banner29

Abdurrahman Dilipak yazdı: 'Akıl, iman ve korona'

Yeni Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, 'Akıl, iman ve korona' başlıklı bir yazı kaleme alarak kritik uyarılarda bulundu. Dilipak, "Çözüm burada: “Akıl ve iman”! Unutmayalım; aklımız kadar iman edecek, aklımız kadar amel işleyeceğiz." dedi.

Gündem 22.03.2020, 16:24 22.03.2020, 16:36
Abdurrahman Dilipak yazdı: 'Akıl, iman ve korona'

Yeni Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle önemli uyarılar yaptı."Çözüm burada: “Akıl ve iman”! Unutmayalım; aklımız kadar iman edecek, aklımız kadar amel işleyeceğiz." dedi. Dilipak, "Akıl tek başına hidayet vesilesi de değildir. Gaybe iman da esastır. Biz çaresiz değiliz. Çaresizliğimiz nefsimizin, heva ve heveslerimizin inandığımız sonucudur." diye ekledi.

İşte  'Akıl, iman ve korona' başlıklı yazı:

Farkında mısınız, insanoğlu durdu; tabiat, hava, su, toprak canlanmaya başladı. Şehir sessizliğe büründü. Çünkü insangillerden “Belhum adal” yani ins’nin Şeytanlaşmış şekli olan mahluk, tabiatın koronasıydı.. “Hayvanları öldürüyor, ekinleri talan ediyor, tabiatı genleri oynanmış bitkiler, DNA’sı değiştirilmiş hayvanlar, zirai ilaçlar, fenni gübreler ve endüstriyel gazlarla ifsad ediyordu”. Tabiat, çocuklarından intikam almaz! Biz topraktan geldik, ona döndürüleceğiz. Bedenimiz ona aittir. Toprak anadır! Ruhumuz da geldiği yere gidecek ve bizim şahidliğimizi yapacak ve herkes bu dünyada yaptığının karşılığını görecek orada!

Korona da bizim baş belamız. O akıl sahibi bir varlık değil, fakat canı var, hareket ediyor. Olan suyun akması, yağmurun yağması gibi bir şey. İnsanoğlu akletmediği için bazı gerçekleri anlayamadı. “Su insanı boğar, ateş yakarmış” demek ki! Siz Amazon ormanlarını yakarsanız, Avustralya’yı yakarsanız, kutuplardaki buzları eritirseniz ne olmasını bekliyordunuz. Biz, bu Şeytani oyunun dışında kaldığını söyleyenler, zalimlerden yana olmadık mı, ya da bu zulümler olurken sesimizi kısmadık mı, o zaman da “bu ateşin bize de dokunacağını” akletmeliydik. Allah’ın o zalimleri başımıza musallat edeceğini, “içimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden” Allah’ın bizi de helak edebileceği uyarısını dikkat etmedik. Yasaklanan ne varsa yaptık. Kimimiz Nuh kavmine benzetti kendini, kimi Karun’laştı, kimi Şeddat, kimi Firavun, kimi Bel’am oldu. Ebu Cehiller ve Ebu Leheb’ler küllerinden dirilip geri döndüler. Bu kıyamet onların başına kopuyor da, bizim çektiğimiz onlara benzememiz ve onlara karşı durmamamız yüzündendir.

Daha bekleyin! Bitmedi. Haram mal ve mülkleri, servetleri, tahtları, taçları, makamları yerle bir edecek bir gazabın eşiğinde olabiliriz. Ve bunun bir de daha sonrası var. Eğer Cennete sırtınızı döndünüzse yüzünüz Cehenneme dönüktür. Hadi durmayın, sloganlarınız, marşlarınız, pankartlarınızla tava - tencere çalarak yürüyün. Liderleriniz, örgütleriniz, o “İlah ve Rab edindiğiniz” din ve dünya liderleriniz gelip Allah’ın elinden kurtarsın sizi!

Yeryüzünü fesada veren kimilerini kimilerinin başına bela etti de Allah, bu “karanlık gece”nin ardından aydınlık sabaha hazırlanıyor insanlık. Bu gece uzun sürebilir. Bunun akılla çözeceğimiz maddi şartları olduğu gibi, helak sebebi olan manevi esbaba da tevessül etmek gerek.

Hadi siz bu dünyada zillet ve helake sebeb olacak işlerden uzaklaşın ve tevbe edin. Tevbe etmeden madden ve manen abdest alın, eğer yüzünüzü Allah’a dönecek kadar temizledi iseniz, üstünüzdeki haram elbiseleri çıkardıysanız, haram para dolu cüzdanlarınızı, torpille ve rüşvetle alınan ve size makam, statü sağlayan kimliklerinizi de unutmayın. Çünkü onlar elbisenizin cebinde iken guslünüz makbul olmaz. Abdestiniz olmuş olmaz. Kasalarınızdaki banka cüzdanları, tapularınızı da unutmayın ama. Hadi şimdi Tevbe edin. Yoksa canınız Cehenneme gidecek bunu bilin. Bugün yakanızı koronadan kurtarsanız bile yarın bir deprem ya da başka bir bela bulur sizi. Allah’ın Rahmetinin ve gazabının sınırını kimse test etmeye kalkmasın.

Hud 45-47 Nûh Rabbine şöyle seslendi: “Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin vaadin elbette haktır. Sen hâkimlerin en âdilisin” dedi. Allah buyurdu ki: “Ey Nûh! O senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı iyi olmayan bir iştir. Sakın hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyi benden isteme! Ben cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum.” Nûh dedi ki: “Ey Rabbim! Ben, senden hakkında bilgi sahibi olmadığım bir şeyi istemekten yine Sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve esirgemezsen, kaybedenlerden olurum!”

Ayet, “dualarınız olmasa ne işe yarardınız ki” der. Peygamberimiz de, “Kabul olmayan duadan Allah’a sığınırım” der. Allah torpili ve zalime şefaatı kabul etmez. Hud suresine bakın. Nuh (AS), “Senden bilgi sahibi olmadığım bir şeyi istemekten yine Sana sığınırım” der. Namazla dua edin, ne bekliyorsanız onu Allah’tan isteyin. Zira “bize hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir.” Unutmayın, bizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi, merhametli, “ol” deyince olduran, “öl” deyince öldüren bir Allah var! Fecr 27-30’daki şu sırra ram olsak, “Ey imanın huzuruna kavuşmuş insan! Sen O’ndan razı, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. Böylece has kullarımın arasına sen de katıl. Cennetime gir!” Korkmayın, rızgınızdan ne bir gram az ne bir gram çok yiyeceksiniz, ecelinizden bir saniye önce ya da sonra ölmeyeceksiniz, kaderinizden başka bir kader de yok”. Bu süreçte yapıp yapmadıklarınızla imtihan oluyorsunuz, hepsi o kadar. Unutmayalım eğer cahillik eder ve zulme saparsak, Allah işlerimizi sarp sağlara sardıracak ve üstümüze mikrop yağdıracak. O zaman biz kendimize bakalım.

Çözüm burada: “Akıl ve iman”! Unutmayalım; aklımız kadar iman edecek, aklımız kadar amel işleyeceğiz. Akıl tek başına hidayet vesilesi de değildir. Gaybe iman da esastır. Biz çaresiz değiliz. Çaresizliğimiz nefsimizin, heva ve heveslerimizin inandığımız sonucudur.

Yarın bazı dünya gerçekleri üzerine söyleyeceklerimle devam edecek yazım. Merhamet, sabır, tevekkül, cesaret ve dua ile.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Analiz Güzel Elerinize Sağlığ AKIL İMAN Korona Biz Müselmanlara Akıl Eklağ Bütün Güzeliğler Allah Verip Müselmanlar Allahın Bize Verdiyi Güzeliğden Uzağığ Güzel Söyleyiler Müselmanın Sonrakı AĞLI BENİM Olardı Gerçekdende Doğru Yapmadığımız İşler Üçün Peşman Oluruğ Şu Günde Olduğu Gibi İnsanlara Uyarılar Küçelere Çıkmayın Ama Uyarıya Bakmılar Müselman Olmağ Çok Güzel Nemet Çünkü KURANİ KERİM GİBİ KİTABIMIZ HZ.MUHEMMED (S.A) PEYĞENBERİMİZ VAR CAT STEVENS Güzel Söyleyip MÜSELMANLARI GÖRSEYDİM MÜSELMAN OLMAZDIM YAĞŞI Kİ İSLAMI KURANİ KERİMDEN ÖYRENMİŞEM GERÇEKDENDE BİZLER KURANİ KERİMİN GÜZELİĞİNDEN HABERSİZİK İMAN BÖYÜK DUYĞU HZ.MUHEMMED (S.A) VATAN SEVGİSİ İMANDAN GELİR TÜRK AZERİ HALKLARI İMANLI DİNLİ HALKDI İSLAM BİZİM YOLLUMUZ KURAN BİZİM GELEÇEYİMİZİ IŞIĞLANDIRAN KAPI KORONA İNSANLARA KORKU GETİRE BİLER AMA DÜŞÜNMEK BELE AÇI PANIĞA KAPANMAĞ LAZIM DEYİL VİRÜS SAVAŞ OLSUN İBLİS OLSUN ALLAHA DUA ETMEĞ LAZIM BİZ Müselmanlar NELERE KATLANMIŞIĞ SAVAŞLAR İÇİNDE BÖYÜDÜĞ TÜRK AZERİ HALKLARIN KEÇMİŞ TARİKLERİNE BAKDIĞDA GÖRÜRÜK SAVAŞLAR GÜNAHSIZ İNSANLARIN ÖLÜMÜ ÇOK ZOR VİRÜSDA DÜNYA SAVAŞIDI İNANIRAM TÜRK AZERİ HALKLARI ŞU SAVAŞDAN AZ KAYIPLA ZAFERLE ÇIKAÇAĞ ALLAH YARDIM ETSİN RABBİM IŞIĞIN ÜZERİMİZE SALSIN VİRÜS SAVAŞI TRANP SAVAŞI DEYİRİK AMA PEYĞENBERİMİZİN İLLER ÖNÇE KİYAMET Günü ALEMETLERİNDEN SÖZ ETMİŞDİ BİZ ŞU GÜN ONU YAŞAYIRIĞ KİYAMET GÜNÜNDE HASTELİĞLER SAVAŞLAR DEÇELİN DÜNYAYA GELMESİ GÖSTERİLİP ŞU DEÇEL TRANP ŞU GÜN MÜSELMANLARA MEYDAN OKUYUR ALLAH ONA ELE BELA GETİREÇEĞ Kİ ÖZÜDE SONUNDA MÜSELMAN DİNİN KABUL EDEÇEĞ ÇOK ZOR TRANP İBLİS İBLİSLER ALLAHA BAŞ EYMEYİP TRANP VİRÜSLA DOST ONUN BÜTÜN KORKUNÇ SİLAHLARI ZATEN VİRÜS ALLAH BELANIZI VERSİN AÇILARIN BÖYÜĞÜN YAŞAYIN
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?