banner30

banner29

Akar'dan kritik uyarı: KKTC orada hak sahibidir

Milli Savunma Bakanı Akar, "KKTC, adanın etrafındaki doğal zenginliklerin de paydaşıdır, orada hak sahibidir. Herkesin buna göre davranması gerekir." dedi.

Gündem 06.03.2019, 10:44 06.03.2019, 11:00


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bizim amacımız, gayretimiz, temel yaklaşım şeklimiz Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta aynıdır. Mevcut sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yanayız." dedi.

Bakan Akar Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’nı TCG Gediz Fırkateyni’nden Takip Etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile TCG Gediz Fırkateyni’nden Mavi Vatan-2019 Tatbikat faaliyetlerini izledi.

Böylece  Bakan Akar ve TSK’nın komuta kademesi Mavi Vatan Tatbikatı’na katılan unsurları karada, havada ve denizde denetlemiş ve yerinde talimatlar vermiş oldu.

Bakan Akar, tatbikatı takip etmek üzere TCG Gediz Fırkateyni’ne  gelişinde “silistire“ adı verilen gemici düdüğü çalınarak askeri törenle karşılandı. Tatbikatın son bölümünün sevk ve idaresinin yapıldığı TCG Gediz’de brifing alan Bakan Akar, gemi personeliyle de bir araya geldi.

Mavi Vatan Tatbikatı’nın büyük bir başarıyla gerçekleştiğini ifade eden Bakan Akar, emeği geçenleri kutladı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığının mazisinin şan ve şerefle dolu olduğunu belirten Bakan Akar, gelinen seviyeyi göstermesi bakımından Mavi Vatan Tatbikatı’nın önemine değindi.
Bakan Akar, 103 geminin yanı sıra 6 Sahil Güvenlik botu, 31 uçak ve 22 helikopterin tatbikatta görev yaptığını hatırlatarak, kuvvetler arası sağlanan en üst koordinasyonun sahada bir kez daha gösterildiğini vurguladı.

Ege, Doğu Akdeniz ve KKTC ile ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, siyasi ve askeri gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini belirterek; “Bizim amacımız, gayretimiz, temel yaklaşım şeklimiz Ege’de, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ta aynıdır. Mevcut sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yanayız . Bu konuda diyalogtan, iyi komşuluk ilişkilerine esas olan ilkeleri uygulamaktan yanayız. Biz mevkidaşımızla yaptığımız çalışmalar çerçevesinde güven ve güven artırıcı önlemlerin daha da geliştirilmesi konusunda temasımızı sürdürüyoruz. Heyetler arası görüşmeler dahil tüm seçenekleri değerlendirdik, değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Bununla ilgili üzerlerine düşen görevleri yaptıklarını, bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini dile getiren Bakan Akar, “Deniz yetki alanları konusunda çalışmaların adil ve kalıcı çözümler oluşturacak şekilde devamından yanayız” ifadelerini kullandı.

Bulunan yeni enerji kaynakları dolayısıyla Doğu Akdeniz’in öneminin daha da arttığına dikkati çeken Bakan Akar; “Bu konuda çalışanlar,  konuşanlar, bir takım teşebbüslerde bulunanlar var. Bunları da yakinen takip ediyoruz. Bu bölgede küresel ve bölgesel aktörlerin varlığını giderek artırdığını görüyoruz. Bunları da sürekli izlemekteyiz. Akdeniz’de, Ege’de tüm çevremizde istikrardan ve işbirliğinden yanayız. Gerginlik ve çatışmaların olmaması için, provokatif  eylemlere karşı herkesin duyarlı olması gerektiğini sürekli vurguluyoruz” dedi.

Bakan Akar, olaylara iyi niyetle yaklaştıklarını belirterek, barış ve istikrar için her türlü desteği sağladıklarını söyledi. Bu konuda her türlü çalışmayı yapmaya da hazır olduklarını ifade eden Bakan Akar; “Ancak Türkiye’nin dahil olmadığı bölgeyle ilgili hiçbir kararın, anlaşmanın kalıcı olmayacağını, geçerli olmayacağını ve ayrıca bölgemizde hiçbir şekilde oldubittiye göz yummayacağımızı başlangıçtan itibaren ifade ettik, etmeye devam ediyoruz. Türkiye daima KKTC’nın yanında oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.  KKTC, adanın etrafındaki doğal zenginliklerin de paydaşıdır, orada hak sahibidir. KKTC’de yaşayanların da bu zenginliklerden pay alması gerektiğini, bu zenginliklerde hakkı olduğunu herkesin çok iyi anlaması ve buna göre davranması gerekir.” şeklinde konuştu.

Bakan Akar ve Komutanlar  tatbikat kapsamında yapılan faaliyetleri de takip etti. Bakan Akar’ın telsizle tatbikata katılan unsurları kutlamasının ardından heyet helikopterle gemiden ayrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?