"ABD'li isim Türkiye'ye geliyor"

A Haber yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündemi değerlendirdi.

"ABD'li isim Türkiye'ye geliyor"


ABD'nin DEAŞ'la mücadele özel temsilcisi Jeffrey'nin bugün Ankara'da olacağını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Güvenli bölge için verilmiş bir takvim yok. ABD'de bir iki nokta dışında görüşlerimiz örtüşüyor" dedi.

A Haber yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündemi değerlendirdi.

Çavuşoğlu, "Güvenli bölge için verilmiş bir takvim yok. Suriye'de kim ne yapmak istiyorsa, Türkiye ile yapmalı." dedi.

Ankara ve Washington arasında müzakerelerin devam ettiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "ABD ile genel çerçevede bir iki nokta hariç görüşlerimiz örtüşüyor; çekilmeyle, koordinasyonla, boşluğun teröristlerle doldurulmaması, verilen silahların toplanmasıyla ilgili" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı'nın verdiği bilgiye göre, ABD'nin DEAŞ ile mücadele özel temsilcilisi James Jeffrey bugün Türkiye'ye gelecek.

Çavuşoğlu, "Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Trump ile görüşebilir, zaten sık sık görüşüyorlar. Üsler konusunda ABD'nin ne yapacağı henüz net değil" diye konuştu.

Suriye'deki son durumu da aktaran Dışişleri Bakanı, "Münbiç'in içinde Ruslar da yok, rejim de yok. Bir tek ABD ve YPG'liler var. YPG, bu sibahların belli bir bölümünü başkalarına sattı, DEAŞ'a da, sahadaki başka gruplara da sattı, belki rejime de satmıştır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5