çalışmaya başlamak için Wilmington, Delaware'ye taşındı. Ayrıca Demokrat Parti'nin aktif bir üyesi oldu ve 1970'te New Castle County Konseyi'ne seçildi. Biden, meclis üyesi olarak görev yaparken, 1971'de kendi hukuk bürosunu kurdu.

Giderek yoğunlaşan profesyonel yaşamına ek olarak, Biden'in üç çocuğu vardı: Joseph Biden III (1969 doğumlu), Hunter Biden (1970 doğumlu) ve Naomi Biden (1971 doğumlu). Biden o zamanki hayatı hakkında "Her şey beklediğimden daha hızlı gelişiyordu" dedi.

1972'de Delaware Demokratik Partisi, 29 yaşındaki Biden'ı ABD Senatosu için popüler Cumhuriyetçi görevdeki J. Caleb Boggs'a karşı yarışmaya teşvik etti. Çok az kişi şansı olduğunu düşünse de, Biden çoğunlukla aile üyeleri tarafından düzenlenen yorulmak bilmeyen bir kampanya yürüttü. Kız kardeşi Valerie Biden Owens, kampanya müdürü olarak görev yaptı ve her iki ebeveyni de her gün kampanya yürüttü. O Kasım ayında, büyük bir katılımın olduğu zorlu bir yarışta, Biden, ülke tarihinde seçilen en genç beşinci ABD senatörü olmak için üzücü bir zafer kazandı.

Aile Trajedisi

Biden'ın en çılgın rüyaları gerçek oluyor gibi göründüğü gibi, yıkıcı bir trajediye çarptı. 1972'de Noel'den bir hafta önce, Biden'in karısı ve üç çocuğu bir Noel ağacı için alışverişe çıkarken korkunç bir araba kazasına karıştı . Kaza, karısını ve kızını öldürdü ve her iki oğlu Beau ve Hunter'ı da ağır şekilde yaraladı. Biden teselli edilemezdi ve hatta intihar olarak kabul edildi. "Umutsuzluğun insanları nasıl para kazanmaya ittiğini anlamaya başladım; intiharın nasıl sadece bir seçenek değil, akılcı bir seçenek olduğunu ... Tanrı'nın bana korkunç bir oyun oynadığını hissettim ve kızgındım."

Yine de, ailesinin teşviki üzerine Biden, Delaware halkını Senato'da temsil etme taahhüdünü onurlandırmaya karar verdi. Washington'daki yeni senatörler için yemin törenini atladı ve bunun yerine oğullarının hastane odasından görevi yemin etti. Oğullarıyla olabildiğince fazla zaman geçirmek için Biden, Wilmington'da yaşamaya devam etmeye karar verdi ve Senato'daki uzun süre boyunca sürdürdüğü bir uygulama olan Amtrak treniyle her gün Washington'a gidip geldi.

Senato Yılları

1973'ten 2009'a kadar Biden seçkin bir Senato kariyerinde görev yaptı. Senato'da bulunduğu süre boyunca, Biden, birkaç yıldır Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanı olarak görev yaparak, organın önde gelen dış politika uzmanlarından biri olarak saygı kazandı. Pek çok dış politika pozisyonu arasında Sovyetler Birliği ile stratejik silah sınırlamasını savunmak, Balkanlar'da barış ve istikrarı desteklemek, NATO’yu eski Sovyet bloğu ülkelerini kapsayacak şekilde genişletmek ve Birinci Körfez Savaşı’na karşı çıkmak vardı. Daha sonraki yıllarda Darfur'daki soykırımı sona erdirmek için Amerikan eylemi çağrısında bulundu ve Başkan George W. Bush'un Irak Savaşı'nı ele almasına, özellikle de 2007'deki asker artışına karşı çıktı.

Dış politikaya ek olarak, Biden daha sert suç yasalarının açık sözlü bir savunucusuydu. 1987 yılında, Yüksek Mahkeme adayı Robert Bork'un onay alamaması, büyük ölçüde, o zamanlar Senato Yargı Komitesi başkanı olan Biden'ın sert sorgulamasına atfedildi. 1994'te Biden, 100.000 polis memuru eklemek ve bir dizi suç için cezaları artırmak için Şiddetli Suç Kontrol ve Yasa Uygulama Yasası'na sponsor oldu.

Başkanlık Hırsları

1987'de kendisini Washington'un en önde gelen Demokrat milletvekillerinden biri olarak kuran Biden, ABD başkanlığına aday olmaya karar verdi. Ancak, bir konuşmanın bir bölümünde intihal yaptığı yönündeki raporların ortaya çıkması üzerine Demokrat ön seçiminden ayrıldı.

Biden, kampanya sırasında şiddetli baş ağrıları çekiyordu ve 1988'de bıraktıktan kısa bir süre sonra doktorlar, hayatı tehdit eden iki beyin anevrizması olduğunu keşfettiler. Takip eden beyin ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar akciğerlerinde kan pıhtılaşmasına neden oldu ve bu da onun başka bir ameliyat geçirmesine neden oldu. Her zaman dirençli olan Biden, yedi aylık bir iyileşme sürecini atlattıktan sonra Senato'ya döndü.

ABD Başkan Yardımcısı

2007'de, ilk başarısız başkanlık seçiminden 20 yıl sonra, Biden bir kez daha ABD başkanlığına aday olmaya karar verdi. Senato'daki yılların deneyimine rağmen, Biden'in kampanyası Hillary Clinton ve Barack Obama'nın hakim olduğu bir alanda fazla ivme yaratamadı. Biden, önemli Iowa kongrelerinde oyların yüzde birinden azını aldıktan sonra ayrıldı.

Ancak birkaç ay sonra, Clinton'a karşı zorlu bir kampanyanın ardından Demokrat adaylığını garantileyen Obama, aday arkadaşı olarak Biden'ı seçti. İşçi sınıfı kökleriyle Biden, Obama kampanyasının ekonomik iyileşme mesajını Ohio ve Pennsylvania gibi eyaletleri sallamak için çok önemli olan mavi yakalı seçmenlere iletmesine yardımcı oldu.

2 Kasım 2008'de Barack Obama ve Joe Biden, Arizona Senatörü John McCain ve Alaska Valisi Sarah Palin'in Cumhuriyetçi biletini ikna edici bir şekilde yendi . 20 Ocak 2009'da Obama 44. ABD başkanı olarak yemin etti ve Biden 47. başkan yardımcısı oldu.

Biden çoğunlukla cumhurbaşkanının perde arkası danışmanı rolünü üstlenirken, Irak ve Afganistan ile ilgili federal politikaların formüle edilmesinde özellikle aktif roller üstlendi. 2010 yılında, başkan yardımcısı, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu arasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın geçişini sağlamak için köklü Senato bağlantılarını kullandı.

Biden, Obama Yönetiminde çok önemli bir rol oynama fırsatından memnun görünüyordu. 2008 seçimlerinin ardından, "Bu tarihi bir an. Kariyerime sivil haklar için savaşmaya başladım ve hem Amerikan tarihinde en iyi insanların, en iyi fikirlerin, nasıl yapabileceklerinin bir parçası olan bir anın parçası olmaya başladım. Ben mi söylüyorum? - Amerikan halkının en iyi yansıması - o anda, böylesine inanılmaz yeteneklere sahip ve aynı zamanda birçok yönden çığır açan bir figür olan bir adamla birlikte olmak - bunu gerçekten heyecan verici buluyorum. yeni bir Amerika. Yeni bir Amerika'nın yansıması. "

Yeniden Seçim ve İkinci Dönem

2012'de yeniden seçilmek için aday olan Obama-Biden ekibi , eski bir Massachusetts valisi olan Cumhuriyetçi rakip Mitt Romney ve Romney'in başkan yardımcısı , Wisconsin'den Paul Ryan ile karşı karşıya geldi . Obama 2012 seçimlerinde Romney'i yendi, başkan olarak ikinci bir dönem ve Biden başkan yardımcısı olarak bir dönem daha kazandı. Başkan Obama, seçim oylarının yaklaşık yüzde 60'ını aldı ve 1 milyondan fazla oyla halkın oylarını kazandı.

Yorumlar (5)
Y. 8 ay önce
Tercüme kalitesi arttırılmalı ve tercüme edilen kaynak gösterlilmeli
kaynak bulucu arastırmacı fransız adam 8 ay önce
ozur dılerız. arastırırken sızın kaynaklarınızı da gozden gecırecegız. instagram: thenotoriousfatih buraya gonderebilirsiniz kaynaklarinizi
fransız mütercim tercüman 8 ay önce
tamam efendim teşekkürler, dikkate alındı
A 8 ay önce
Google çeviri pişmanlıktır
Özer 8 ay önce
jhşfgjfşgkj
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?