banner30

banner29

ABD'li isim ABD-PKK ittifakını kimin başlattığını açıkladı!

ABD'nin Suriye'de terör örgütü PKK ile iş çevirmesinin ardındaki kişiyi açıklayan Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu Uzmanı Doran, ABD'nin DEAŞ ile savaşta PKK ile ilişki kurmasının nedeninin Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın kararları olduğunun altını çizdi.

Gündem 02.09.2020, 10:04
ABD'li isim ABD-PKK ittifakını kimin başlattığını açıkladı!

Hoover Enstitüsü'nde makalesi yayınlanan Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu Uzmanı Michael Doran, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK ile kurulan ilişkiler nedeniyle ABD-Türkiye ilişkilerinin zarar gördüğünü belirterek, eski ABD Başkanı Obama'nın, terörist PKK'nın Suriye kolunu sahiplenmesini büyük bir skandal olarak gördüğünü açıkladı.

Washington'ın bu ilişkiyi gizlemek için YPG'yi Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olarak yeniden isimlendirdiğini belirten Doran, ABD'nin sahadaki çıkarlarını koruyacak bir düzende istikrarlı, kendine güvenen ve gücü yansıtabilen ülkelerle olması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin bu tanıma uyduğunu söyledi.

PKK ile ortak olduk

Doran, ABD'nin PKK tavrının yanlış olduğunu belirterek, bu ilişkinin Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verdiğini iddia etti.

ABD'nin Türkiye'nin hassas noktalarına saygı duyduğunu fakat Obama'nın Suriye’de bu teamülü bozduğunu ve YPG'yi, DEAŞ ile mücadelede ana ortak yaptığı için PKK ile de ortaklık yapmış olmasına kapı açtığını iddia etti.

ABD'nin bir Türkiye sorunu olduğuna dikkat çeken Doran, bu durumu ABD'nin kendisinin oluşturduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?