banner29

Ahmet Özal’dan özel açıklamalar: Allah’a şükür hepsini gördüm

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni siyasi oluşumuna ilişkin Akit’e konuşan merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, “Baktığımız zaman hepsinin de bir bagajı var. Mesela Ahmet Davutoğlu’nu Suriye politikasından dolayı eleştiriyorlar Türkiye’de. Ali Babacan’ı ise o ayrıldıktan sonra ‘ekonomi kötü oldu’ diye beğenenler var fakat her ikisi de AK Parti’den geldikleri için, AK Parti’nin gidişatı ile onların gidişatı çok farklı olmayabilir. Yeni bir parti ile yeni bir vizyon oluşturmaya çalışmak, bu kadar kolay değil. Çünkü kökenleri AK Parti.” ifadelerini kullandı

Gündem 05.03.2020, 17:02
Ahmet Özal’dan özel açıklamalar:  Allah’a şükür hepsini gördüm

AK Parti’yi bölmek üzere kurulduğu iddia edilen yeni siyasi oluşumlara ilişkin Akit’e konuşan Ahmet Özal, önemli açıklamalarda bulundu.

Özal, “Yeni oluşumların başarılı olup olmayacağını zaman gösterir fakat bir partiden ayrılıp yeni bir parti kurmak, Türkiye Cumhuriyet tarihinde denendi ve başarılı olunamadı. Adalet Partisi’nden ayrılan 41 milletvekili ile Demokrat Parti’yi kurdular, çok başarılı olamadılar. Bir partiden, bir ağacın kökünden ayrılmak, bu kadar kolay değildir. 1983’te rahmetli babam partiyi kurarken sürekli ‘Biz hiçbir partinin devamı değiliz, biz yepyeni bir partiyiz’ derdi. Bu cümlenin ne anlama geldiğini daha sonradan anladım. Bu durumu halka inandırmak ve yapabilmek çok önemlidir. Her iki isim de bir partinin devamı gibi görünüyorlar ve bu açıdan başarılı olacaklarını düşünmüyorum. Sayın Babacan’ın ve Davutoğlu’nun hiçbir partinin devamı olmadıklarını, yepyeni bir siyasi parti olduklarını halka inandırabileceklerini sanmıyorum.” şeklinde konuştu.

“Hepsinin de bir bagajı var”

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın işlerinin çok zor olduğuna dikkat çeken Özal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Baktığımız zaman hepsinin de bir bagajı var. Mesela Ahmet Davutoğlu’nu Suriye politikasından dolayı eleştiriyorlar Türkiye’de. Ali Babacan’ı ise o ayrıldıktan sonra ‘ekonomi kötü oldu’ diye beğenenler var fakat her ikisi de AK Parti’den geldikleri için, AK Parti’nin gidişatı ile onların gidişatı çok farklı olmayabilir. Yeni bir parti ile yeni bir vizyon oluşturmaya çalışmak, bu kadar kolay değil. Çünkü kökenleri AK Parti.”

“Bana ihtiyaç olursa elimden geleni yaparım”

Babacan ve Davutoğlu tarafından kendisine yönelik bir teklifin gelip gelmediği yönündeki bir soru üzerine “Hayır, gelmedi” diyen Ahmet Özal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aktif siyasete girip girmeyeceğimi elbette zaman gösterecektir. Allah’a şükür bağımsız milletvekili de oldum. Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı köşkünü de gördüm. Hepsini yaşamış bir insan olarak siyasette görmediğim bir makam kalmadı Allah’a şükürler olsun. Ama eğer Türkiye’nin zor günlerinde bana ihtiyaç olursa ülkem için elimden geleni yaparım. Ama benim kendi şahsım adına Allah’a şükür hepsini gördüm, öyle bir hevesim de yok açıkçası.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?