Albayrak: HDP eş genel başkanı CHP'ye oy topluyor!

Star gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, gündeme dair birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Albayrak: HDP eş genel başkanı CHP'ye oy topluyor!

Star gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Osman Ateşli, Haber Şefi İbrahim Günay ve Gündem Sorumlusu Serkan Üstüner, Usta Gazeteci Albayrak ile yaklaşan yerel seçimleri, toplumu sürekli rahatsız eden kesimlerin tavrını ve siyasi ittifakların ne anlama geldiğini konuştu.

"BİRİ İTTİFAK DİĞERİ OLUŞUM"

Önümüzde bir yerel seçim var. Nasıl bir tablo bekliyorsunuz?

- Süre erken gibi gözükse de süreç erken başladı. Bu tabloya baktığım zaman aklıma 7 Haziran geliyor. Özellikle Meral Akşener’in grup konuşmasında bu hava göze çarpıyordu. Baktığımız zaman karşı tarafın bu seçimi yerel seçim olmaktan çıkardığını görüyoruz. Birileri ‘Millet İttifakı’ diyor ama bunun adının milletle alakası yok. Kendileri bile seçim sonrası ittifakın bittiğini söylemişlerdi. Hatta birileri bu bize zarar verdi dediler. İkisi için de ittifak ismi kullanılıyor ama bence yanlış. Cumhur ittifakının karşısındaki oluşuma baktığımız zaman ikisi çok farklı bir şey.

BEŞ BENZEMEZ NASIL BİR ARAYA GELDİ?

- 7 Haziran’ın öncesinde ve sonrasında Bahçeli’yi çok eleştirmiş biriyim. Bazı CHP’liler hatta Bahçeli’nin AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan tavrını hatırlatıyorlar. En uç eleştirileri Bahçeli yapıyordu. 15 Temmuz’dan sonra Bahçeli’nin tavrı bir anda değişti. 15 Temmuz’da karşı karşıya kaldığımız olayı Bahçeli’nin doğru okuduğunu düşünüyorum. Bu meseleyi siyasi ikbalin ötesinde değerlendirdi. Bakın yerel seçim için bir ara ittifak yapılmayacağı açıklandığında bile ittifak ruhu devam etti. Ama ‘Millet ittifakı’nda böyle bir durum yok. Bunlar seçim için bir araya geldiler. 20 Temmuz’dan sonra bir araya gelen partilere bakın. Beş benzemez. CHP, HDP, SP, İP. Bakın Kılıçdaroğlu HDP’yi Meclis’e taşıdıkları için övündü. CHP’, oylarını HDP’ye yönlendirdi. Millet İttifakı’na bakın İYİ Parti, MHP’yi beğenmeyip yola çıkanlar HDP ile nasıl yan yana geliyor?

"HDP EŞ GENEL BAŞKANI CHP'YE OY TOPLUYOR"

- Seçim sonra bu ittifak bitti dediler. Kılıçdaroğlu’nun bir ‘Hayır’ bloku hayali var. Her seçimde bunu oluşturmak istiyor. Parti olarak girse başarı sağlayamayacak o yüzden ittifaka yöneldi. Ama bilmediği bu bir referandum değil. Bu seçimde de bu ittifakın içinde HDP olacak. Bunu sadece CHP gizliyor. Milletin tepkisini almamak için. HDP’nin eş genel başkanı örgütlerini dolaşarak güçlü oldukları yerde CHP’ye oy vermeleri için seçmenlerini ikna etmeye çalışıyor. Baktığımız zaman buna yerel seçim olarak değerlendirmek olmaz. 7 Haziran vurgusu yapmamanın nedeni bu. Bunların hiç proje bazlı konuştuğunu duydunuz mu?

ÜST AKIL TEZGAHLADI

Bu birlikteliği dayatan bir güç mü var acaba?

- Hatırlıyor musunuz? Kılıçdaroğlu şöyle bir şey söyledi “ Bana Akşener’le görüşmem istendi” Kim diye sorduklarında bu soruyu geçiştirdi. Bunu anlamak zor değil. 7 Haziran döneminde FETÖ daha aktifti. Yerel bazda biliyorum: Aileleri mikro bazda HDP’ye oy vermek için uğraştılar. Bugün Erdoğan düşmanı deyip geçiyoruz ama bütün motivasyonlarını bu şekilde sağlıyorlar. Bir şekilde hepsinin Erdoğan’la hesaplaşmaları var. FETÖ, PKK ve Kılıçdaroğlu. Kim yapar bunu? 15 Temmuz’u yaşadık. Hiçbir şekilde başaramadılar son olarak 15 Temmuz’u yaptırdılar. Üst akıl diyorlar ya o tezgahladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5