banner30

banner29

Af çıkacak mı? Gözler kritik zirveye çevrildi! Af yasasında son durum

2020’de af var mı? Af çıkacak mı? Ceza infaz kanununda olası değişiklik ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen son öneri sonrası, MHP tekliften, olası düzenlemeden desteğini çekmişti. Ancak henüz süreç bitmiş değil. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmede. İşte, af yasası ile ilgili son durum…

Gündem 08.12.2019, 17:08
Af çıkacak mı? Gözler kritik zirveye çevrildi! Af yasasında son durum

Ceza infaz kanununda değişiklik çalışmaları bilindiği üzere kamuoyunda af yasası olarak değerlendiriliyor. Bunun nedeni ise değişikliğin yapılması halinde birçok hükümlü için erken tahliye yolunun açılacağı yönündeki beklenti…

Çalışmaların son taslağı geçtiğimiz AK Parti MYK’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 suçun değişikliğin kapsamı dışında tutulmasını istemesi üzerine, MHP lider Bahçeli’den açıklama geldi. MHP lideri “Beklemeye aldık!” diyerek teklifle ilgili MHP’nin konuyla tutumunu ortaya koydu.

Ancak süreç hala devam ediyor. Gözler konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda… Peki, af çıkacak mı? Ceza infaz yasasıyla ilgili düzenlemenin geleceği Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşme sonrasında netleşecek. Görüşmenin ise önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

NELER OLMUŞTU?

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a detaylı sunum yaptı. Bakan Gül’ün 288 bin hükümlünün yüzde 91’inin 10 suçtan cezaevinde olduğunu aktarması üzerine Erdoğan, bu 10 suçtan 6’sına asla indirim yapılmaması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 6 suça af ile kapının kapatılması sonrası MHP lideri Bahçeli'den önemli bir açıklama geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada 24 Eylül 2018'de verdikleri teklifi beklemeye aldıklarını söyledi. Kararın ittifak içerisinde tezatlık yaşanmaması için alındığını dile getiren Bahçeli, "Verdiğimiz ceza indirimi kanun teklifini Cumhur İttifakı'nda bir tezatlık yaşanmaması için beklemeye aldık" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?