banner29

Adalet Bakanlığı duyurdu! 'Süresiz nafaka...'

‘Nafakada 5 yıl sınırı’, bakanlıklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 3. yargı paketine kaldı. Süresiz nafakada ise takdir hakime bırakılacak.

Gündem 28.11.2019, 10:05
Adalet Bakanlığı duyurdu! 'Süresiz nafaka...'

Yargı Reformu kapsamında, Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye sunması beklenen 2. Yargı Paketi’nde yer alan nafaka düzenlemesi üst sınırın belirlenmesi aşamasında tıkandı. Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, üst sınır konusunda anlaşma sağlayamadığını, bu nedenle düzenlemenin 3. Yargı Paketi’ne kalacağı açıklandı. 

ALT SINIR KESİN 2 YIL 

Her iki bakanlık, nafakada evlilik süresine bakılmaksızın nafaka ödeme alt sınırını anlaşarak 2 yıl olarak belirledi. Adalet Bakanlığı üst sınırın evlilik süresi dikkate alınmaksızın 5 yılla sınırlı kalmasını talep etti. 

Aile, Bakanlığı ise üst sınırın 5 yıl olarak belirlenmesinin mağduriyet yaratacağını ileri sürerek, evlilik süresi kadar olmasında ısrarcı oldu. Her iki bakanlık arasında düğüm haline gelen sorunun çözüm adresi ise Külliye olacak. Başkan Erdoğan, nafakanın üst sınırına ilişkin olası diğer ihtimalleri masaya yatırarak son kararı verecek. 

SÜRESİZ NAFAKA DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

Süresiz nafaka uygulamasında ise her iki bakanlık uzlaşmaya vardı. Buna göre, süresiz nafaka uygulaması kalkmayacak. Hakime bazı istisnai durumlar için, takdir yetkisi verilecek. Örneğin bir hakim, kadının boşandığı yaş, çocuk sayısı ve engellilik gibi durumlarında süresiz nafaka kararı verebilecek.

Yorumlar (9)
Haldun soysal 1 yıl önce
Kendi adaletimu kendim uygulayacam artik kimseden medet ummayacam beklemicem yeter ya bosandigm kisiye nafaka veriyorum evlendim cocugum oldu onlarin rizklarini ona gonderiyom suresiz nafaka zulum deil olumdür olum. Tek bi care kaldi katliam yapip kafama sikmak mahşerde elim hepsinin yakasinda olacak varsin Allah cehennemiylr yaksin zaten ben burda zulum goruyorum her ay gondrmrten psikolojm alt ust oldu 2 inci eşim magdur cocuk magdur ne yin hayati bea yeter artik
Ihsan 1 yıl önce
süresiz nafaka zulümdür.
Gs 1 yıl önce
Adaletiniz batsın kadın evi terk eder erkkrk suçlu ağzını açar kadın karakola koşar çocuğu ister göstermez icra git derler icraya gidersin mubaret ticarethane paranı ver getirelim der kısaca erkelker palyaço olmuş kadın mağdur der durmadan adaletiniz batsın zalimler için yaşasın cehennem
KREDİNİZ ÇOKTAN BİTTİ 1 yıl önce
NAFAKAYI SÜRESİZ YAPTIKLARI GİBİ TARTIŞMASINIDA SÜRESİZ YAPTILAR. ALLAH'IN AÇIK EMRİNİ GÖRMEZDEN GELİP MÜSLÜMAN KIYAFETİ GİYENLERE YUUUUUH OLSUN.
Ömer yılmaz 1 yıl önce
1 2 3 ne. Bu Allah aşkına Aile bakanı Atla devemi ya şu nafaka işişni çözün Allah aşkına. İnsanlarla Alay edip durmayın
Kerem berk 1 yıl önce
Bir ay evli kalıp omur boyu nafaka ödemenin adalet neresinde kadına pozitif ayrımcılık yapmak adına ezulmerkege ediyorlar. Madem kadınların hakları korunuyor o zaman devlet sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli. Erkek kadının geçim kaynağı ve sosyal güvencesi durumuna indirgememeli.Bosanmayla sonuçlanan, Çocugun olmadığı,kisa süren bir evlilik tüm yükü tek başına erkeğe yüklememeli. Dinen ve hukuken adaletin sağlanması zorunluluğu ertelenerek çözümlenemez.
Nafakazede 1 yıl önce
Nafaka iddet müddeti kadardır, oda 4 aydır. Biz gavurmuyuzki gavurların hukukunu taklit ediyoruz
Mehmet Aksu 1 yıl önce
Nafaka veriyorum haksız yere hakkımı helal etmiyorum sesimizi duyurmamiz lazım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?