banner29

ABD’den gözdağı! Savaş gemisini dibimize gönderdiler...

Suriye’de sık sık karşıya gelen ABD ve Rusya arasındaki rekabet Karadeniz’e taşındı. ABD Operasyon Filosunun Komutası, füze savunma sistemine sahip Ross 71 savaş gemisinin Karadeniz'e girişini 'bölgede güvenliği sağlama arzusu' olarak açıkladı.

Gündem 24.02.2020, 13:12
ABD’den gözdağı! Savaş gemisini dibimize gönderdiler...

Suriye'de karşı karşıya gelen ABD ve Rusya'nın rekabeti, denizde de devam ediyor.

ABD'ye ait bir savaş gemisinin Karadeniz'e girişi, Rusya'ya 'gözdağı' olarak nitelendirirken, ABD'den bir açıklama geldi.

ABD Operasyon Filosunun Komutası, füze savunma sistemine sahip Ross 71 savaş gemisinin Karadeniz'e girişini, "bölgede güvenliği sağlama arzusu" olarak açıkladı.

Komutanlığın resmi açıklaması ABD Donanması web sitesinde yayınlandı.

Donanmanın web sitesinden yapılan açıklamada, “USS Ross sınıfı Arleigh Burke füze avcısı, deniz güvenliği operasyonlarını yürütmek ve bölgesel istikrarı artırmak için Karadeniz'e uluslararası geçiş başlattı“ denildi.

21 gün

ABD savaş gemisinin bölgede bulunma sebebinin, 2014 yılında başlatılan Atlantik Çözümü operasyonunun bir parçası olduğu belirtilen açıklamada, ABD ordusunun, deniz güvenliği ve seyrüsefer özgürlüğünün sağlanmasında belirleyici bir rol oynadığı belirtildi.

Montrö Sözleşmesi'ne göre ABD savaş gemisinin, Karadeniz'de bulunma süresi ise 21 gün.

Öte yandan dün Karadeniz'e giren USS Ross 71 savaş gemisinin hareketleri Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi tarafıdan adım adım izlendiği bildirildi.

Hava ve su üstüne güdümlü mermi atabilen en yeni füze savunma sistemine sahip 170 metre uzunluğundaki USS Ross 71 savaş gemisinde 200 personel bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?