Adalet Bakanlığı duyurdu! 'Süresiz nafaka...'

‘Nafakada 5 yıl sınırı’, bakanlıklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 3. yargı paketine kaldı. Süresiz nafakada ise takdir hakime bırakılacak.

Adalet Bakanlığı duyurdu! 'Süresiz nafaka...'

Yargı Reformu kapsamında, Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye sunması beklenen 2. Yargı Paketi’nde yer alan nafaka düzenlemesi üst sınırın belirlenmesi aşamasında tıkandı. Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, üst sınır konusunda anlaşma sağlayamadığını, bu nedenle düzenlemenin 3. Yargı Paketi’ne kalacağı açıklandı. 

ALT SINIR KESİN 2 YIL 

Her iki bakanlık, nafakada evlilik süresine bakılmaksızın nafaka ödeme alt sınırını anlaşarak 2 yıl olarak belirledi. Adalet Bakanlığı üst sınırın evlilik süresi dikkate alınmaksızın 5 yılla sınırlı kalmasını talep etti. 

Aile, Bakanlığı ise üst sınırın 5 yıl olarak belirlenmesinin mağduriyet yaratacağını ileri sürerek, evlilik süresi kadar olmasında ısrarcı oldu. Her iki bakanlık arasında düğüm haline gelen sorunun çözüm adresi ise Külliye olacak. Başkan Erdoğan, nafakanın üst sınırına ilişkin olası diğer ihtimalleri masaya yatırarak son kararı verecek. 

SÜRESİZ NAFAKA DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

Süresiz nafaka uygulamasında ise her iki bakanlık uzlaşmaya vardı. Buna göre, süresiz nafaka uygulaması kalkmayacak. Hakime bazı istisnai durumlar için, takdir yetkisi verilecek. Örneğin bir hakim, kadının boşandığı yaş, çocuk sayısı ve engellilik gibi durumlarında süresiz nafaka kararı verebilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ihsan
Ihsan - 2 hafta Önce

süresiz nafaka zulümdür.

Haldun soysal
Haldun soysal - 2 hafta Önce

Kendi adaletimu kendim uygulayacam artik kimseden medet ummayacam beklemicem yeter ya bosandigm kisiye nafaka veriyorum evlendim cocugum oldu onlarin rizklarini ona gonderiyom suresiz nafaka zulum deil olumdür olum. Tek bi care kaldi katliam yapip kafama sikmak mahşerde elim hepsinin yakasinda olacak varsin Allah cehennemiylr yaksin zaten ben burda zulum goruyorum her ay gondrmrten psikolojm alt ust oldu 2 inci eşim magdur cocuk magdur ne yin hayati bea yeter artik

Gs
Gs - 2 hafta Önce

Adaletiniz batsın kadın evi terk eder erkkrk suçlu ağzını açar kadın karakola koşar çocuğu ister göstermez icra git derler icraya gidersin mubaret ticarethane paranı ver getirelim der kısaca erkelker palyaço olmuş kadın mağdur der durmadan adaletiniz batsın zalimler için yaşasın cehennem

KREDİNİZ ÇOKTAN BİTTİ
KREDİNİZ ÇOKTAN BİTTİ - 2 hafta Önce

NAFAKAYI SÜRESİZ YAPTIKLARI GİBİ TARTIŞMASINIDA SÜRESİZ YAPTILAR. ALLAH'IN AÇIK EMRİNİ GÖRMEZDEN GELİP MÜSLÜMAN KIYAFETİ GİYENLERE YUUUUUH OLSUN.

Ömer yılmaz
Ömer yılmaz - 2 hafta Önce

1 2 3 ne. Bu Allah aşkına Aile bakanı Atla devemi ya şu nafaka işişni çözün Allah aşkına. İnsanlarla Alay edip durmayın

Kerem berk
Kerem berk - 2 hafta Önce

Bir ay evli kalıp omur boyu nafaka ödemenin adalet neresinde kadına pozitif ayrımcılık yapmak adına ezulmerkege ediyorlar. Madem kadınların hakları korunuyor o zaman devlet sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli. Erkek kadının geçim kaynağı ve sosyal güvencesi durumuna indirgememeli.Bosanmayla sonuçlanan, Çocugun olmadığı,kisa süren bir evlilik tüm yükü tek başına erkeğe yüklememeli. Dinen ve hukuken adaletin sağlanması zorunluluğu ertelenerek çözümlenemez.

Nafakazede
Nafakazede - 2 hafta Önce

Nafaka iddet müddeti kadardır, oda 4 aydır. Biz gavurmuyuzki gavurların hukukunu taklit ediyoruz

Mehmet Aksu
Mehmet Aksu - 2 hafta Önce

Nafaka veriyorum haksız yere hakkımı helal etmiyorum sesimizi duyurmamiz lazım

SIRADAKİ HABER

banner5